1. Anasayfa
 2. EKPSS

Engelli Personel Atamalarında Düzenleme Yapılacak!


0
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının “ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ (2014–2023) 4. İzleme ve Değerlendirme Toplantısında gerçekleştirildi.
Engelli istihdamı konusunda çarpıcı verilerin yer aldığı raporda engelli memur istihdamına yönelik mevzuatın tüm sistem ile birlikte yeniden düzenlenmesinin gerekliliği belirtiliyor.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesine göre, engelli memur istihdamı etmekle yükümlü kamu kurum ve kuruluşlarının Başkanlığa bildirdiği veriler kapsamında, toplam dolu kadro sayısı 2.132.637 iken, bu sayının yüzde 3’üne tekabül eden engelli memur kontenjanı ise 64.191’dir. İstihdam edilen engelli memur sayısı 43.151, engelli memur kontenjan açığı ise 21.040’dır. Engelli memur istihdamında 2011 yılında değiştirilen merkezi sınav merkezi yerleştirme sistemi ile çok önemli ilerlemeler sağlanmıştır.
2012 yılından bugüne toplam 24.652 kadroya bu sistem ile yerleştirme yapılmıştır. Diğer taraftan, engelli memur açığı olan MEB, Sağlık Bakanlığı, gibi kurumlarda hizmet gereklerini karşılayacak istenilen eğitim ve nitelikte yeterli sayıda aday bulunamamaktadır. Buna karşın bu kurumlarda diğer hizmet sınıflarından engelli memur istihdam edilerek, bu hizmet sınıflarında önemli oranda engelli memur istihdamı gerçekleştirilmektedir.
 Bununla birlikte 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesini yeniden düzenleyen 6111 sayılı Kanunun taslak çalışmalarında engelli memur istihdam yükümlülüğünü yerine getirmeyen kamu kurum ve kuruluşlarına para cezası ya da yöneticilerine disiplin cezası uygulanması yönünde hazırlanan metinler uygun görülmeyerek taslaktan çıkarılmıştır. Ayrıca kamuoyuna da yansıyan kamu personel rejiminin yeniden düzenlenmesi hususundaki tartışmalar kapsamında engelli memur istihdamına yönelik mevzuatımızın tüm sistem ile birlikte yeniden düzenlenmesinin daha uygun olacağı değerlendirilmektedir.
engellilersitesi.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir