1. Anasayfa
 2. GENEL KONULAR

İngiltere’de Felçli hastanın ötenazi isteğine onay çıktı


0

İngiltere Tony Nicklinson adlı felçli hastanın ölüm izni için açtığı davayı konuşuyor. Zamanı geldiğinde doktorların yaşamına son vermesini isteyen Nicklinson’ın başvurusu, İngiliz Yüksek Mahkemesi tarafından onaylandı.

2005 yılında felç geçiren Tony Nicklinson bu durumun kendisi için çekilmez olduğunu belirtip çareyi ötenazide buldu. İngiliz Yüksek Mahkemesi de, felç olduğu için doktorların zamanı geldiğinde yaşamına son vermesini isteyen hastanın dava başvurusunu yerinde buldu. Fakat dava, Adalet Bakanlığı ile İngiliz Yüksek Mahkemesi’ni karşı karşıya getirdi.

‘YEMEĞİ KESİP ÖLECEĞİM’

Hiçbir seçeneği olmadığını belirten Nicklinson, “Eğer davamız düşerse veya kanunlar değişmezse, yemeyi kesip açlıktan kendimi ölüme terk edeceğim ya da İsviçre’ye gideceğim. Ama o kadar paramız yok” dedi.

DOKTOR CİNAYETTEN YARGILANABİLİR

İngiltere yasaları, ötanaziyi kabul etmiyor. 58 yaşındaki Nicklinson da çareyi, yaşamına doğrudan bir doktorun son vermesini isteyerek davayı, ötanazi kapsamından çıkarmış oldu. Tek bir sorun ise doktorun cinayetten yargılanacak olması. Bu nedenle de Nicklinson, hayatına son verecek doktorun, cinayetten yargılanmaması için dava başvurusunda bulundu. İngiltere Yüksek Mahkemesi, Nicklinson’un başvurusunu yerinde buludu. Adalet Bakanlığı ise cinayetle ilgili yasaları sadece parlamentonun değiştirebileceğini savunarak karşı çıkıyor. Avrupa’da sadece Belçika, Hollanda, Luksemburg ve İsviçre ötanaziyi kabul ediyor.

Kaynak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir