1. Anasayfa
 2. Engelli Haberleri

Koltuk değneğiyle DANS EDEN ADAM


7


Koltuk değneğiyle DANS EDEN ADAM

Bilmem rastladınız mı, bugünlerde televizyonlarda ilginç bir reklam filmi oynuyor. Reklamda, koltuk değnekli bir adam, muhteşem hareketlerle şiir gibi dans ediyor. Adeta yolda yürümüyor koşuyor, merdivenlerden inmiyor kayıyor, çevresindekilerin şaşkın bakışları arasında koltuk değnekleriyle akrobatlara taş çıkartıyor. Ya engelli olmadığını ya da ayaklarının altında tekerlek bulunduğunu düşünüyorsunuz.

Adamın adı Bill Shannon…

39 yaşındaki Shannon, engelli bir performans sanatçısı ve kareograf. Ancak bu durumunu çok az insan farkedebiliyor. Doğuştan eklem bozukluğu olan sanatçı, koltuk değneklerinin hayatının bir parçası olacağını anlayınca, onları kullanarak özel hareket ve danslardan oluşan, kendi adını verdiği tekniği geliştirmiş.

ABD’de düzenli olarak gösteri sunan Shannon; Fransa, İngiltere, Hollanda, Finlandiya ve Ürdün gibi çeşitli ülkelerde düzenlenen çağdaş sanat festivallerinde sahne almış.

En son Uluslararası Cannes Reklam Festivali’nde yeni reklamcıların keşfedildiği etkinliğin 2008 programına, başrolde olduğu filmle katılmış. Fiziksel akışın gösterildiği film, Bill Shannon’a dünya çapında bir ün kazandırmış. Birçok ödülü bulunan sanatçı şimdi azmi ve başarısıyla kendisi gibi engellilere örnek oluyor.
KAYNAK:

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yorumlar (7)

 1. hımmm bak tembellik benim arkadaşıma yakışmadı hiç sanırım tembellik değilde biraz kafa dinlemedir bu ;) şimdi sana güzel bir ödül bize buyurda al bakalım bu ödülü sevgilerimle

 2. Hoş geldin Şirinem.
  Haklşısın bu aralar tembellik yapıyorum.Kendime çeki düzen vermem lazım uyarıların için teşekkürler.

 3. piştt arkadaşım iyimisin bak blogda göremedim değişik bişeyler hadi yazılarını ve şiirlerini özledimm :) sevgilerimle

 4. Sabır ve sevgilerin birleştiği Dostlukların daha çok büyüdüğü Belki yorgun belki yoğun Yinede mutlu ve umutlu Güzellikler dolu günler Seninle Olsun

 5. Sevgili Hakan-can kardeşim.
  Gerçekten adam harika hareketler yapıyor.Hayata da böyle hareketler yapmak gerek.
  Değerli yorumun için teşekkürler.

  Sevgili Şirinem,
  Hayatı sevmek lazım.Çok haklısın arkadaşım.Hayat bizi sevmeyebilir ama olsun.
  Değerli yorumun için teşekkürler.

 6. ço takdir ettim bende engelli olduğunu anlamamıştım gerçekten o hareketleri yapmak çok büyük bir marifet ister.Hayatı sevmek lazım :)

 7. Bu dans eden arkadaşın engelli olduğunu okuyunca fark ettim,No Engel…

  Vücudu sapasağlam olanların dahi zor yapabileceği hareketler yapıyordur muhakkak…

  Sevgiyle kal değerli candostum..:))

Bir yanıt yazın