1. Anasayfa
 2. Engelli Haberleri

Denizkızının kuyruğu


0

Engelli kişilerin, hayatlarında pek çok zorlukla karşılaştığı yadsınamaz. Ancak teknoloji geliştikçe, sakatlıkların bir “vücut özelleştirme” olanağı haline gelme olasılığı da beliriyor. Buna en yakın örneklerden biri de, kendisine yüzmesini sağlayacak bir “denizkızı” protezi yaptıran 52 yaşındaki Yeni Zelandalı Nadya Vessey.

Gençliğinde geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı iki bacağı da dizinden kesilen Vessey, bu fikri bir başka küçük çocuktan almış. Vaktiyle bacaklarına ne olduğunu soran çocuğa “Ben denizkızıyım, ondan yok,” cevabını veren Vessey, yıllar geçse de bu fikri kafasından atamamış. Sonunda, Yüzüklerin Efendisi, King Kong ve Narnia Günlükleri gibi filmlerin görsel efektlerini hazırlayan Weta Workshop’a başvurmuş. Şirket isteğini kabul ettiğinde de bir hayli şaşırmış.

Weta Workshop, Nadya’nın “içinde kendisini seksi ve güzel hissedeceği” bir protez yapmak istemiş. Bunun için de, dalgıç giysisi kumaşı ve tulum biçimli çoraptan, tüm vücuda giyilen, üstüne elle pul desenleri boyanmış tam bir denizkızı vücudu imal edilmiş. Ucuna da yüzmesini sağlayacak kuyruk takılmış. Protezi filmlerden artan vakitlerinde hazırlayan 8 kişilik takımdan Lee Williams, Nadya Vessey’i kuyruk-protezini denerken gördüğünde çok beğendiğini ve duygulandığını söylüyor. Vessey ise, sorununu bir neşe kaynağına dönüştürebildiği için memnundur eminiz.

Nadya Vessey, bu protezi yaptırmak için gereken parayı, bir hayır derneğinin bağışı sayesinde bulmuş. Weta da, protezi bitirdikten sonra ona hediye etmeyi kabul etmiş. Gönül ister ki, bir gün dünya tüm fiziksel engellilerin kaybettiklerinden daha güçlü, hatta insanlarda bulunmayan protez organlardan rahatça yararlanabildiği bir yer olsun.

Kaynak

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım