1. Anasayfa
 2. Engelli-Hikaye

Engelli olan Ayşe Bebeğin Hikayesi


0

Merhabalar
Ben Esin, diyeceksiniz bu Esin’de kim ben ortopedik engelli kız kardeşi olan bir üyenizin ablasıyım.Kardeşimin adı Ayşe.
Sizler sanmayın ki engel sadece bizlerde var benim engelim dünyaya yeterde artar demeyin, lütfen bakın sizlere kardeşimin engelli nasıl olduğu ve yaşadıklarını anlatacağım.

Ayşe doğdugunda sağlıklımı saglıklı güzelmi güzel bir bebekti, Köy yerinde yaşıyorduk.Annem bahceye süt pişirmek için ocak yakmıştı ve belli bir mesafeyede ayşeyi beşigi ile birlikde ocagın yakınlarına koymuştu ki amaç Ayşe bebek üşümesin diyeydi.
Aradan biraz vakit geçince ayşe ağlamaya başladı annem yanına gittiğinde ayşenin sağ kolu morarmıştı.Annem Ayşe’yi kaptıgı gibi bir doktora götürdü ve doktor bebeğin kolunun kangiren oldugunu kesilmesi gerektiğini söylemişti.

Annem asla dedi asla kestirmem dedi ve eve getirdi eve getirdikden 2-3 gün sonra o kol kendiliginden düştü.Artık ayşenin sag kolu dirseginden yoktu.

Ayşe köy yerinde yaşadığı için aksi sinirli bir insan olmuştu çünkü ayşenin kendinden hariç 9 kardeşi daha vardı hepsi sağlıklı ama nedense en güzellerimiz ayşe idi.Hani derler yaa ALLAH kolunun noksanlıgını yüzüne vermiş diye.

Kardeşim ayşe bir türlü kolunu kabullenemiyordu ne bir topluma cıkar ne bir etkinliklere katılırdı.Maddi durumumuzda iyi degildi ki payay kol taktıralım.Bir gün ayşe bana esin abla ben kapanacagım hiç olmazsa kolum dikkat cekmez demişti…

Neyse günler gecti aylar yıllar gecti ayşe bu gün 42 yaşına geldi iyiki dogdun ayşe ama ayşenin şu anda ne doğum gününden haberi var ne anadan ne babadan haberi vardı.

Çünkü ayşa 2 ay önce aniden tansiyon yükselmesi ile beyin kanaması gecirmiş ayşenin engelli kol tarafı yani sağ tarafı tamamen felc kaldı beyin kanaması göz damarlarının arkasında oldugu için gözler görmüyor ve hafısazı da yok Allahım daha beterinden esirgesin dicegim ama daha neyi kaldı ki…

2 ay adana Hastanede yatmakdan yemek yemeyi su içmeyi unutmuş mama ile besleniyor.Sizlerden tek dileğim kardeşim için dua etmeniz ve halinise binlerce kez teşekkürler etmeniz.İnanın kolay değil engelli olmak ama engelli ailesi olmak daha bir zor değilmi sizce..
Sağlıcakla kalın…

engelsizdunyam.org

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım