1. Anasayfa
 2. Engelliler

Ortopedik Hazır ve Ismarlama Ortez Protez Teknik El Kitabı


0

Aile Bakanlığı Ortopedik Hazır ve Ismarlama Ortez Protez Teknik El kİtabı yayımladı

Engelli bireylerin gereksinim duydukları ortez, protezler ve yardımcı araç gereçler onlar için son derece önemlidir. Yaşamlarının adeta bir parçası gibidir. Bu araç gereçler engelli bireyin hareket yeteneğini artırmaya, günlük yaşamlarında onları desteklemeye yöneliktir. Uygun ortez protezle desteklenmiş birey, üretken, bağımsız bireyler olarak sosyal yaşam içinde daha çok yer alabilmektedir. Yürüme güçlüğü çeken bir bireye sağlanan bir araçla (bir koltuk değneği veya tekerlekli sandalye ile) onun hayatı önemli ölçüde kolaylaşmakta, engelli birey karşı karşıya olduğu sınırlanmanın, kısıtlılığın dışına çıkabilmektedir. Bu cihaz o birey için hayati öneme sahiptir ve vazgeçilmezdir. Bu sağlanamadığında engelli bireyin bağımsızlığının, üretkenliğinin, topluma katılmasının önünde ciddi bir engel oluşmuş demektir.

Engelli bireylere gereksinim duydukları ortez-protezlerin, yardımcı araç ve gereçlerin üretimi ve dağıtımında tüm engel gruplarının ve her engelli bireyin gereksinimleri özel olarak dikkate alınmalıdır. Protez-ortezin kişiye uygun olmasının, iyi ve doğru üretilmesinin çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Rehabilitasyonun tüm diğer aşamaları doğru ve tam olarak uygulansa bile, eğer gereksinim duyulan ortez veya protez kişiye uygun değilse, ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, hatalı üretilmişse, uyum çalışmaları eksik kalmışsa istenilen amaca ulaşılamayacak, yapılan çalışmalar eksik ve yarım kalacaktır.

Bu alanda kullanılan bilgi ve teknoloji ise hızla gelişmekte ve karmaşıklaşmaktadır. Genel Müdürlüğümüzce; her engel grubuna ve yaşa göre kullanıcının yetenek ve kapasitesini en üst düzeye çıkaracak; güvenli, emniyetli, rahat ve etkin kullanılacak şekilde protez ve ortezlerin reçetelendirilmesi, uygulanması, alanda yaşanan gelişmelerin takip edilmesi açısından alanda hizmet sunan profesyonellere rehber olmak üzere bir kitaba ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak Genel Müdürlüğümüz tarafından; günümüz koşullarına ve teknolojik gelişmelere paralel olarak, kişinin yaşı, engeli, fonksiyonel durumu, eğitim, iş ve sosyal durumunun gerektirdiği ihtiyaçları göz önünde tutularak, kişinin bağımsızlığını destekleyen en uygun protez ve ortezin sağlanması amacıyla, bu alanda hizmet veren hekimlere ve diğer profesyonellere rehber olmak üzere Genel Müdürlüğümüzün belirlediği alanında uzman kişilerden oluşan bilimsel danışma kurulunun gözetimi ve denetimi altında Ortopedik Hazır ve Ismarlama Protez Ortez Teknik El Kitabı hazırlanmıştır.

Kitabın içeriğinde Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında karşılanan protez ve ortezler ile eklenmesi önerilen protez ve ortezlerin isimleri, resimleri (veya tasarımları), parçaları, fonksiyonları ve beklenen yararları yer almaktadır.

Söz konusu kitap 3000 adet basılarak, Ülkemizdeki engelliler için sağlık kurulu vermeye yetkili bütün hastanelere, 81 ilimizdeki sosyal güvenlik il müdürlüklerine, üniversitelerin ilgili bölümlerine dağıtımı gerçekleştirilmiş ve alanın ve alanda hizmet verenlerin kullanımına sunulmuştur.

Ortopedik Hazır ve Ismarlama Protez Ortez Teknik El Kitabını İndirmek İçin Tıklayınız

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım