1. Anasayfa
 2. Engelliler

10 Soruda Engelli Aracı Nasıl Alınır ?


0

10 Soruda Engelli Aracı Nasıl Alınır ?

En son 18 Nisan 2015 Tarihinde Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan ÖTV uygulama tebliğinde engellilerin sıfır araç alımında ÖTV indirimine dair getirilen bazı değişiklikler üzerine 10 soruda ÖTV (özel tüketim vergisi) indirimli engelli aracı nasıl alınır sorularına cevap vermeye çalışalım .

Soruları seçerken bugüne kadar sitemizde ÖTV indirimli araç alımıyla ilgili en sık sorular göz önünde bulundurularak seçilmiştir.

Cevaplarda ise mümkün olduğu kadar anlaşılır ve sade bir dil kullanarak herkesin anlaması amaç edilmiştir.

1- Kimler ÖTV İndirimli Araç Alır?

ÖTV muafiyetli araç alımında temel olarak 3 kural vardır. Bunlar sırasıyla

1- Sakatlık oranı %90 ve üzeri olan engelliler

2- Sakatlık oranı %90’ın altında olup ta aracı hareket ettirici özel bir tertibata aparata ihtiyaç duyanlar

3- Sol elden engelli olup ta raporunda “özel tertibata gerek olmadan otomatik vitesli araç kullanır” ibaresi olanlar ÖTV indirimden yararlanarak sıfır araç alabilir.

2- ÖTV İndirimli Araç Alımında Yaş Şartı Var mı?

Alınan aracı kendi kullanacak kişiler için sürücü belgesi şartı arandığından ve sürücü belgesi alma yaşının 18 olduğundan dolayı 18 yaşını bitirmiş olmaları şartı aranır. (17 yaşını bitirip 18 den gün almak gerekir.)

Eğer kişinin sakatlık oranı %90 ve üzeri ise aynı zamanda aracı kendi kullanmayacaksa yaş şartı aranmaksızın ÖTV indirimden faydalanabilirler.

3- Hangi Araçlar ÖTV İndirimine Tabidir?

İnsanlar genelde motor silindir hacmi 1.6 yı geçmeyen binek otomobillerde (fiat linea, Renault Clio, ford focus vb. gibi) ÖTV indirimi olduğunu zannediyor ama değil.

Tebliğde tam olarak şu ifadeler kullanılır;

Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (2) numaralı bendinin (c) alt bendi uyarınca, (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi mallardan, Türk Gümrük Tarife Cetvelinin,

• 87.03 tarife pozisyonunda yer alan, 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon, vb. taşıtların,

• 87.04 tarife pozisyonunda yer alan, eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtların,

• 87.11 tarife pozisyonunda yer alan, motor silindir hacmine bakılmaksızın, motosikletler.

Daha anlaşılır olması adına 1.6 motora kadar olan binek otomobiller ve eşya taşımacılığında kullanılan ve motor hacmi 2.8 i geçmeyen araçları engelliler ÖTV muafiyetli alabilir?

4- Hangi Aracı ÖTV İndirimli Almak Avantajlıdır?

Elbette bu sorunun cevabı birazda aracı kullanacak engellinin ihtiyacına göre değişen bir durum. Örneğin alacağı ÖTV indirimli araca akülü sandalyesiyle binecek kişiler için panelvan tipi minibüsler daha avantajlıdır. Ve fakat konuya ÖTV indirim oranları açısından bakıldığında 1.6 motoru geçmeyen binek otomobil almak daha avantajlı. Çünkü 1.6 motora kadar olan araçlarda ÖTV tutarı %45 (yüzde 45) iken panelvan türü araçlarda bu oran daha düşüktür.

5- Alacağım Aracın ÖTV İndirimli Tutarını Nasıl Hesaplarım?

Araç alımı için gerekli parayı hazırladınız yada hazırlık aşamasındasınız ama alacağınız aracın tam olarak size maliyetinin ne olacağını bilmiyorsunuz. Evet binek araçlarda ÖTV tutarı/oranı %45 ama bu nasıl hesaplanır, bunu hesaplayan otomobil bayisi doğru hesaplayacak mı? (ki bu güne kadar engelliler adına alınan araçlarda ÖTV oranının yanlış hesaplandığına binlerce kez şahit olduk.) bilmiyorsunuz. Hiç endişe etmenize gerek yok. ÖTV hesaplamasında yapılan yanlışlığın önüne geçmek adına Engelliler.gen.tr Platformu olarak uygulamasını yaptığımız ÖTV hesaplama aracımızı kullanarak alacağınız aracın ÖTV indirimli halini saniyeler içinde hesaplayabilirsiniz.

6- Engelli Kişi Adına Aracı Kimler Kullanır?

1- % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda “3. derece yakınlar” vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor

2- H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bununan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.

3- Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.

4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

7- Engelliler Hangi Sınıf Sürücü Belgesi Alabilir?

Engelli bireylere şimdiye kadar H sınıfı sürücü belgesi veriliyordu. Ancak yapılan son değişiklikle birlikte 2016 Mayıs ayı itibariyle tüm sürücü belgelerinin sınıflandırılmasında yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre 2016 yılından sonra engelli kişilere verilecek ehliyet A veya B sınıfı olacak.

8- ÖTV İndirimli Aracı Kaç Yıl Sonra Satabilirim?

Alınan ÖTV indirimli aracın satılması için 5 yıl şartı vardır. Eğer ÖTV indirimli aldığınız aracı 5 yıl dolmadan satarsanız bu sefer aracı alırken ödemediğiniz ÖTV yi satarken ödemek zorunda kalırsınız.

9- İkinci El Araçlarda ÖTV İndirimi Var mı?

Engelliler için ÖTV indirimi sıfır araçlarda geçerli olup, ikinci el araçlarda herhangi bir ÖTV indirimi uygulanmaz.

10- ÖTV İndirimli Alınan Araç İçin MTV İndirimi de Var mı?

Buda çok az bilenen bir konudur. İnsanlar engelli kişi adına araçlarda sadece ÖTV (özel tüketim vergisi) indiriminin olduğunu sanıyor ama ÖTV’ nin yanı sıra MTV (motorlu taşıtlar vergisi) muafiyeti de yapılmaktadır.

engellilersitesi.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım