1. Anasayfa
 2. EKPSS

Engelli Memur Adayları Yüksek Kadro Bekliyor!


0

2016 Mayıs itibariyle DPB’nın verilerine göre Kamu Kurum ve Kuruluşlarında İstihdam Edilen Engelli Memurlara İlişkin sayısal bilgiler şöyledir.

Mevcut Memur Sayısı: 2.132.637

Mevcut Memur Sayısı: 2.132.637

 Engelli Kontenjanı % 3: 64.191

 Çalışan Engelli Memur Sayısı:  43.151

 Açık Engelli Kontenjanı: 21.040

Bu veriler baz alındığında kurumların geneli itibariyle  21.000 kişilik engelli personel açığı bulunmaktadır.

Kamudaki engelli açığı  2 yılda bir EKPSS sınavı yapılmak suretiyle genel itibariyle her sınavda 3 alım yapılarak kapatılmaya çalışılmaktadır. Fakat yapılan atamalar incelendiğinde esasında gerekli engelli kontenjanların doldurulmadığı net bir şekilde anlaşılmaktadır.

Çok çok geriye gitmeden örnek verecek olursak 2016/1 EKPSS tercihlerinde toplam 4 bin 893 kadro yer almıştı. Bu kadrolar için 41 bin  ortaöğretim mezunu, 7 bin 700 önlisans mezunu ve 5 bin 500 lisans mezunu başvuru yaptı.

ÖSYM’nin 2016/1 EKPSS yerleştirme sonuçlarına göre 48 orta öğretim,107 ön lisans ve 146 lisans kadrosuna ait olmak üzere toplam 301 kadro boş kaldı. Yani 301 engelli kardeşimizin hayalleri bir sonraki atamaya kaldı.  Bunun nedenlerine geçtiğimiz yazılarımızda değinmiştik.

ENGELLİ MEMUR ADAYLARI 10.000 KADRO MÜJDESİ BEKLİYOR!

Devlet Personel Başkanlığının Mayıs verilerine göre 21 bin açık engelli kontenjanı bulunmaktadır. Şüphesiz ki bu kadro açığının kapatılması verilecek engelli kontenjanlarına bağlıdır.

EKPSS atamaları ile ilgili önceki gün Bursa milletvekili Bennur KARABURUN engelli memur adaylarına müjdeyi verdi ve 2017 mart ayında  atamanın yapılacağını duyurdu. Fakat kontenjan sayısı konusunda bilgi verilmedi.

Engelli memur adayları yüksek kadro bekliyor!

Aslında engelli memur adaylarımız bu konuda her seferinde hüsrana uğramış durumda. Önceki yıllarda yapılan atamlar her seferinde beklentilerin altında kaldı. Ancak engelli adayların 2017 mart ayı yapılacağı belirtilen atamaların önceki yılların telafisi olacağı görüşünde.

Bu konuda engelli memur adaylarının umutlarını arttıran aslında birkaç neden var. Onlardan bir tanesi  3 Aralık Dünya Engelliler Gününün yaklaşması.Diğeri de milletvekili Bennur KARABURUN’un geçtiğimiz günlerde kendi hesabından yaptığı paylaşımdır.

Bu paylaşımda Ak Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun engelli memur atamaları için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan, 20 bin EKPSS kadrosu istemişti.

Tüm bu hususlar dikkate alındığında, yaklaşan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle devlette yerini almak isteyen engelli memur adaylarına “KADRO MÜJDESİ” verilmesi bu kadronun 10.000 düzeyinde atamanın yapılarak gerçekleştirilmesi tüm engelli memur adaylarının  beklentisi ve arzularıdır.

Engellilersitesi.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım