1. Anasayfa
 2. Engelli Haberleri

Yapay Göz Üretildi


4

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları görme özürlü insanların tekrar görebilmesini sağlayan bir cihaz ürettiler.

 
Yapay gözün içerisindeki bir çip hasar almış hücrelerin yerine konuluyor ve beyne doğrudan görsel içerik yollanılıyor.
Nakli alan hastanın üzerinde küçük kamera yerleştirilmiş bir gözlük takması gerekiyor.

Kamera, beyine içeriği sağlayan göz küresine yerleştirilmiş mikroçipe görüntüleri gönderiyor.

Araştırmacılara göre sağlıklı bir insanın gördüğü kadar yarar sağlamıyor ancak bir oda içerisinde görme engelli bir insanın kendi başına hareket edebilmesi ve işlerini halledebilmesine olanak tanıyor.

Cihaz şöyle çalışıyor: Görme engelli kişinin giydiği gözlükte kablosuz olarak göz küresinde bulunan bobinlere güç iletebilen mekanizma bulunuyor. Göz küresinde bulunan mikroçip de su kaçırma riskini ortadan kaldırmak için küçük bir titanyum kasa içerisinde bulunuyor. Çip, görsel bilgileri alıyor ve elektrodları harekete geçiriyor. Elektrodlar da sinir hücresini harekete geçirerek beyine görsel içeriği ulaştırıyor.

Araştırma ekibinin lideri MIT Profesörü Elektrik Mühendisi John Wyatt prototip cihazı gelecek üç sene içerisinde görme engelli kişiler üzerinde denemeyi planladıklarını söyledi.

Alınan geri bildirimle araştırmacılar ürünü daha iyi ve net görüntü sağlayan cihaz haline getirecek. Ekip, gelecek 10 sene içerisinde çipi seri üretime geçirmeyi planlıyor. 

Kaynak

NoEngel Yorumu:  İnsanın bütün organları önemlidir.Ama gözün yeri daha bir başkadır.Hani duyma ile görme arasında tercih yapın dense görmeyi tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla olacaktır. O yüzden yukarıda ki buluş İnsanlık adına büyük kazanç olacaktır.Allah kimseyi böyle araçlara mahkum etmesin ama bu buluşu icat ederek gözleri görmeyen arkadaşlarımızın Karanlık dünyasına ışık tutma çabalarından dolayı yürekten teşekkürler ediyorum.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (4)

 1. evet doğru seçme sansı olsa çoğu insan görmeyi seçerdi çünkü hayatı görerek algılıyoruz çoğumuz..Bu icatta bir çok insana faydalı olur inşaallah..Sen de güzel insan her zaman var ol inş. bizi bunlardan haberdar ediyorsun hayatın bu yönünü bize hatırlatıyorsun…

 2. Sevgili DBP,
  Benim için söylediğin güzel sözler ve değerli yorumun için çok teşekkürler.Unutmaki kalp kalbe karşıdır,senin temiz kalbin olmasa şu anda bu başlığa yorum yazıyor olmazdın.Bu senin iyiliğinden kaynaklanıyor.Yüreğine sağlık arkadaşım.Sevgiyle ve sağlıcakla kal…

 3. Yaşantımın için de , hayatı engelleri ile gögüslemeye çalışan arkadaşlarımı da barındırdım hep.. belki fiziki bir yardımım olamadı yaşadıkları engelleri azaltacak ama her daim yanların da olduğumu hissettirmeye çalıştım. Onlar kadar üzülelemedim , onlar kadar acımadı belki hiç yüreğim. Eminim ki farklıdır acıları da hüzünleri de.

  Şimdi bu mutlu haberi aldım ya.. bugün onlar kadar çok seviniyorum inan..

  Sevgiler…
  Şenay…

 4. Sevgili Şenay Hanım,
  Ne demişler "Dünyadaki bütün karanlıklar birtek mum ışığını bile söndüremez" bu güzel icat için bu sözü kullanabiliriz. Yeter ki o mum ışığını söndürmeyelim. Sizler o mum ışığının büyük bir azimle yanmasına etki eden en güzel varlıklarsınız.Size bu konuda ki desteklerinizden dolayı çok teşekkür ederim.Sevgiyle ve sağlıcakla kalın…

Bir yanıt yazın