1. Anasayfa
 2. Engelli Haberleri

Zihinsel Engelliler tecavüze uğruyor, kısırlaştıralım! – Engelli haberleri


1
Zihinsel Engelliler tecavüze uğruyor, kısırlaştıralım!
Bu teklif bir kadından: Zihinsel engelli kızlarımız tecavüze uğrayıp, hamile kalıyor. O çocuk doğsa bile bakma güçleri yok. Kısırlaştıralım!…
Akis gazetesinin haberine göre; Kocaeli’ndeki sosyal hizmetler görevlileri zihinsel engellileri konuşmak için toplandı. Kadın üyeler insanlık dışı şu öneride bulundu.
Türkiye bir yandan muassır medeniyet seviyesine erişmeye çalışıyor bir yandan da “engelli fikirlerle” mücadele ediyor. Aile içi şiddet, tecavüz ve tacize çözüm bulunmaya çalışırken akıllara durgunluk veren öneriler de geliyor. İşte bunun son örneği Kocaeli’nde yaşandı. Kocaeli Sosyal Hizmetler Kurulu önceki gün valilikte toplandı. Toplantıya Vali Ercan Topaca başkanlık etti.
ÖNERİ KADINLARDAN
Toplantıya üye Diş Hekimi Sevil Çağlar’ın yaptığı öneri damgasını vurdu. Tecavüze uğrayan zihinsel engelli kızların durumunu masaya yatıran kadın doktor, “Zihinsel engelli kızlarımız tecavüze uğrayıp, hamile kalıyor. O çocuk doğsa bile bakma güçleri yok. Dünyada bu konuda kısırlaştırma tartışmaları var. Üniversitelerde kurulacak etik kurullar kısırlaştırma konusunu ele almalı” dedi. Çağlar’ın bu görüşüne yine bir kadın olan Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sevim Gökalp ise “Zihinsel engelli bir kız doğuracağı çocuğun sorumluluğunu alamaz. Kısırlaştırma kararı etik kurullarınca alınabilir” diye destek verdi. Avukat Serpil Özok ise “Zihinsel engelli bir kızın evlilik yapmasına izin varken, kısırlaştırılması konusunda izin olmaması çelişkili bir durum” dedi. Vali Topaca ise konunun hukuki boyutunun incelenmesini istedi.
İLAHİYATÇI ALİRIZA DEMİRCAN: İNSANLIK DIŞI ÖNLEM
Zihinsel engelli insanların kısırlaştırılması fıtrata müdaheledir. İnsanlarda inanç ve ahlak düzeyini arttıramıyoruz. Artık insanlarda ahiret ve Allah korkusu kalmadı. Toplum yozlaştı. Nefislerimizi koruyamıyoruz. Engelli insanların kısırlaştırılması insanlık dışı bir önlemdir. Bu talebin dile getirilmesi bile insanlık için büyük bir utançtır. Bu utancı engelliler kesinlikle yaşamamalı.
PROF. DR. SÜLEYMAN ENGİN AKHA: SAPIKLARI DURDURMAZ
Engelli kızları kısırlaştırma sadece tecavüzü kolaylaştırıcı bir faktör olacaktır. Bu kızlara böyle bir asimilasyon uygulanması korkunç bir fikirdir. Biz 6 aylık bebeklerin bile taciz edildiğini gördüğümüz bir ortamda bu karar tecavüzcülere cesaret verici olacaktır. Devletin güvencesinde olan bir kızı “Ben koruyamıyorum, kısırlaştıralım” demek başlı başına ciddi bir problemdir.
DUYGU ALTIN ( ÖZÜRLÜLER VAKFI SORUMLUSU): ÇÖZÜM TRAJEDİSİ
Sosyal Hizmetler Kurulu’nca zihinsel engelli kız çocuklarının tecavüzüne engellemek için öne sürülen “çözüm önerisi kısırılaştırma fikrini” Özürlüler Vakfı olarak öncellikle kınıyoruz. Bu kadar ciddi bir meseleye sosyal hizmetler kurumunun bu kadar sığ bir çözüm önerisinde bulunması çok trajiktir. Çözüm bu kızlarımıza sahip çıkılması ve tecavüzcülere verilen cezaların ağırlaştırılmasıdır.
(BA-BA-S) MERKEZ (KHA)

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

 1. Merhaba arkadaş, ben gelip aşk, tebrikler, her zaman hugs çok güzel şeyler var …
  http://agulhaetricot.blogspot.com
  http://agulhaetricot.com
  http://titacarre.elo7.com.br

Bir yanıt yazın