+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Sağlık / Diğer kategorisindeki Down Sendromu Belirtileri isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Üye Defnex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Mesajlar
  3.849
  Konular
  1817
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Down Sendromu Belirtileri

  Reklam

  Down sendromlu bebekler sanılanın aksine birbirlerine benzemezler. Tüm çocuklar gibi genetik özelliklerini aldıkları anne ve babalarına benzerler. Bununla birlikte bazı ortak özellikleri de taşırlar. Hamilelik takipleri sırasında tanısı konulmamış down sendromlu bir bebek dünyaya geldiğinde dış görüntüsünden şüphelenilerek genetik analiz yapılır ve tanıya ulaşılır.

  Yenidoğan bir bebekte down sendromundan şüphelenmek için pek çok fiziksel özellik vardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu özelliklerin hemen hepsinin daha nadir olarak tamamen normal bireylerde de görülebileceğidir. Bu nedenle sadece fiziksel özelliklere bakılarak tanı asla konmaz. Kesin tanı sadece ve sadece kromozom analizi ile konur.

  Down sendromunda en sık karşılaşılan fiziksel özellikler şunlardır:

  •El ayasında çift yerine tek derin olarak bulunan avuç içi çizgisi
  •Epikantik katlanmanın neden olduğu badem biçimli göz
  •Palebral yarık
  •Çekilmiş kısa dudaklar
  •Düşük kas tonusu
  •Ayak baş parmağıyla ikinci parmak arasında daha büyük bir boşluk
  •Sarkık dil morfolojisi vardır.
  Down sendromunun sağlığa getirdiği sorunların başında ise konjenital kalp yetmezliği riskleri, gastroözafagal reflü hastalığı, tekrarlayan kulak enfeksiyonları, obstürktüf uyku apnesi ve tiroid bozuklukları sayılabilir.

  Down sendromu gebelikte tanınabilen bir hastalıktır. İkili tarama testi, üçlü tarama testi, ultrasonografi, amniyosentez ve diğer bazı tanı yöntemleri ile Down sendromundan şüphelenilen gebeliklerde kesin tanı konur. Down sendromu saptanmışsa aileye ayrıntılı genetik danışmanlık verilerek gebeliğin sonlandırılması önerilir.

  kaynak  Reklam

 2. #2
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Down Türkiye, algıları değiştirmeye kararlı...
  Down Sendrom’lu bireylerin bağımsız ya da yarı bağımsız hayatlar kurabilmesini, topluma katma değer yaratarak yaşayabilmelerine olanak sağlayacak her türlü altyapının ve eğitimin gerçekleştirilmesini amaçlayan Down Türkiye, bu konuda başlattığı projelere hızla devam ediyor.  Yapılan bu etkinliklerle 100 bin ziyaretçi, 130 bin hane ve 500 bin kişiye ulaşılması hedeflenen bu projenin Doret Habib PR & İletişim Danışmanlığı olarak biz de gönüllü olarak destekliyoruz.  “Down Sendromu Farkındalık Aktiviteleri”nin ikinci ayağını oluşturan “Down Sendromu Dostluk Yürüyüşü”nü 3 Ekim Pazar günü saat 15:00’de Galatasaray–Tünel arasında gerçekleştireceğiz.  Bu yürüyüşle toplumun engellilik ve engelli insan algısını pozitif olarak etkilemeyi amaçlayan Down Türkiye, yaptığı etkinliklerle Down Sendrom’lu insanların da mutlu, bağımsız, üretken, toplumla bütünleşen bir yaşam kurabileceklerine dikkat çekmek istiyor.  Çekiyor da...  Projenin ilk ayağı bir hayli başarılı oldu. Medyada oldukça ses getirdi.  Herkesin de bildiği gibi milliyet, ülke, sosyal ya da ekonomik farklılık gözetmeden her 800 doğumda bir görülen Down Sendromu, genetik bir farklılık.  Bununla birlikte, özellikle 0-3 yaşından itibaren uygulanan düzenli ve disiplinli eğitim programları ile Down Sendrom’lu insanlar da pek çok başarıya imza atarak, toplum içinle anlamlı hayatlar kurabiliyor.  Bugün artık eğitim programları sayesinde Down Sendrom’lu çocuklar lise hatta üniversite bitirip, ikinci bir dil öğrenebiliyor, çalışabiliyor...  İşte Down Türkiye, bu konuya parmak basmak istiyor.  Her çocuk gibi farklı zeka seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahip olan Down Sendrom’lu çocukların kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için zamanında ve doğru desteği alması gerekiyor.  Bu nedenle erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi, oyun grupları gibi seçeneklerin aileler tarafından iyice değerlendirilip, doğru kaynaklara ulaşılarak karar verilmesi öncelik kazanıyor.


  Tomurcuk Vakfı ve Down Türkiye’nin birlikte bir ilke imza atarak yürüttüğü bu projede sizlerin de desteğinize ihtiyacımız var. Onların toplumdaki yaşamını kolaylaştırmak için herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Haydi gelin Down Sendromlularla birlikte el ele gerçekleştireceğimiz yürüyüşe siz de katılın.  Biliyorum ki bir elin nesi var iki elin sesi...

  kaynak

 3. #3
  Üye okyanus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25 Haziran 2010
  Nereden
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  1.112
  Konular
  512
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Taksim'de "Dostluk Yürüyüşü" Yaptı


  Down Türkiye ve Tomurcuk Vakfı Üyeleri, Toplumda Down Sendromu Konusunda Bir Farkındalık Yaratabilmek Amacı ile Taksim İstiklal Caddesi'nde Bir Yürüyüş Düzenledi.

  Yüzlerce Down Sendromlu Çocuk ve Onları Yalnız Bırakmayan Aileleri Galatasaray Lisesi Önünde Toplandı.


  Down Türkiye ve Tomurcuk Vakfı üyeleri, toplumda down sendromu konusunda bir farkındalık yaratabilmek amacı ile Taksim İstiklal Caddesi'nde bir yürüyüş düzenledi. Yüzlerce down sendromlu çocuk ve onları yalnız bırakmayan aileleri Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

  Türkiye'de ilk defa düzenlenen yürüyüşe katılanlar Tünel'e kadar davullar eşiliğinde yürüdü. "Hep beraber el ele" ve "Dünya farklılıklarla güzel" yazılı pankartlar eşliğinde yürüyen grup adına konuşan Fery Elhadef, doen sendromunun bir hastalık olmadığını belirterek "Amacımız algıları ve toplumdaki yanlış önyargıları değiştirmek ve down sendromlu insanların normal bir hayat yaşayabileceğini herkese göstermekti" dedi.

  video için tıklayın

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Williams Sendromu - Beuren Sendromu
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Şubat.2011, 23:53
 2. Rett Sendromu ve Belirtileri (RS)
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Aralık.2010, 16:22
 3. Tükenmişlik Sendromu (Staff Burnout Sendromu)
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Ekim.2010, 15:26
 4. Dandy walker sendromu ve belirtileri
  Konu Sahibi Defnex Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Ekim.2010, 16:51
 5. Down sendromu
  Konu Sahibi okyanus Forum Sağlık / Diğer
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Ekim.2010, 19:09

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •