1. Anasayfa
 2. Eğitim Haberleri

Açıköğretim Sisteminde Engelli öğrenciler için yapılacak düzenlemeler


0

Anadolu Üniversitesi yayınladığı e-bültende, Açık Öğretim yoluyla Eğitim gören öğrencilerle ilgili yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Açıköğretim Sistemi, engelli öğrencilerinin dezavantajlarını azaltmaya devam ediyor. Yıllardır engelli öğrencilere özel olarak uygulanan sınavlar ile yaratılan fark, yeni yönerge ile daha da geliştiriliyor.

Açıköğretim Sisteminde engelli öğrenciler için en iyi öğrenme koşullarının yaratılması için günümüz teknolojilerinden de yararlanılarak her geçen gün yeni öğretim materyalleri hazırlanıyor ve var olan materyaller güncelleniyor. Bu çalışmalar kapsamında, merkez büro ve konu hakkında uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafından, engelli bireylere yönelik sivil toplum kuruluşlarının da katkısıyla, engelli öğrencilerden gelen talepler değerlendirilecek ve engelli öğrencilerin başarısız oldukları dersler ile ilgili düzenlemeler yapılacak. Buna göre, özellikle görme ve işitme engelli öğrencilerin engeli ile doğrudan ilgili olup zorlandığı dersler için önce uyarlama yoluna gidilmesi uyarlamanın yapılamaması durumunda ise bu derslerin eşdeğer birer ders ile eşleştirilerek engelli öğrenciler için uygulanması, eşleştirme işlemlerine de 2016-2017 öğretim yılı bahar döneminde başlanması planlanıyor. Görme ve işitme engel bilgisini raporlandıran ve bu bilgisi sistem dâhilinde bulunan öğrenciler, ilan edilecek tarihler arasında engelleri nedeniyle zorlandıkları dersler için öğrenci otomasyonundan başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Engel bilgisi sistemde henüz bulunmayan veya sistemdekiyle farklı bir engel durumu bulunan öğrencilerin ise bulundukları şehirdeki Açıköğretim Sistemi bürolarına başvurmaları gerekiyor. Konuya ilişkin duyuru, atılması gereken adımlar ve güncellemeler, https://www.anadolu.edu.tr/acikogretim bağlantısında “duyurular” sekmesi altından takip edilebilecek.

engelsizdunyam.org

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir