1. Anasayfa
 2. Engelliler

MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün Sorular çalındı iddiasına yönelik açıklama


2

Bakanlığımız kadrolarına atanmak üzere 13.11.2010 Tarihinde yapılan Özürlü Personel Sınavı ile ilgili Bazı Basın Yayın Organlarında çıkan sınav sorularının önceden sızdırıldığına dair haberler üzerine sınavı yapan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün konu ile ilgili açıklaması:


13.11.2010 Tarihinde Yapılan Sağlık Bakanlığı İçin Özürlü Personel Alım Sınavında Sınav Sorularının Önceden Bir Sitede Yayınlandığına İlişkin Açıklama:


Genel Müdürlüğümüz tarafından 13.11.2010 tarihinde gerçekleştirilen Sağlık Bakanlığı için Özürlü Personel Alım Sınavında soruların, sınavdan iki gün önce bir internet sitesinde yayınlandığına dair bazı haberler, gazete ve internet sitelerinde yer almaktadır. Söz konusu haber Sivas Kamuda Çalışan Engelliler Derneği Başkanı Turhan CİN’in iddialarına yönelik olup, www.engelsizdünyam.org adlı sitede yer alan bilgiye dayandırılmıştır.


Haberde iddia edildiği gibi soruların sınavdan iki gün öncewww.engelsizdünyam.org adlı internet sitesinde yayınlanmış olduğu tamamen gerçek dışıdır. Sözü edilen internet sitesinde bir kullanıcının, Milli Eğitim Bakanlığının daha önce yapmış olduğu sınavlarda çıkmış sorular üzerinde çalışma yaptığı, sınavdan sonra hatırladığı 27 soruyu aynı form sayfasına eklediği ve 25.11.2010 tarihinde de tüm soruları aynı bölüme ilave ettiği anlaşılmaktadır. Nitekim, olayın basın kuruluşlarında yer almasından sonra sözü edilen internet sitesinin yöneticisi tarafından 06.12.2010 Pazartesi günü saat 20.19’da şu açıklama yapılmıştır; “13 Kasım tarihinde yapılan Sağlık Bakanlığı Özürlü Personel Alımı Sınavına ilişkin ilgili haber sitesinde yayınlanan habere ilişkin bu önemli açıklamayı yapıyorum. Mevzu konusu olan sorular açan Vahap isimli üye konuyu 11.11.2010 tarihinde yayınladığı konu içeriğinde eski MEB soruları eklenmiş olmasına rağmen sonradan değişiklik yapılmış ve 24 Kasım 2010 tarihinde sorular açıklandıktan sonra, konu içeriğine Güncel ibaresiyle orijinal sorular eklenmiştir. Bu durumda sınav sorularının daha önce bilinmesi, sızdırılması gibi bir durum söz konusu değildir. Kamuoyuna önemle duyurulur. “ Site yöneticisi aynı sayfada bu açıklamaya ilave olarak, söz konusu işlemlerin log kayıtlarında mevcut olduğunu ve kayıtların savcılığa iletileceğini ifade etmiştir.


Bakanlığımız, bütün sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da üst düzey güvenlik önlemlerini almıştır.
Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
Kaynak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (2)

 1. Gecmis olsun demek sanırım yapacagım en doğru yorum olur Noengel ,gereksiz yere bu tür bir konu ile ilgili forumun adının geçmesi can sıkıcı olmuş.

 2. Sevgili Şenay-Doğa,
  Gerçekten insanları anlamak mümkün değil.İnsanlar doğruyu bulmak için sitenin başında her zaman bekleyen kişiye durumu sormazlarda neden basın yayını tercih ederler anlamıyorum.Galiba bunun altında daha değişik menfeatler arayanlar var.Sitemiz engelliler yararına faydalı olmaya çalıştıkça bu tür asılsız iddaalar,karalamalarla önümüze engeller koyacaklar ama kuruluş amacımızda engelleri kaldırmak değilmi. O halde bu engelleride alnımızın akıyla kaldıracağız. Değerli yorumun ve ziyaretin için çok teşekkür ederim. Sevgiyle ve mutlulukla kalın..

Bir yanıt yazın