1. Anasayfa
 2. Engelliler

Engeller Kaldırılıyor! Binlerce Engelliyi Etkileyecek


0

Değerli okurlar; Demokrasi, vatandaşların, devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir. vatandaşlarımız bu haklarını seçimlerde kullandıkları oylarıyla yerine getirirler. Ülkemizde yapılan seçimlerde seçime katılım oranı zaman zaman değişse de 1950 seçimlerinden günümüze katılım sonuçları incelendiğinde seçime katılım oranının %71 ile %93 arasında gerçekleştiğini görüyoruz. Bu oranlar ülkenin içinde bulundu konjonktüre göre değişim göstermektedir. Diğer demokratik ülkelerin seçime katılım oranlarına göre bu rakamlar iyi olsa da ülkedeki siyasi partiler bu oranların daha da yukarı çıkarılması için seçmenlere sürekli çağrı yapmaktadırlar.

Peki oy kullanmak isteyip de kullanamayan engelli vatandaşlarımızın durumunu hiç düşündük mü? Aslında hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu hiç unutmadan, oy kullandığımız okulun önünde gördüğümüz tekerlekli sandalyedeki engelli kardeşimizin engelleri aşarak nasıl oy sandığının başına ulaşacağını düşünmemiz gerekmez mi? Neyse ki devletimiz son yıllarda engelleri kaldırmak için boş durmamakta ve sürekli çalışmaktadır.

İşte bu çalışmalardan biride Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının işbirliği ile düzenlenen “Engelsiz Seçim Çalıştayı” olmuştur. 24-25 Şubat 2016 tarihlerinde Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde gerçekleştirilen çalıştayda engellilerin seçim sürecinde yaşadıkları sorunların giderilmesi adına gerekli çözümlerin üretilmesi için yapılması gerekenler masaya yatırılmıştır. Mecliste grubu bulunan dört siyasi partiden temsilcilerin de katıldığı çalıştaya Yüksek Seçim Kurulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından temsilciler ile engellileri temsil eden sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve farklı engel gruplarından engellileri temsilen seçmen katılımcılarında yer aldığı çalıştayın açılışında konuşan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçim süreçlerinde kurulun çalışmalarına ilişkin bilgi vererek engelli seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanmalarına yönelik uygulamaların geliştirilmesi amacıyla “Engelsiz Seçim Çalıştayı”nı yaptıklarını aktardı. Engellilerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için gerekli şartların sağlanması konusunda ilgili kurumlarla irtibat içinde olduklarını belirten Güven, engelli seçmenlerin hizmetlerden yararlanmaları için seçmen kütüğüne “engelli” olarak kaydedilmelerinin zorunlu olduğuna dikkat çekti. Seçmen kütüğü kayıtlarına da değinen Güven; bugün itibarıyla engelli seçmen sayısı 607 bin 551, engelli seçmenle birlikte oturan seçmen sayısı 1 milyon 834 bin 840, 75 yaş ve üzeri seçmen sayısı 2 milyon 640 bin, 75 yaş ve üzeri seçmenle birlikte oturan seçmen sayısı ise 5 milyon 769 bin 393 olarak görünmektedir” dedi.

Binaların engelli kullanımına uygun olmaması sorun yaşatıyor

Konuşmasına; oy kullanılan binaların engelli kullanımına uygun olmamasının sorun yaşattığını ifade ederek devam eden Güven, “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan her seçim döneminde, sandık alanlarının engelli erişimine uygun hale getirilmesi, rampa yapılması, tekerlekli sandalye bulundurulması gibi tedbirlerin alınması yazıyla talep edilmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanımıza bu konuda tedbir alınması talebiyle ziyarette bulunulmuştur. Ancak alınan tedbirlerin, engellilerimizin oylarını rahatça, engelsizce kullanmalarına imkan tanıdığı da söylenemeyeceğini beyan ederek sürdürdü.’’

Görme Engelliler

Görme engellilerin oy kullanmalarının zorluklarına da değinen Güven, bu kişilerin eşiyle bile oy kullanmasının, kanunun “seçmen oyunu kendi kullanır, oy gizli verilir” maddesinin ihlali anlamına geleceğini vurguladı. Güven, bu ihlalin ortadan kaldırılması için görme engellilere yönelik Braille alfabesiyle hazırlanmış oy pusulalarının yeterli olup olmayacağı üzerinde çalışılması gerektiğini belirterek, “Braille alfabesiyle basılan oy pusulalarının kontrolü nasıl yapılacak, tüm oy pusulaları bu şekilde mi basılacak, görme engellilerin yüzde kaçı bu alfabeyi bilmektedir, bu şekilde bir basım, sorunu ortadan kaldırabilecek midir, bütün bu ve benzeri sorunların değerlendirilmesi ve çözülmesi gerekmektedir” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven son olarak; YSK’nın internet sayfasının engelli seçmenlerin kolayca ulaşılabilecekleri hale getirildiğini hatırlatarak, bu vatandaşların ayrıca siteden engellilik durumlarını da sorgulayabileceklerini dile getirerek konuşmasına son verdi.

Yürütülecek çalışmaların takipçisi olacağız

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ebubekir Şahin yaptığı açılış konuşmasında; engelli vatandaş için haklarını güvenli ve kimsenin yardımı olmadan, bağımsız bir şekilde kullanabilmesinin hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Şahin, engellilerin seçim sürecinde yaşadıkları sorunların giderilmesi ve gerekli çözümlerin üretilmesi amacıyla bu çalıştayı düzenlediklerini söyledi.

Ebubekir Şahin, çalıştayla engelli seçmenlerin seçim sürecinde yaşadıkları sıkıntılara en uygun çözümlerin geliştirilmesini amaçladıklarını, çalıştayda ele alınacak kararlar doğrultusunda gelecek seçim dönemine kadar sorumlu kurum ve kuruluşların yürütecekleri çalışmaların takipçisi olacaklarını dile getirdi. Şahin, “Kurumların ve toplumun engellilere yönelik duyarlılığını ve bilinç düzeyini arttırmak, ortak aklın ürünü çalışmalarla toplumsal birliktelikle, devlet, millet ve bilimsel çevrelerin birlikte hareket etmesi ile sağlanır. Bu yaklaşım, toplumun engelli bireylere verdiği değerin göstergesi olan çağdaş bir yaklaşımdır. Engellilik alanındaki sorunlar, ancak tüm tarafların katkısı ve işbirliğiyle çözülebilecektir. Burada bizlere düşen, kurumlar olarak yasal yükümlülüklerimizi bir an önce hakkıyla yerine getirmek, birer vatandaş olarak da ülke çapında konuya ilişkin bilinç ve hassasiyetin oluşturulmasını sağlamaktır.” diye sonlandırdı.

Değerli okurlar; yazımın başında belirttiğim üzere son yıllarda engelli vatandaşlarımızın yaşam standartlarının artırılmasına yönelik çalışmaların meyvesini vermeye başladığını ve engelli bireylerin yaşam standartlarının gelişmiş ülkelerdeki seviyeye ulaştığını görüyoruz. Bunun yeterli olmadığını, engelli kardeşlerimizin her alanda engelsiz bir şekilde yaşamlarını sürdürmeleri gerektiğini belirtmek isterim.

Yapılacak ilk seçimde bu çalıştayda ele alınan sorunların çözüme kavuşturulması dilek ve temennisiyle, bu alanda samimi ve özverili çalışan kişi ve kurumlara teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.

Engellilersitesi.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir