1. Anasayfa
 2. Engelliler

Yeni Alınacak Engelli Sağlık Raporunda İzlenecek Yol !


0

Mesaj : yeni alınacak engelli raporlarında izlenecek yol nasıl olur aile hekimi sevk yapıyormuş hastaneye oda yüzdelik belirtmeden olur veya olmaz diyerek il sağlık müdürlüğüne bildiriyormuş doğrumudur selamlar

CEVAP:Engelli vatandaşlarımızın, kendilerine sunulan hizmetlerden yararlanabilmeleri için almaları zorunlu olan sağlık Kurulu Raporu; 30.03.2013 tarih ve 28603 sayılı resmi gazetede yayımlanan ‘’Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’’ hükümlerine göre verilmektedir.

Sağlık Kurulu Raporunun hangi sağlık kurumundan alınacağı da bu yönetmelik te belirtilmiş olup yönetmeliğin 7. Maddesi gereği belirtilen özürlü sağlık kurulu raporlarını düzenlemeye yetkili sağlık kurumlarını ve hakem hastaneleri Sağlık Bakanlığı belirler ve internet sitesinde yayımlar. Kısaca belirtmek gerekirse Tam teşekküllü devlet hastaneleri, Üniversitelerin ve Sağlık bakanlığının araştırma hastanelerinden Sağlık Kurulu Raporu alınabilir.

Sizin sorunuza gelecek olursak; Mehmet bey Sağlık raporu ile SağlıkKurulu Raporu farklıdır. Engellilerin sunulan hizmetlerden yararlanabilmesi için almaları gereken rapor Engelli Sağlık Kurulu Raporudur. Bu raporda yukarıda anlattığım şekilde alınır.

Sağlık Kurulu Raporuna itiraz

Alınan Sağlık Raporuna raporu isteyen kurum veya raporu alan bireyler itiraz edebilir. İtiraz kişinin bulunduğu ilin Sağlık İl Müdürlüğüne yapılır. Sağlık İl Müdürlüğü ilgiliyi sağlık kurulu raporu vermeye yetkili en yakın bir başka hastaneye sevk eder. 1. raporla 2. raporun aynı olması durumunda rapor kesinleşir. 2 rapor arasında fark olması durumunda Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir.

Sağlık Raporu nereden alınır

Çeşitli iş ve işlemler için ( İşe girmek, normal ehliyet almak veya değiştirmek vb.) gerek kamu kurumlarının gerekse özel sektör yetkililerinin istemiş olduğu Sağlık Raporu ise aile hekiminden ve diğer sağlık kuruluşlarından da alınabilir.

engellilersitesi.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım