Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.

Omurga Çatlaklığı

http://www.saglik.im/wp-content/uploads/2009/11/Omurga-Çatlağı-300x240.jpg Omurga çatlaklığı, yeni doğmuş bebeklerde görülen nedeni bilinmeyen omurilik oluşum bozukluğu (Spina bifida). Omurganın bir noktasında et kütlesi oluşturan bir kese bulunması ve bu kese içindeki sinir maddesinin üstünü Örten bir deri tabakasına yapışık olmasıyla nitelenen omurga çatlaklığında, çocukların % 60′ında omurga çeperleri eksiktir ve oluşum bozukluğunun bulunduğu noktadan aşağıda kalan organlarda felçle

Konuyu değerlendir: Omurga Çatlaklığı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1499 kez incelendi.

 1. 05.Kasım.2010, 23:56
  #1
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849

  Omurga Çatlaklığı  Omurga çatlaklığı, yeni doğmuş bebeklerde görülen nedeni bilinmeyen omurilik oluşum bozukluğu (Spina bifida). Omurganın bir noktasında et kütlesi oluşturan bir kese bulunması ve bu kese içindeki sinir maddesinin üstünü Örten bir deri tabakasına yapışık olmasıyla nitelenen omurga çatlaklığında, çocukların % 60′ında omurga çeperleri eksiktir ve oluşum bozukluğunun bulunduğu noktadan aşağıda kalan organlarda felçle birlikte sidik, dışkı ya da idrar tutamamak gibi belirtiler gözlenir; ayrıca, hidrosefali görülebilir. Tedavide derideki yarayı kapatarak enfeksiyonları önlemek ve beyinomurilik sıvısının basıncını azaltmak amacıyla ameliyata başvurulur. Ama sonuçlar pek başarılı değildir ve çocuk genellikle sakat kalır.

  kaynak
 2. 05.Kasım.2010, 23:56
  #1
  Üye


  Omurga çatlaklığı, yeni doğmuş bebeklerde görülen nedeni bilinmeyen omurilik oluşum bozukluğu (Spina bifida). Omurganın bir noktasında et kütlesi oluşturan bir kese bulunması ve bu kese içindeki sinir maddesinin üstünü Örten bir deri tabakasına yapışık olmasıyla nitelenen omurga çatlaklığında, çocukların % 60′ında omurga çeperleri eksiktir ve oluşum bozukluğunun bulunduğu noktadan aşağıda kalan organlarda felçle birlikte sidik, dışkı ya da idrar tutamamak gibi belirtiler gözlenir; ayrıca, hidrosefali görülebilir. Tedavide derideki yarayı kapatarak enfeksiyonları önlemek ve beyinomurilik sıvısının basıncını azaltmak amacıyla ameliyata başvurulur. Ama sonuçlar pek başarılı değildir ve çocuk genellikle sakat kalır.

  kaynak
  Twitter Facebook Google+Benzer Konular

 1. Omurga eğriliği ergenlikte önlenebilir
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlıkla ilgili Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Kasım.2011, 10:46
 2. Pott Hastalığı ( Omurga Tüberkülozu)
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Omurilik Hasarları (OF)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Aralık.2010, 14:26
 3. Omurga eğriliğine ameliyatsız çözüm
  Konu Sahibi okyanus Forum Sağlıkla ilgili Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Ekim.2010, 09:35
 4. Omurga ve omurilik anatomisi
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Omurilik Hasarları (OF)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Ekim.2010, 18:35
 5. Sık görülen omurga eğrilikleri hangileridir?
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Skolyoz
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Ekim.2010, 13:48

Bu Konu için Etiketler