1. Anasayfa
 2. Engelliler

Engelli Memurlar 657'den Neler Bekliyor?


4

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişmesi gerektiğini açıklaması üzerine son dönemde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda reform yapılacağı haberlerine her gün yenileri ekleniyor.

Her ne kadar 64. Hükümet tarafından 2016 yılı Eylem Planında yer almasa da, 2016’da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda önemli reformlar yapılacak.

ENGELLİLER 657’den NELER BEKLİYOR?

Peki 657 Devlet Memurları Kanundan engelli memurlar neler bekliyor.

Bizde engellilersitesi.com olarak engelli memurların 657’den beklentilerini sayfalarımıza taşımak istedik.

İşte engelli memurların 657 Sayılı Devlet Memurlarından beklentilerinin bazıları:

Engelli devlet memuru 15 yıl dolduğunda emekli olma hakkına sahiptir. Ancak bu hak verilirken kaçırılan noktalar bulunmaktadır.

1. %40 engelli ile %100 engele sahip iki engelli memur aynı görülmüş ve her ikisine de 15 yıl denilmiştir. Oysaki %100 engelli bir insanın çalışma şartları ile %40 engelli bir insanın şartları aynı değildir. Bu noktada dezavantajı yüksek olan gruptan diğer gruba doğru kademeli bir sistem düzenlemesine gidilebilir.

1.Engel Grubu ( %80-100 ) : 11 yıl

2.Engel Grubu (%60-80 ) : 13 yıl

3.Engel Grubu (%40-60 ) : 15 yıl

2- Devlet memurlarında her yılda bir kademe, üç yılda bir derece uygulaması vardır. Her kademe, her derece hem maaşınızı hem kariyer basamaklarında avantajlar sağlar. Ancak emekliliği 15 yıl olarak belirlenen bir engelliye, farklı bir uygulama yapılmamakta. Oysaki doğuda görev yapan bir öğretmenin doğu şartlarının ağırlığı nedeniyle 2 yılda bir derece alması sağlanmıştır. Buradan yola çıkarak şu öneriyi dile getiriyoruz ;

*Engelli devlet memurlarına, her yıl 1 kademe, iki yılda 1 derece uygulamasına gidilmeli.

3- Devlet memurları ilk 10 yıl, 20 gün süre yıllık izne sahiptir. 10 yıl dan sonra 30 gün yıllık izne tabidir. Normal devlet memurunun emekliliğe oranla ilk 10 yılı, toplam sürenin içerisinde yarı bile değildir. Engelli devlet memuru 15 yıl içinde 10 yıl, toplam sürenin 3/2 sini kapsamaktadır. Önerimiz şudur;

*Engelli devlet memurunun yıllık izni 5 yıla kadar 20 gün, 5 yıl sonrası 30 gün olmalıdır.

4- Asgari Geçim İndirimi uygulaması başlamadan evvel engelli devlet memuru ile normal memur arasında maaş farkı söz konusuydu. AGİ Uygulaması sonrası engelli devlet memuru ile normal memur arasında bir fark kalmamıştır. Engelli memur ile normal memur arasında bu farkın tekrar iade edilmesi gerekmektedir. Önerimiz şudur :

*Engelli devlet memuruna 100 TL ek ücret ödenmelidir.

5 – Engelli statüde kamu ya girenler devlet memurlarının gelir vergisinden “ENGELLERi ORANINDA MUAF TUTULMASI” bu husus bu gün yürürlükte olan vergi indirimi uygulaması ile karıştırılmasın lütfen”

6 – Engelli statüde devlet memuru olarak çalışanların günlük mesai sisteminin amirin insiyatifine bırakılmadan belirlenerek günlük 7 saat olarak düzenlenmesi,

“Bu husus özelikle büyük şehirlerdeki trafik sorunu dikkate alınarak konulmuştur”

Siz de konu ile ilgili haberimizin yorum kısımlarında belirteceğiniz ya da iletişim adreslerimize göndereceğiniz görüşlerinizle ve mesajlarınızla kamuoyu oluşturmak adına bu konuya katkıda bulunabilir sesinizi duyurabilirsiniz.

engellilersitesi.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (4)

 1. bir de refakatçi izni ile ilgili olarak birinci dereceden yakınını 2. 3. yakını şeklinde düzenleseler iyi olacak. çünkü eniştem 1. dereceden akrabam olmadığı için amirden izin alırken arz ediyor. ispat için de maalesef hastaneye giriş çıkış yaptırmak zorunda kalıyor.

 2. Yeşil pasaport için yeniden gündeme getirilmelidir. Engelliler derece 3'e veya 10yıla kadar bekleyemezler.

 3. Kasım 26, 2018

  Engelli memura yapilan es ve cocuk yardimi iki kat arttirilabilir.

 4. Kasım 26, 2018

  Engelli memurların amirleride ona göre olmalıdır çünkü bazı amirler çoğu engellinin yapamayacağı işlere veriyor…vergi indirimi dedikleri %40-%60arasında yansıyan sadece 30-35tl bizdeki maaştaki vergi bu kadar olmamalı diye duşunuyprum ve yazdıklarınızın arkasında olduğumu söylemek isterim engelli bir memur olarak….

Bir yanıt yazın