1. Anasayfa
 2. Engelliler

Meb Engelli sınavında baraj puanı uygulaması varmıdır? Meb Özürlü sınavında en az kaç puan almak gerekir? 04.07.2010 tarihli meb engelli sınavında baraj puanı uygulaması hakkında


0

Meb sınavı 4 Temmuz 2010 tarihinde yapıldı.Engelli memur,hizmetli,öğretmen adaylarının aklındaki en önemli sorulardan biride baraj puanı uygulaması meb engelli sınavında da var mı?

Değerli memur adayları, sınavlarda baraj puanı uygulaması yok.Herkes kontenjan dahilinde en yüksek puanı alan kişiden başlanılarak işe yerleştirilecek.Tercih edilen kentlerin mevcut kontenjanları dahilinde puanlama başta olmak üzere, puanların eşitliği dahilinde diploma üstünlüğü, diploma tarihi ve doğum tarihi kıstaslarına göre alımlar yapılacak. Bir ihtimal, her özür grubuna kontenjan ayrılıp yine yukardaki kıstaslar geçerli olmak üzere özür gruplarının kendi içlerinde yarıştırılması mümkün olabilir. Mevzuat kanununda var bu. Tercih edilen kentler elbette önemli fakat hangi kentin kaçıncı sırada tercih edildiği gibi, diploma notu gibi kıstaslar kesinlikle söz konusu değil. Şartnamede kesinlikle bu tür kıstaslar belirtilmemiş.(sessizharf)

Ayrıca işe yerleştirmede sadece memur adaylar için geçerli olmak üzere, diploma dereceleri ve önlisan,lisans olarak adaya avantaj veya dez avantaj sağlayabiliyor. Puan eşitliğinde adayın diploma notu yüksek ise bu adaya işe girme konusunda öncelik tanınabiliyor.

Geçen yılki MEB memur sınavına toplam 617 kişi katılmış. Bu sınava başvuranların 101 kişisi yani adayların %16,3 girmemiş. Yine sınava girenlerin % 78,4’ü yani 484 kişi 70′ in altında puan almış. Bu yılki sınavla karşılaştıramayız ama genel olarak sınava girmeyenler yine bir %10 vardır. Ayrıca girenlerin en az % 50 si 70′ in altındadır.Tercih % 50, puan % 50 etkili gibi…(suskunasi)

Not: Bu yazının konusu daha önceden sınava giren adayların tecrübelerine dayanılarak kendi yazdıkları yorumlardan alıntı olarak buraya eklenmiştir.

Güncel tartışma konusuna katılmak içim şuraya tıklayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım