1. Anasayfa
 2. EKPSS

EKPSS’nin KURA başvuruları bugün başladı


0

2016 EKPSS kura başvuruları 03 Mayıs – 16 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.
EKPSS kuraya kimler başvurabilir.
Kuraya ise; ilkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu veya bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir.


Başvuru bilgilerinizin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine girilmiş olması 2016-EKPSS/Kura’ya başvuru için yeterli değildir. Sınav/kura başvuru ücretini süresi içinde yatırmadığınız takdirde başvurunuz tamamlanmamış olacağından, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileriniz geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacaktır.


EKPSS İLK DEFA KURA BAŞVURUSUNDA HANGİ BELGELER İSTENİYOR, 
BAŞVURULAR NEREDEN YAPILIYOR

Başvurular ÖSYM bildirdiği okullarada kurulan başvuru merkezlerine bizzat yapılacaktır.


Kuraya başvuracak adaylar için düzenlenen Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesinde adayın sadece engel grubu yazılacak, engeline ilişkin diğer bilgiler boş bırakılacaktır. Adayların, Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini edinmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne (varsa ilçe) giderken aşağıda belirtilen evrakı yanlarında bulundurmaları gerekmektedir: 


1) Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun %40 ve üzerinde engelli olduğu belirtilen engelli sağlık kurulu raporları (Raporun ENGELLI SAĞLIK KURULU RAPORU olması gerekmektedir. Diğer raporlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerince kabul edilmeyecektir.) 


2) İlköğretime başlama yaşı öncesi işitme engelli olan adayların bu durumunu gösterir resmî belge/belgeleri (Sınava girecek ilköğretime başlama yaşı öncesi işitme engelli olan adayların bu durumlarını; ilköğretimi (ilkokul-ortaokul) işitme engelliler okulunda okuduklarını gösterir diploma veya ilköğretim çağı öncesi işitme engelli olduğunu gösterir engelli sağlık kurulu raporu veya ilköğretim çağı öncesi işitme engelli olan işitme engellilerden kaynaştırma okuluna gidenlerin işitme engelli olarak okumuş olduklarını gösterir okul diploması/mezuniyet belgesi veya ilköğretim çağı öncesi işitme engelli olduğunu gösterir diğer vb. resmî belgeler ile belgelendirmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki adaylardan ilköğretim çağı öncesinde işitme engelli olduğunu belgeleyemeyenler, ilköğretim çağı öncesi işitme engelli olmuş kabul edilmeyecektir. Sadece kuraya başvuracak adayların bu belgelerini İl Müdürlüklerine getirmeleri gerekmez.) 


3) Varsa; 2006 yılından sonra mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan zihinsel engelli adayların Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) raporları, mezun olacakları/oldukları zihinsel engellilere ait okul diplomaları/öğrenim durumlarını gösterir resmî belge (Sadece kura ile yerleştirmeye katılacak adayların, varsa bile, bu belgelerini İl Müdürlüklerine getirmeleri gerekmemektedir.) 


4) EKPSS Aday Başvuru Formu 


5) Öğrenim durumunu gösterir belge (diploma, mezuniyet belgesi, sınava/kuraya başvurduğu öğrenim düzeyinden EKPSS’nin geçerlik süresi süresi içinde mezun olabileceğini gösterir resmî belge) 


6) Nüfus cüzdanı veya pasaport (Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.) Birden fazla engeli olan adaylar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlisi ve adayın ortak kararı ile sadece bir engel grubunda EKPSS’ye başvurabilirler.


EKPSS KURA BAŞVURU İŞLEMLERİ NEREDEN YAPILACAK
ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) olan ve eğitim bilgileri ile EKPSS/KURA için gereken engel grubu bilgisinde değişiklik bulunmayanlar, başvurularını ÖSYM’ninhttp://www.ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapabileceklerdir.


Bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adayların önceki yıllarda yapılan ÖMSS ve/veya EKPSS için bildirdikleri engel bilgileri (hem 2012-ÖMSS’ye hem de 2014-EKPSS’ye başvuran adayların 2014 engel grubu bilgileri) başvuru ekranında yer alacaktır. Adaylar, ÖSYM’nin internet sayfasında “Bireysel Başvuru” alanındaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularını süresi içinde tamamlayacak ve sınav/kura başvuru ücretini yatıracaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü saat 23.59’da sona erecektir.


EKPSS kura başvuru ücreti ne kadar
KURAYA KATILACAK ADAYLAR İÇİN BAŞVURU ÜCRETİ : 15,00 TL (BU ÜCRET, ADAY TARAFINDAN 3-17 MAYIS 2016 TARİHLERİ ARASINDA YATIRILACAKTIR.)


EKPSS sınavına girenler Kuraya başvurabilir mi?
2016-EKPSS’ye başvurarak sınava giren adaylar, 2016-Kuraya başvuramazlar. 2016- EKPSS’ye başvurarak sınava giren adayların 2016-Kuraya başvuruları sistem tarafından engellenecektir. Adayların bu duruma dikkat ederek 2016-EKPSS’ye başvurmaları gerekmektedir.

EKPSS KURA BAŞVURU ÜCRETİNİN YATACAĞI BANKALAR

*Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebilecektir. 
* Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) 
* Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) 
* Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı 
* Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
* Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.) Sınav/Kura başvuru ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.


2016 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ve Kura Başvuru Kılavuzu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir