1. Anasayfa
 2. Engelliler

Ağır engelliye bakan akrabaya 880 TL maaş


0

Sosyal Destekler Rehberi’ni ülkemizde uygulanan sosyal desteklerin ne denli geniş yelpazeye ulaştığını göstermek ve bu desteklerle sunulan fırsatlardan istifade etmek isteyenleri bilgilendirmek amacıyla hazırladık. İçerisinde, yetiştirme yurtlarında yetişen gençleri işe alan işverenlere sağlanan prim desteği, engelliye bakan akrabaya, 65 yaşını doldurmuş olan yoksul yaşlılara, yoksul engellilere aylık bağlanması, düşük gelirlilere ve koruma altına alınan kadınlara sağlık yardımı, engelli çocuğa bakan anneye erken emeklilik sağlanması gibi konuların yer aldığı bu rehberin Star’ın kıymetli okuyucularına faydalı olmasını temenni ederiz. Yazı dizimizin ilkinde ‘ağır engelliye bakan akrabaya devlet desteğini’ inceledik.

Ağır engelliye bakan akrabaya devlet maaş öder.  Çevrenizde aşağıda belirttiğimiz durumda olup, maaş alma haklarının farkında olmayanlar olabilir. Bu nedenle bu yazıyı okumanızda yarar var. İşte detaylar:

1- Ağır engelli kişinin yüzde 50 ve üzeri engelli olduğuna ilişkin sağlık kurulu raporunun olması gerekir. Günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmek için ağır engellinin başkasının yardımına muhtaç olması icap etmektedir.

2- Engelliye bakan akrabayla, engellinin aynı evde ikamet etmeleri gerekir. Bakıma muhtaç engelliye bakacak, engellinin evinde oturan bir akrabası yoksa, farklı adresteki akraba da bakım hizmeti verebilir. Akraba, bakıma muhtaç özürlünün eşi, annesi, babası, çocukları, torunları; annesinin ve babasının anne ve babası; kardeşi; kardeşinin çocukları; amcası, halası, dayısı, teyzesi ile kardeşinin, amcasının, halasının, dayısının, teyzesinin eşlerinden ve çocuklarından her birini ifade eder. (Engellinin 1. derece yakınları.)

3- Engellinin kendi ve bakmakla yüküm olduğu kişilerin toplam aylık gelirinin toplam kişi sayısına bölünmesi neticesinde birey başına düşen gelirin bir aylık net asgari ücretin üçte ikisinin altında olması icap etmektedir. 2016 yılı için aylık  gelirin 784.38 TL altında olması gerekmektedir.

4- Bakıma muhtaç özürlüye akrabaları tarafından ikametgâhında bakım hizmetinin verilmesi durumunda, bakım hizmetini veren kişinin, il veya ilçe sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

5- Bakıma ihtiyacı olan engellinin evde bakımına destek için (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır. 2016 yılının ilk altı ayında, aylık 880.69 TL.

Kaynak

– 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu, Ek madde 7

– Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tesbiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik.

Devletin verdiği sosyal desteklerin başında engelliye bakan akrabaya maaş geliyor. Sağlık kurulu raporu alınan ağır engelliye bakan akrabaya 2016 yılının ilk altı ayı için belirlenen aylık maaş 880.69 lira. Engellinin evinde oturan bir akrabası yoksa, farklı adresteki akraba da bakım hizmeti verebilir.
Ahmet Metin Aysoy
Kaynak: star.com.tr

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir