1. Anasayfa
 2. Engelliler

Yaşlı ve Engelli


0

Merhaba sizce engelli olmamızın yanında birde yaşlı isek ne yapmalıyız nasıl bizlere davranılması lazım. İnsanların engelli yaşlılara çok mu nazik davranmaları lazım. çok mu ince olmaları lazım. Evet arkadaşlar lazım çok terbiyeli içten ve samimi yaklaşım göstermeleri lazım.

Bu hafta Türkiye Yaşlılar haftası Ama malesef çok üzücü çok yorgun ve bitkin bir yaşlı ve engelli bir teyzemin yaşadığını bire bir şahit oldum ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bundan iki gün önce idi Adana dan metro ya gitmek için dolmuş bekliyordum. Dolmuşlar biz engellilere ücretsiz olduğu için hangi dolmuş geçerse biner giderim diyordum. Kaldırım kenarında ortalama 75 yaşlarında bir teyze dolmuşa el kaldırdı olmuş durmadı. Bak yine durmadı dedi yaşlı teyze

Ne oldu hanım teyzem dedim dolmuşlar durmuyor dedi. Bende dedim elini tam mı kaldırmıyorsun acaba teyze dedim.

Yok kızım yok dedi. Şimdi gelirse dolmuş yine almaz dedi ve dolmuş tekrar teyzenin yanından geçti yine durmadı. Teyze artık yorulmuştu tek koltuk deyneği ile ayakta durmaktan, Dedim teyze dur ben el kaldırayım tamam kızım dedi.

Dolmuşçuya el kaldırdım dolmuşçu hafiften ışıldadı ve bana gel bin çabuk diye işaret etti. Sonra binmeyeceğimi anladı yaşlı teyzeden kaçtı gitti. Neymiş efendim teyze yavaş yavaş binermiş dolmuş da düşerse yada dolmuş süresinden zaman kaybı olurmuş.

Allah aşkına teyzem dedim ve 153 ü aradım direk Adana belediyesi bağlandı ve durumu anlattım ve telefonu engelli teyzeye verdim. İnanırmısınız ben metroya gitmeden teyzeyi dolmuşa bindirmeye çalışırken Belediyeden şoför geldi yaşlı teyzeyi gideceği yere götürdü.

Peki ama engelliye saygı sevgi hürmet nerede. Nur kızım sen gençsin dolmuşçu senin engelli olduğunu fark etmedi. Peki ama yarın sende bu teyze yaşlarına geldiğinde sana nasıl davranacaklar. zaten sakatsın nur hanım düşersin başımıza bela olursun demezler mi?

18_24 Mart engelliler haftasını unutmayalım

UYARI:Bu köşe yazısının telif hakları Nur Kılıç‘a ve yayın hakları engelsizdunyam.org’a aittir. “www.engelsizdunyam.org” biçiminde aktif bağlantı kurularak, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım