1. Anasayfa
 2. Engelliler

2017’de Engelli Vergi İndirimi Artacak mı?


0
1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olarak kamu görevlilerinin aylık ücretleri %3 oranında artacak, ancak bu artış engelli indirimi tutarlarını etkilemeyecek.
Engelli indirimi
Kamu görevlilerinin maaş hesaplaması yapılırken, kesilecek gelir vergisinin belirlenmesinde esas alınan gelir tutarından (matrah), haklarında geçerli olan engelli indirimi tutarı düşülerek bulunan yeni tutar üzerinden gelir vergisi hesaplanmaktadır. Bu uygulama, engelli indiriminden yararlanan kamu görevlilerinin net maaşlarının bir miktar fazla olması sonucunu doğurabilmektedir.
Engel oranlarına göre engel dereceleri
Vergi Usul Kanunu, çalışma gücündeki kayıp oranı;
*%40 ile %59 arasında olanların (%40 ve %59 dahil)  3.derece engelli sayılacağını,
*%60 ile %79 arasında olanların (%60 ve %79 dahil) 2.derece engelli sayılacağını,
*%80 ve daha yukarı olanların ise 1.derece engelli sayılacağını
hükme bağlamıştır.
Engelli indirimi tutarı
Engelli indirimine ilişkin düzenleme 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununda yapılmış olmakla birlikte, Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan tebliğlerle, Kanundaki engelli indirimi tutarlarında artış yapılabilmektedir.
Bu çerçevede, engelli indirimi konusunda son olarak 25 Aralık 2015 tarihinde yayımlanan 290 Seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile belirleme yapılmıştır.
2016 takvim yılında uygulanmak üzere yapılan ve halen  geçerli olan bu belirlemeye göre;
*3 üncü derece engelliler için 210 TL.
*2 inci derece engelliler için 460 TL.
*1 inci derece engelliler için 900 TL.
indirim uygulanmaktadır.
Engelli indiriminde artış olacak mı?
Maliye Bakanlığının, 2017 yılına ilişkin engelli indirimi tutarları konusunda önümüzdeki günlerde bir belirme yapacağı beklenmekle birlikte, engelli indirimi tutarlarının çalışanların aylık net maaşlarına etkisinin yok denecek kadar az olurken, AGİ (asgari geçim indirimi) uygulamasıyla birlikte değerlendirildiğinde ise engelli indiriminin bazı çalışanların net maaşına hiç yansımadığı görülmektedir.
Bu itibarla, engelli indirimi uygulaması konusunda, net maaşta gerçek manada artış sağlayacak şekilde düzenleme yapılmasının uygun olacağını düşünmekteyiz. 
engellilersitesi.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir