1. Anasayfa
 2. Engelliler

Toplum ve Aile Neden Engelli Gelin veya Damat İstemezler…


5

Toplum ve Aile Neden Engelli Gelin veya Damat İstemezler…
Toplumumuzda malesef genel anlamda engeli olmayan bir insanın engelli bir insanla evlenmesine karşı çıkılmaktadır. Bahanelerin başında da sen nasıl bakacaksın bu sakat insana, sana yük olur gibisinden bahaneler üretilmektedir.

Engelli biri olarak bu konuya taraflı bir açıdan bakacağımı düşünmeyin. Ancak şöyle bir durum var. İki insan birbirini sevmiş ama arada engeller var. Birisi sağlam her işini kendi yapabiliyor diğeri ise sürekli sorunların odak noktası olan engelli bir insan. Ama bütün bu sorunları geride bırakıp, sevginin gücüne inanarak evlenmek istiyorlar. İşte tam bu noktada aileler devreye giriyor ve sürekli engelsiz tarafa baskı yapılıyor. 


Olmaz!…,asla evlenemezsin!… sen deli misin?… elalem ne der?… tarzı karşı çıkma cümleleri ardı ardına gelmeye başlıyor. Bu dönemde engelsiz olan arkadaşımız ya pes edecek evlenmeyecek ya da ne olursa olsun ip inceldiği yerden kopsun diyerek evlenecekler. Bu duruma karşı çıkan aileler tepkilerinde bir yere kadar haklıdır ama devamında haklılıklarını kaybederler. Haklılık payı nedir derseniz bu iki bireyin evlendikten sonra birisi evliliğin gerektirdiği sosyal ve kişisel ihtiyaçlarımı gidermek isteyecek.

Örneğin çocuk isteyecek ama engelinden dolayı bu belki olamayabilecek, birisi gezmek isteyecek ama gezemeyecekler bu ihtiyaçları karşılayamayan taraf ezik duruma düşecek ve tartışmalar, hor görmeler başlayacak belki de sağlam olan taraf başka denizlere yelken açıp aldatmaya kadar varacak durumlar ortaya çıkacak. Bunun gibi haklılık paylarını sıralayabiliriz.

Olumsuz düşünelim ailenin ve toplumun baskısıyla bu iki birbirine seven insanı elbirliğiyle ayırdık. Sonrası ne olacak peki.Bu insanlar mutlu olacak mı? Geriye baktıklarında pişman olacaklar mı? İşte bu sorunun cevabının ne olduğunu kestirmek güç. Ortada iki seven insan ve toplumun önyargıları var. Bu konuya dair örnekler var evlenip mutlu olanda var, mutsuz olup ayrılanlar da. Ama bir şey açıkça ortada ki sevginin gücüne gerçekten inanan bu bireylerin önünü kesmemek gerekir. Sevgi karın doyurmuyor diyebilirsiniz.

Ama yarının kime ne getireceğini kim bilebilir ki.

Sevgiyle kalın arkadaşlar…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Engellinin Aşkı

Yorumlar (5)

 1. Sevgili Şirinem,

  Çok güzel bir tespitte bulunmuşsun.Kendi düşen ağlamaz misali mutlu da olabilir mutsuz da bunları baştan göze almışlarsa başkalarına söz düşmez.Sevenleri ayırmaya kimsenin hakkı yok.
  Değerli yorumun için teşekkürler arkadaşım.

 2. Canım beim yine çok güzel bir konuya değinmişsin ben insanalrı engelli engellsiz diye ayırmıyorum seven yada sevmeyen olabilir iki insan birbirini seviyorsa diğerlerine sadece saygı göstermek düşer.Olurki çok mutlu mesutta yaşabilirler yada yürütemezlerse ayrılabilirlerde ne olacak dünyanın sonu değil ya ama pişmanlık yaşamak istemiyorsak herşeyi istediğimizce yaşamalı ondan sonra karar vermeliyiz sevgiyle kal canım

 3. Sevgili Hakan-can.Bu hayatta bazı tabuları yıkmak gerek.Bu tabuların başında da gerçekten sevenleri özgür bırakmak gerek. Yorumun için teşekkürler.

  Sevgili Defne.
  Ailelerin de bir şekilde bu gerçeğe inanacaklar ama bu hep iş işten geçtikten sonra oluyor.Malesef.. Blogumu ziyaret ettiğin ve güzel yorumun için çok teşekkürler.

 4. iki insan birbirini sevmişse üçüncüye ne oluyor ki?
  engelli olmak evliliğe engel değildir bence.
  ama bazen aileler en büyük engel olabiliyor.

 5. Toplumun ve ailenin engelli gelin veya damat istememesi aslında acı bir durum..İlerde o engelli gelin istemeyen ailenin kendisinin sakata gelmiyeceğinin garantisini kim verebilir ki..

  Sevgiyle kal değerli kardeşim,iyi haftasonları dileğiyle…

Bir yanıt yazın