Engelli Öğretmen Olmak
 1. Anasayfa
 2. Engelliler

Engelli Öğretmen Olmak

7

Çoğumuz biliriz ki öğretmen olmak çok meşaggatli ve büyük sorumluluk gerektiren bir görevdir. Peki engelli öğretmen olmak  sizce nasıl bir duygudur?  Tabi bunu bilmek için kendimizi onların yerine koymak gerekir.

Öğretmen olma kriterlerinin en başında eğitim fakültesinden mezun olmak ve sağlık koşulları her şartta ve mekanda görevini yapmasına engel olacak bir rahatsızlığı olmamak diye bir madde gözümüze çarpar. Bu şartı geçmek bir fiziksel engelli biri için çok zordur. Kanunlarımız bu konuda engellilere pek bir ayrıcalık tanımıyor, aksine engelli olarak öğretmen olmayı çok zorlaştırıyor. Bu durumda olup da görevine son verilen bir çok öğretmenın yaşadıklarını çeşitli basın-yayın organlarında duyuyoruz. Ancak istisnalarda yok değil.Benım tanıdığım bir arkadaşım iki ayağı felçli olmasına rağmen tekerlekli sandalyesiyle görevini başarıyla yapmakta ve içinde ki öğretme azmiyle öğrencilerinin büyük sevgisini kazanmaktadır. Öğrenciler engelli bir öğretmene daha anlayışlı davranabiliyor. Onu görerek hayata nasıl bağlandığını, nasıl onlara eğitim vermek için çabaladığını görüyor ve hayatında engelli olmanın çoğu şeye mani olmadığını görmektedirler. Aslında engelli olupta öğretmen olmak isteyen arkadaşlarımıza devletin engel değil, teşvik etmesi gerektiğini düşünüyorum.Şöyle diyebilirsiniz sen engellisin o yüzden böyle düşünüyorsun diyebilirsiniz ama çoğu branşta olduğu gibi engelli öğretmen olma konusu öğrencilere engelli bilincini aşılamak maksadıyla çok yararlı olabilecektir.

Ülkemizde 8,5 milyon engelli sayısını göze aldığımızda engellilerin öğretmen olmasının önünde ki engellerin kaldırılması gereği aşikardır. Elbette onlar doğa koşullarının zor olduğu yerlerde öğretmenlik yapmaları zordur ama sırf bu yüzden de öğretmenliği engellilerin meslek olarak seçmelerine engel olmamak gerekir. Bence toplumda engelli bilincinin aşılanmasında hep eğitim diyoruz ya işte engellilerin öğretmen olmaları bu anlamda olayları en başında çözmek açısından çok gereklidir.

Ne demişler “Öğretmenler, Doğan güneşe benzer , Ertafını aydınlatarak karanlıklara meydan okur.”

Bu anlamlı gün vesilesiyle tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü canı gönülden kutlarım.

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın…
Yazar:NoEngel

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Yorumlar (7)

 1. NoEngel,devlet değil engellilerin öğretmen olmasını,daha doğru düzgün engellilerin eğitim almasını bile sağlayamıyor.tabi bu şartlar altında da bir engellinin öğretmen olma olasılığı zayıflıyor…yazına sonuna kadar katılıyorum…bizler eğer birçok alanda kendimizi gösterebilirsek,engellilikle ilgili önyargılarda o kadar azalır…engelli engelsiz tüm öğretmen dostlarımızın öğretmenler gününü kutluyorum…sağlıcakla kal…

 2. Sevgili no engel, bu anlamli yazin icin cok tesekkur ediyorum ve bu vesile ile bende butun ogretmenlerimizin ogretmenler gununu kutluyorum. Sevgiler..

 3. Sağlam görünen..ama duyguları engellenmiş eğitimciler yerine ,engelli ama, yüreği ve beyni hiç bir engel tanımayan arkadaşlara çocugumu seve seve teslim ederim…

  Bu anlamlı güne yakışan çok yerin de bir yazı paylaşmıssın..emeklerin için ve bize ulaştırdığın her bilgi kırıntısı için teşekkür ederim..

  Sevgiler..

 4. Cok guzel bı noktaya degınmıssınız
  saygı ve sevgılerle..

 5. Sevgili Sİhirli Sepet,
  Malesef engelliye bakış açısı toplum açısından tamamen değişmedikçe, devletinde bizlere bu şekilde engel olması kaçınılmaz oluyor.Bize düşen kendimizi olabildiğince iyi anlatmak ve var olduğumuzu hissettirmektir.Kutlaman ve değerli yorumun için teşekkürler.

  Sevgili Nezihe Ak İnci,
  Kutlama mesajın ve değerli yorumun için teşekkürler.

  Sevgili Doğa,
  Bu güzel düşüncen için çok teşekkür ederim. Yeter ki engellilere fırsat verilsin, biz tüm sevgimizle,içtenliğimizle bu görevleri yapmaya hazırız.Değerli yorumun ve yazımı beğendiğin için teşekkürler.Yüreğine sağlık.

  Sevgili Öykü,
  Ziyaretin ve yorumun için teşekkürler.

 6. Engelli engelsiz tüm dostların bayramları senenin tüm günlerine yayılsın böylece her gün her anınız bayram olsun.Engelli sözünü kabul etmeyenler kategorisinde anılmak isteyenlerdenim ben de kucak dolusu sevgilerimle.

 7. Sevgili Sufi,
  Bu anlamlı sözlerinin altına imzamı atarım.Ziyaretin ,bayram tebriğin ve bu güzel yorumun için teşekkürler.Hayırlı bayramlar.

Bir yanıt yazın