1. Anasayfa
 2. Engelliler

Engelli Personel Adaylık Kalkmadan Özür Ataması İsteyebilir mi?


0

Mesaj: merhabalar ben milli eğitimde yhs de engelli personel olarak 10 aydır çalışmaktayım.adaylığım kalkmadan özür atamsı isteyebilirmiyim. şimdiden teşekkür ederim

CEVAP: Engelli Devlet Memurların bir defaya mahsus olarak tayin istekleri ‘’Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin ek 3. Maddesinde düzenlenmiştir.

Ek Madde 3 – (Ek: 30/6/2014-2014/6578 K.) İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yerdeğiştirme talebinde bulunabilir. Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkânları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamaz. Memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve bu fıkra kapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

Ek 3. Madde çerçevesinde sizin sorunuza gelince; Görüleceği üzere ilgili maddede, engelli memurun aday memur olmasından bahsedilmemekle birlikte, olumsuz bir durumda söz konusu değildir. Böyle belirsizliklerin olması durumunda kamu kurumları Devlet Personel Başkanlığından (DPB) Görüş sorma imkânına sahiptirler. Nitekim Devlet Personel Başkanlığı Engelli aday memurların, bir defaya mahsus olarak, yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın, kurumların kadro imkânları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak ek 3. Madde hükmünden yararlanabileceğine dair görüşü bulunmaktadır.

Bu nedenle, engelli aday memur olarak diğer şartlarınızın uygun olması ve çalıştığınız kurumun kadro imkânının da uygun olmasıdurumunda tayin hakkından yararlanabileceğiniz mütalaa edilmektedir.

engellilersitesi.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir