1. Anasayfa
 2. EKPSS

Mezun olacak engellilerde ÖMSS’ye girebilecek


0

Mezun olacak engellilerde ÖMSS’ye girebilecek

“Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik”te yapılan değişiklikle, 29 Nisan’da yapılacak ÖMSS’ye, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olanların yanı sıra ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan özürlülerin de katılmasına imkan verildi.

Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları İle Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu yönetmeliğin yürürlüğe konulmasının, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 13 Şubat 2012 tarihli ve 2920 sayılı yazısı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 53’üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulunca 15 Şubat 2012 tarihinde kararlaştırıldığı belirtildi.

Yönetmeliğin ”özürlü alımına ilişkin temel ilkeler” başlıklı maddesinin (b) bendi, ”ÖMSS, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan özürlüler için eğitim durumları ve özür grupları itibarıyla sınav sorusu hazırlanması, değerlendirilmesi ile özürlülerin bu sınavlarda ulaşabilirlik şartları oluşturularak yapılır” şeklinde yeniden düzenlendi.

Yönetmeliğin aynı maddesinin (c) bendi de, ”Kura, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 41’inci maddesine göre devlet memuru olabilmek için aranan asgari eğitim şartını haiz eğitim veren kurumlardan mezun veya mezun olabilecek durumda olan özürlülerden kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirileceklerin tespiti amacıyla noter huzurunda yapılır. Kura çekimini, kura için başvuruda bulunan adaylar da izleyebilir” olarak değiştirildi.

Yönetmeliğin söz konusu maddesine, adaylarda, yerleştirme işlemine son başvuru tarihi itibarıyla ilgili eğitim kurumlarından mezun olma şartı aranacağına ilişkin bir fıkra da eklendi.Böylece, 29 Nisan’da yapılacak ÖMSS’ye, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olanların yanı sıra ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibarıyla mezun olabilecek durumda olan özürlülerin de katılmasına imkan verildi.

Öte yandan, yönetmeliğin ”sınav sorularının, özür grupları itibarıyla özürlülerin bilgi, yetenek ve becerilerini ölçecek şekilde; işitme, dil ve konuşmayla zihinsel özürlüler için ayrıca öğrenme ve algılama düzeyleriyle dil gelişimleri ve sözel iletişim güçlükleri esas alınmak suretiyle ayrı ayrı hazırlanacağına” ilişkin fıkradaki ”ayrı ayrı” ibaresi yürürlükten kaldırıldı.

Kaynak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım