1. Anasayfa
 2. Emeklilik

Malulen Emeklilik ile Engelli Emekliliği arasında ne farklar var?


0

Malulen Emeklilik ile Engelli Emekliliği arasında ne farklar var?

Bir çok engelli bu konuda yanılgıya düşmekte ve engelli emekliliği ile malulen emekliliği karıştırmaktadır.

Konuyu fazla uzatmadan en bariz açıklama şöyledir.
Malulen emeklilik kişinin iş kazası veya meslek hastalığı sonucu çalışma iş gücü kaybını en az % 60 oranından kaybetme halidir. Burada asıl nokta kişinin çalışmayacak derecede malül olmasıdır. Malülen emekli olan kişi  Engelli emekliliğinde ise maluliyet derecesinde engelli olmayıp yetkili hastaneden sağlık kurulu raporu alarak engel derecesinin tespit edilmesidir. Yani % 65 engel derecesi alan kişi ben malülen emekli olurum diyemez bunu SGK’nın malüliyet yönünden inceleyip yeniden iş gücü kayıp oranı belirlemesi ve “Malül”dür onayı vermesi gerekmektedir.

Malulen emekli olan kişiyle engelli erken emeklisi arasında maaş farkı var mı?
Bu iki emeklilik türünde emekli maaşı açısından aralarında bariz bir fark olmaz. Yalnız kişinin iş hayatı boyunca yatan primleri tavandan olursa o zaman belirgin bir fark olacaktır. Asgari ücretten primi yatan kişiler için emeklilik maaş farkı çok küçük bir rakam olacaktır.


Malulen emekli olan kişi çalışabilir mi?
Malulen emekli olan kişi çalışmak istiyorsa malül maaşını kestirmek suretiyle çalışabilir. Diğer türlü hem malülen emekli olup hemde çalışamaz. Engelli erken emeklisi olan kişi ise SGK’ya Sosyal Güvenlik Destekleme Primi yatırmak suretiyle çalışabilir.


Malülen emeklilik koşulları nelerdir onları madde halinde sıralayalım.
1-)5510 sayılı kanunun 25. maddesine göre malul sayılmak.
2-)- En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,
3-) Maluliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması,

Engelli Emekliliği şartları nelerdir?
        5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihinden sonra işe başlayan engelliler Devletin belirlediği yetkili bir hastaneden, kademeli engelli emekliliği şartlarına göre emeklilik tarihi itibariyle % 40 ve üzeri engelli raporuna sahip olmak koşuluyla erken emekli olabilmektedirler.

       Engel derecesi ve işe giriş tarihleri itibariyle engellilerin erken emeklilik tarihleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Ek olarak şu ayrıntıda önemli 01.10.2008’den önce işe başlamış engelliler Maliye’den vergi indirimi almak koşuluyla emekli edilmektedirler. 01.10.2008 tarihinden önce işe başlayanlar için Maliyeden vergi indirim hakkını bir defaya mahsus almış olan engelli kişiden tekrar rapor istenmemektedir. 01.10.2008 tarihinden sonra işe başlayan engelliler her durumda engelli erken emeklilik tarihi geldiğinde yeniden hastaneye sevk edilerek engel derecesi belirlenmekte ve buradan alacağı engel derecesine göre emekli olacaklardır.

engelsizdunyam.org

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir