1. Anasayfa
 2. EKPSS

ÖMSS tüm yurtta başarıyla gerçekleştirildi


2

Dünyanın ve Türkiye’nin ülke genelinde yapılan ilk özürlü memur seçme sınavı 2012-ÖMSS, 81 il merkezinde, 968 sınav binasında ve 12.128 sınav salonunda başarılı bir şekilde tamamlandı. Özürlü memur adaylarının merkezi bir sınavla, objektif kriterlere göre kamudaki istihdamı için hazırlanan sınavın yürütülmesinde toplam 41.756 personel görev aldı. Sınava, özür durumu %40 ve üzerinde olan; ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde mezun veya mezun olabilecek durumdaki toplam 60.375 aday başvurdu. 9.960 aday görme özürlü, 7.497 aday işitme özürlü, 3.015 aday zihinsel özürlü, 39.903 aday ise genel özürlü grubunda sınava başvuru yaptı. Sınava başvuran adayların 48.156’sı ortaöğretim, 7.074’ü ön lisans, 5.145’i ise lisans düzeyinde oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Sayın Kenan Bozgeyik ve Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Dr. Aylin Çiftçi, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Yeni Bina, Aydınlıkevler İlköğretim Okulu ve Kemal Yurtbilir Özel Eğitim Meslek Lisesi’ndeki sınav merkezlerini ziyaret ederek gözlemlerde bulundu. Sınava giren adaylara başarılar dileyen Sayın Bozgeyik, dünyada ilk defa böyle bir sınav gerçekleştirildiğini vurguladı. İlgili kuruluşlarla işbirliği içinde çok ciddi bir çalışma yapıldığını dile getiren Sayın Bozgeyik, ”Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak özürlülerle ilgili ulaşılabilirlik ve istihdam konusunda önemli çalışmalarımızın temelinde bu sınav yatmakta” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’in öncülüğünde daha fazla engelliyi istihdam etme konusunda çok yoğun bir çalışma yapıldığını vurgulayan Sayın Bozgeyik, en fazla özürlü istihdam etme konusundaki alt yapıyı sağlamak için çalışma yürüttüklerini anlattı.

ÖMSS’nin ülkemizde ilk defa yapılması nedeniyle, özürlü adayların en iyi şartlarda sınava girebilmelerini sağlamak için her türlü önlem alındı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşlar ile sorunsuz bir koordinasyon sağlandı ve sınav sırasında oluşabilecek sağlık sorunlarına acil çözümler üretmek üzere sağlık personeli görevlendirildi. Belediyeler adayların sınav binalarına ulaşımlarına büyük destek sağladı.

Sınava hazırlık sürecinde ÖSYM, ÖMSS’ye başvuran adayların özürlerine ilişkin özel durumlarını tek tek değerlendirdi ve özürlerine uygun test ve sınav ortamı oluşturulması için en üst düzeyde çaba gösterdi. Sınavdan kısa bir zaman öncesine kadar adayların sağlık sorunları nedeni ile oluşan ancak ÖSYM’ye bildirilmeyen değişiklikler konusunda Bina Sınav Sorumluları ile görüşülerek adaylar için en uygun sınav ortamı oluşturuldu. Sınav, kurallara uygun olarak başarılı bir şekilde tamamlandı.

Başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve ÖSYM olmak üzere görevi ve sorumluluğu bulunan tüm kurumlar sınav sürecine gelininceye kadarki 9 ay boyunca sınavın başarılı bir şekilde geçirilmesi için yoğun çalışmalar yaptı. Sınavın sorunsuz gerçekleştirilebilmesi için adayların özür durumları ve öğrenim düzeyleri dikkate alınarak farklı test kitapçıkları oluşturuldu ve sınav kuralları özürlü adaylar için yeniden düzenlendi. Özürlerinin adaylara dezavantaj oluşturmaması için sınav uyarlamaları gerçekleştirildi ve adayların sınav sırasında yaşam koşullarını kolaylaştıran ve sürekli kullanmak durumunda oldukları araç gerecin sınav binalarına alınmasına izin verildi.

Her özürlü adayın kendisine özgü durumu söz konusu olabileceğinden sınavın tasarlanması için azami titizlik gösterildi ve oluşturulan ÖMSS Bilim Kurulunun görüş ve önerileri doğrultusunda sınav nitelikleri belirlendi. Bu süreçte özürlü temsilcileri ve sivil toplum örgütleri ile görüşülerek özürlülerin durumları ile ilgili bilgiler alındı.

Sınavın hemen öncesinde ve sırasında öngörülmeyen sorunlara anında çözüm üretmek üzere sınav merkezlerinde üniversite rektörleri ile vali yardımcıları, il emniyet müdürlükleri, il milli eğitim müdürlükleri, il sağlık müdürlükleri, belediye başkanlığı temsilcilerinden oluşan ÖMSS Sınav Koordinasyon Kurulları oluşturuldu. Bu kurullar sınav öncesinde toplanarak sınav merkezlerindeki düzenlemeleri gözden geçirerek eksiklikleri giderdi. Sınav merkezlerinde sınav güvenliği ve ÖSYM’nin ÖMSS Sınav Uygulama Yönergesi eksiksiz uygulandı.

Sınav günü ÖSYM’de çağrı merkezine ilaveten oluşturulan Sınav İzleme ve Çözüm Masasında doğrudan sınav binaları ile iletişim kurmak üzere tahsis edilen 20 özel telefon hattı ile sınav bitinceye kadar sorulan sorulara anında cevap verildi ve tüm ülkede sınavın aynı kurallar ve prensipler ile yürütülmesi sağlandı. Çağrı merkezinden şifrelerini unutan ve kaybedenlere ücretsiz şifre temin edilmesi sağlandı.

Her sınavda olduğu gibi ÖSYM’de oluşturulan izleme merkezi ile sınav merkezlerinde bulunan sınav evrakı saklama merkezlerinin tamamı hem içeriden hem de dışarıdan kameralar ile 7/24 kesintisiz olarak izlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak sınavın tasarlanmasında görev alan Bilim Kurulu üyelerine ve ilgili kamu kurumları uzmanlarına, sivil toplum örgütü temsilcilerine ve ÖMSS’nin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için emek ve katkı sağlayanlara çok teşekkür ederiz. Ayrıca sınavın yürütülmesi için katkı üreten illerdeki koordinasyon kurulu üyeleri ve başta Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) ve illerde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerimiz Personeli olmak üzere, soru yazarları ve 20 gün süre ile her türlü iletişimden uzak olarak kapalı dönemde kalarak baskı işlemlerini tamamlayan tüm ÖSYM çalışanlarına, sınavın tüm aşamalarına katkı veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve ÖSYM personeline, Sınav Merkezi Yöneticilerine, Bina Sınav Sorumlularına, sınav salonlarında görev alan sınav görevlilerine, sınav öncesi ve süresince güvenliği tesis eden emniyet güçlerimize, Sağlık Bakanlığından görevlendirilen sağlık personeline ve refakatçilere, sınav evrakının tüm sorumluluğunu üstlenerek sınav merkezlerine ulaştırılmasını sağlayan kurye görevlilerine, sınav kurallarına uyarak sınavın sorunsuz geçirilmesini sağlayan ve sınava katılan tüm özürlü memur adaylarına, sınav merkezlerinde sabırla görevlilere destek veren aday yakınlarına teşekkür ederiz.

Sınav ve yerleştirme sonuçlarını adaylar, TC Kimlik Numaraları ve şifreleriyle, ÖSYM’nin internet adresinden belirlenecek tarihte öğrenebilecektir. ÖMSS sonuçlarına ve kuraya göre yapılacak yerleştirme işlemleriyle ilgili ÖSYM tarafından tercih kılavuzu hazırlanarak ÖSYM’nin internet sitesinde yayımlanacaktır. Sınav sonucuna göre ÖMSSP-1 ortaöğretim düzeyi, ÖMSSP-2 ön lisans düzeyi, ÖMSSP-3 lisans düzeyi için üç puan türü hesaplanacak ve uygulanacaktır.

Kaynak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yorumlar (2)

 1. Rabbım hepinizin yardımcısı olsun.

 2. Ben Fiziksel engeli olan kardeşlerimizi, engelli olarak tanımıyorum, engelli,aklını zekasını kullanmayan, kendini akıllı sanan delilerdir. Teşekkürler herkese saygılar…

Bir yanıt yazın