EKPSS Puan hesaplaması nasıl oluyor?

4
2016 EKPSS 24.04.2016 tarihinde yapıldı. 75 Bin civarında engelli memur adayı bu sınavda ter döktü.Sınavdan çıkanların ortak görüşü bu sınav çalışan için kolaydı şeklindeydi. Adayların şimdiki merak konusu bu sınavda kaç nete kaç puan geleceğidir. Bizde araştırdık son EKPSS yönetmeliğinde bu konuda herhangi bir düzenleme olmadığı için 2016 yılında da ekpss puan değerleri aynen geçerli olacaktır.

2014 ekpss kılavuzunda puanlama aşağıdaki şekilde yapılmıştı.
3.10 DEĞERLENDİRME EKPSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısındanyanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puanbulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlarkullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

Daha sonra, bu ortalama ve standartsapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlarhesaplanacaktır. Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır.

 Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adaylarınortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3puanları hesaplanacaktır.Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel birnedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangibirini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.


Yorum Gönder

4Yorumlar

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

 1. Yanıtlar
  1. Genel başarı düzeyinin yüksek veya düşük olması puanınızı etkiler. Tahminen 55-60 arası bir puan alırsınız.

   Sil
  2. ZATEN 50 PUAN HESAPTA 30 CEVAPTA 15 VE 10DA SAPMA 74-78ARASI

   Sil
 2. Ortalama 50 net kac puan olur.. Genel yetenek 29 dogru 1 yanlış

  YanıtlaSil
Yorum Gönder

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Check Now
Accept !