1. Anasayfa
 2. EKPSS

ÖMSS’de Kurumlara Ataması kesinleşen Adayların İzleyeceği Yol


0

ÖMSS’de Kurumlara Ataması kesinleşen Adayların İzleyeceği Yol

Binlerce aday tercih yaptı, ancak bir çoğu yerleşirse nasıl bir yol izleyeceğini, sürecin nasıl devam edeceğini bilmiyor. Yerleşen adaylara yardımcı olması açısından bir yol haritası yayınlıyoruz.

1- Yerleştiniz, artık ÖSYM ile işiniz kalmadı.

Eğer tercihlerde bir kuruma yerleşmişseniz artık ÖSYM ile bir işiniz kalmadı. ÖSYM’yi aramanıza yada ÖSYM’den “kazandı belgesi” beklemenize gerek yok, çünkü öyle bir belge gönderilmiyor.

2-Hangi kuruma yerleşmişseniz orayı takip edin.

Evet artık takip etmeniz, irtibat kurmanız gereken yer yerleştirildiğiniz kurum olmalı. Yerleştiğiniz kurumun internet sitesini takip edin, birkaç gün boyunca kurumun duyuru yapıp yapmadığına internet sitesinden bakın. Çoğu kurum sonuçlar açıklandıktan sonra bir iki gün içinde adaylardan istediği belgeleri ve bu süreçte adayların ne yapması gerektiğini internet sitesinden duyurmaktadır.

3-Kurum internet sitesinden duyuru yaptı, ama istenilen belgeleri nereden bulacağım? Kurum duyuru yapmadı ne yapacağım?

Kurum yaptığı duyuru da sizden mal beyannamesi, işe giriş sözleşmesi , personel bilgi formu vs. gibi şeyler isteyebilir, hemen bu belgeler ben de yok nerden bulacağım diye telaşlanmayın. Aynı şekilde yerleştiğiniz kurum internetten duyuru yapmazsa da panik olmanıza gerek yok. Çünkü yerleştiğiniz kurum size posta yoluyla bir tebligat zarfı gönderecek. Bu zarfın içinde doldurmanız için istenen belgelerin boş şekilde birer örneği olacak. Ayrıca bu belgeler dışında diploma,sertifika,sağlık raporu vs gibi başka hangi belgelerin istendiği o tebligat zarfında yazacak.

4- Bana tebligat zarfı gelmedi, gelmiyor, ne yapacağım?

Tebligat zarfının gelmesi biraz zaman alabilir. (birkaç hafta).Zarfın gelmesinin geciktiğini düşünüyorsanız kuruma telefon edin yada imkanınız varsa yerleştiğiniz kurumun belgeleri teslim alacak birimine gidin. Buradan dolduracağınız belgelerin bir örneğini alabilirsiniz, hatta diğer belgelerinizde hazırsa orada hemen doldurup teslim edebilirsiniz.

5- Belgeleri teslim ettim, ne yapacağım? Hemen gidip işe mi başlayacağım?

Belgelerinizi teslim ettiyseniz artık rahatsınız demektir. Hemen işe gidip başlamak falan yok, bekleyeceksiniz. Beklemeniz gereken şey ise ikinci tebligat zarfı. Bu zarfta atama tebliğiniz yer alıyor. Bu zarf size iadeli taahhütlü olarak gönderilecek, imza karşılığı teslim edilecek. Tebligatı aldıktan sonra aynı ilde bir yere atanmışsanız 1 gün, farklı bir ilde bir yere atanmışsanız 15 gün içinde gidip göreve başlamak zorundasınız.

6- Atama tebligatım gelmedi, ne zaman gelir, ne yapacağım?

Esasında hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü zarfı imza karşılığı teslim almadan göreve başlama süreniz başlamaz. Atamanız size ne zaman tebliğ edilirse süreniz o zaman başlar. Atama tebligatının ne zaman geleceği konusuna gelince, belgelerinizi teslim ettikten sonra yaklaşık 1 ay içinde gelmesi gerekir. Ancak bu süre kurumdan kuruma değişir (2 aya kadar çıkabileceği gibi 2 haftaya kadar inebilir, ortalama ise 1 aydır.)

7- Tebligatı beklemeden daha çabuk nasıl göreve başlayabilirim?

İşe başlamak konusunda aceleniz varsa yerleştiğiniz kurumla irtibata geçerek atama tebliğinizi elden tebellüğ edebilirsiniz. Böylece atama tebligat zarfının postada geçeceği süre kadar zaman kaybından kurtulmuş olursunuz.

8- Atamam tebliğ edildi, ilk iş günüme nasıl gitmeliyim, ne götürmeliyim?

Artık işe gitme vakti. İş gününden bir önceki gün gereken hazırlıklarınızı yapın. Sabahleyin yanınıza atama tebliğ kağıdınızı,nüfus cüzdanınızı, 5-6 tane vesikalık fotoğrafınızı,tükenmez kaleminizi alın. Erkekseniz koyu renk bir takım elbise,düz renkte bir gömlek ve sade bir kravat giyin. Kadınsanız aynı şekilde düz ve koyu renkte bir gömlek pantolon giyin (tavsiyemiz ilk gün etek giymeyin). İlk iş gününüzde size bazı formlar doldurtulur, yine o gün yada ertesi gün anlaşmalı bankaya gidip hesap açmanız ve hesap numarasını maaş için işyerine vermeniz istenir. Bu arada ilk gün iş arkadaşlarınız biraz sizle ilgili gözükse de daha sonraki günlerde işin getirdiği tempoyla birlikte kimsenin umrunda olmazsınız. Memuriyete hoşgeldiniz…(kaynak:baba52)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir