1. Anasayfa
 2. EKPSS

ÖMSS’de atamalar, Engel grupları dikkate alınarak yapılmalı


0

Engel grupları dikkate alınmadan yapılan atamaların nasıl bir sonuç yaratacağı hesaplanmamaktadır.
ÖMSS atamaları ve Engelli Hizmetli

Daha önce birçok kez engellilerin kamuda istihdamında yapılan hataları dile getirmeye çalıştık. Bir ilk olan ÖMSS ile yapılan engelli memur atamalarındaki dikkat çeken yanlış noktaları ve MEB tarafından yapılmayan engelli öğretmen atamalarını dile getirmeye çalıştık. Şimdi de engelli hizmetli alımı ve engelli hizmetlilerin çalıştırılması ile ilgili konuya dikkat çekmeye çalışacağız.

2010 yılında yapılan MEB’in engelli personel istihdamına yönelik atamaları ile yaklaşık 2000 vatandaşımızın engelli hizmetli olarak istihdamı sağlanmıştır. 29 Nisan 2012 tarihinde yapılan ÖMSS ile ; ÖMSS 2012/1 atamalarında ortaöğretim 731, önlisans 17, kura 998 ve 2013/1 atamalarında ise ortaöğretimde 1569 önlisans 201 ve kura 589 yani toplamda (MEB ve ÖMSS dahil) 6105 vatandaşımızın kamuda ?engelli hizmetli? olarak istihdamı sağlanmıştır. (2013/1 ile atananlar henüz görevine başlamamışlardır)

Yukarıda sözü geçen atamaların çok büyük bir kısmını MEB talep etmiş ve almıştır. Ancak bu işi yapanlar çok önemli noktaları gözden kaçırmışlardır ya da görmek istememişlerdir.

Hizmetli nedir ne iş yapar ?

Hizmetli kamu kurum ve kuruluşlarda genel olarak temizlik işlerini yapmak ile yükümlü personeldir.

Engelli nedir ne iş yapar ?

Engelli ise vücudunda eksik veya kusuru olan yani bazı fiziksel aktiviteleri normal insanlara göre yerine getiremeyen, eksik yerine getiren demektir. Engelli personele engeline göre iş verilmesi esastır ve engelli personele engelini arttırıcı işler verilemez.

Ancak yukarıda basit bir şekilde anlatmaya çalıştığımız olaylar bu işleri yapanlar tarafından dikkate alınmayarak hem kurum amirleri hem de engelli vatandaşlar zor durumda bırakılmaktadır. Okullara atanan gözleri görmeyen hizmetlilerden tutun iki kolu olmayan hizmetliler bile vardır.

Görme engelli bir hizmetli personel görevinin gereklerini nasıl yerine getirecektir ? Engel grupları dikkate alınmadan yapılan bu atamaların nasıl bir sonuç yaratacağı hesaplanamamıştır.

Kurum amirleri düşen hizmet kalitesini başka yollarla kapatmaya çalışacaktır. Okullarda kadrolu engelli hizmetli varken yapılamayan temizlikten ya da diğer işlerden kim sorumlu tutulacaktır? Engelli personel mi yoksa kurum amiri mi yoksa engelli atamalarında sürekli aynı yanlışı yapmakta ısrar edenler mi? Yapılamayan işler özel şirketlere mi yaptırılacaktır ?

Yaptığı işin daha doğrusu yapamadığı işin sorumlusu engelli hizmetli midir? Yoksa onun engelini bile bile hizmetli olarak istihdam edenler midir?

Engelli personel atamalarında yaptım oldu mantığından vazgeçilmeli ve engel gruplarına yönelik atamalar yapılmalıdır. Bu husus hem engelli bireylerin topluma katılım oranını arttıracak hem de kurumların hizmet kalitesini yükselteceği şüphesizdir.

battusay01

Yardımcı Hizmetler ve Engelli Memurlar Bölümü Editörü

Kaynak. www.memurlar.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım