1. Anasayfa
 2. EKPSS

Engellilerin EKPSS sinavi 81 İlde Yapıldı


0
Engelli memur adaylarına yönelik düzenlenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 27 Nisan 2014 Pazar günü yapıldı. EKPSS, 81 il merkezinde saat 10.00’da başladı ve 60 dakika sürdü. Adaylara 60 soru yöneltildi ve sınav tek oturumda gerçekleştirildi.

Sınav başvuruları Şubat ayı sonunda alındı ve 66 bine yakın başvuru oldu. Sınava en az lise mezunu olanlar veya sınavın geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurmuş oldu. Sınavın aday başına 100 TL olan maliyetinin 75 TL’si Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca karşılandı.

Sınav engel gruplarına, öğrenim düzeylerine, engellilerin algılama ve öğrenme yeteneklerine göre yapıldı. Buna göre adaylara engeline göre ek süre, büyük puntolu soru kitapçığı veya okuyucu ve işaretleyici yardımı sağlandı. Görme engellilere grafik ve şekilli sorular sorulmazken, zihinsel engelliler gibi daha dezavantajlı adaylara ise ayrı soru tipleri soruldu.

Adaylar Sınav Sonuçlarını Nasıl Öğrenecek?
Sınav ve yerleştirme sonuçları, adayların adreslerine postalanmayacak. Adaylar sınav ve yerleştirme sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin İnternet adresinden öğrenebilecek. Sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren iki yıl süreyle geçerli olacak.

Bu Yılki Sınavda Ne Değişti?

Bu yıl yapılan yönetmelik değişikliği ile eski adı ÖMSS olan sınav EKPSS olarak değiştirildi. Yani, özürlü kelimesi yerine ‘engelli’ kelimesi kullanıldı. Ayrıca daha önce bu sınavla sadece memur alınabilirken, yeni düzenleme ile kamuya engelli işçi alınması için de bu sınav geçerli olacak. Böylece kamudaki işçi alımları için de fırsat eşitliği yaratılmış oldu. Böylece sınavın sonuçları kamu kurum ve kuruluşlarına hem memur hem de işçi statüsünde engelli personel alımlarında kullanılacak.

Sınav Mekânlarının Erişilebilirliği Sağlandı

Sınavda engelli adayların en iyi şartlarda sınava girebilmelerini sağlamaya yönelik planlamalar ve alınan önlemler, sorumlu ve ilgili kurum ve kuruluşların koordinasyonunda hayata geçirildi. Tekerlekli sandalye kullanıcısı adayların erişilebilirliğine uygun sınav merkezlerinde sınava girmesi sağlandı. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerinin koordinasyonunda 81 ilde sınava başvuran tekerlekli sandalye kullanıcısı adaylardan talep edenlerin sınav merkezlerine ve sınav sonrası evlerine ulaşımları sağlandı.

İstanbul’da 2014 EKPSS’ye girecek adaylar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle evlerinden alınarak araçlarla sınav yerlerine götürüldü.

Sınava başvuru esnasında “sınava gitmek için araç ihtiyacı olup olmadığı” yönündeki soruya “ihtiyacım var” şeklinde cevap verenler için özel araçlar tahsis edildi. Evlerinden alınarak sınav yerlerine götürülen adaylara, görevliler araçlara inip binerken yardımcı oldu. Uygulamanın ulaşımlarını kolaylaştırdığını dile getiren adaylar, görevlilere ve emeği geçenlere teşekkür etti.

“Sınav için 27 farklı kitapçık oluşturuldu”

Sınavdan önce basın mensuplarına açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, bu sınavın engelli kamu personeli alımı için düzenlenen ikinci sınav olduğunu belirtti.

Bu sınav için ÖSYM ile birlikte çok yoğun çalışma yürüttüklerini ve ÖSYM tarafından 27 farklı kitapçık oluşturulduğunu dile getiren Çiftçi, farklı engellilik durumlarına göre adaylara özel soru hazırlandığını, farklı soru yöntemleri belirlendiğini ifade etti.

Çiftçi, görme engellilere durumlarına göre 16-18 puntolu soru kâğıtları hazırlandığını, geometri gibi şekil soruların çıkarıldığını, bu kişilerin yanlarına okuyucu ve işaretleyici desteği alabildiğini, işitme engelliler durumlarına göre basitleştirilmiş ve kısa sorular hazırlandığını, psikiyatrik tanılı adaylara salonlarda tek başlarına sınava girme imkanı sağlandığını, elini kullanamayanlar için işaretleyici desteği sağlandığını anlattı.

“Bu Sınav Artık İşçi Alımlarında da Kullanılacak”

Farklı engel durumlarına göre farklı uygulamaların 27 kitapçıkla sunulduğunu aktaran Çiftçi, sınav için Türkiye genelinde 808 binada 11 bin 221 sınıf oluşturulduğu bildirdi.

Çiftçi, “Sınavın, kamuda boş kontenjanların doldurulması için yoğun bir şekilde kullanılacağını öngörüyoruz. Yönetmelikteki değişiklikle bu sınavla sadece memur değil, aynı zamanda kamuya işçi de alınacak. Bu çok önemli bir aşama. Burada 10 binlere yaklaşan rakamlardaki kontenjanların engelli arkadaşlarımızla doldurulmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Kura Başvuruları Ne Zaman?

Lise mezunu olamayan engelli bireyler Kura ile yerleşebilecektir. Kura ile yerleştirme için ayrıca başvuru yapılması gerekiyor. 2014 Kura başvuruları 12-23 Mayıs 2014 tarihleri arasında alınacaktır. Kuraya; ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır.

kaynak: eyh.gov.tr

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir