1. Anasayfa
 2. EKPSS

2014 EKPSS’de çıkan sorular paylaşılamayacak


0

Bilindiği üzere ÖSYM Başkanı Ali Demir ÖSYM’nin yaptığı merkezi sınavlarda, sınavdan sonra soruların % 10 internet ortamında yayınlanmasına izin vermiştir. Fakat YGS de bu durumu iyileştirmiş ve soruların % 20 sinin internet ortamında yayınlanmasına izin vermiştir.

Konuya ilişkin ÖSYM Başkanı Ali Demir’in açıklaması şöyleydi:
“Yoğun bir soru havuzu oluşturma gayretimiz var. Özellikle sınavlarda denenmiş ve ölçme niteliği yüksek soruların bazı değişikliklerle yeniden kullanımını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda sınavlarda sorulan soruların sadece yüzde 10’unun paylaşımının yeterli olacağını düşünüyoruz. Yüzde 10’luk uygulamayı da sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kâğıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için uygun gördük. Ama sadece bu YGS’ye 2 milyondan fazla aday katılacağı için yönetim kurulu soruların yüzde 20’sini açıklama kararı aldı.”

İşte tam bu aşamada 27 Nisan 2014’te yapılacak EKPSS sınav sorularının % 10’unun yani 60 soruda 6 adet sorunun web sitelerinde yayınlanacağı dolayısıyla kimsenin sanal ortamda soruları paylaşamayacağı kanısına varıyoruz. Yakın zamanda soruları paylaşanlar hakkında ÖSYM’nin Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu, maddi tazminat talep ettiğini basından takip etmiştik.

ÖSYM’nin sınav sorularını bu şekilde yasaklaması, istismar olaylarına yol açacağını, karaborsa soru paylaşımına neden olacağını ve EKPSS ye girecek yaklaşık 70 bin adayın soruları paylaşma yasağı nedeniyle kaç doğru kaç yanlış yaptığını değerlendiremeyeceğini düşünüyoruz. ÖSYM’nin soruları % 10 paylaşma yasağı uygulamasının haksız ve yersiz bir uygulama olarak kaldırılması gerekmektedir.
www.engelsizdunyam.org

Bu yazının tüm hakları engelsizdunyam.org’e aittir. “www.engelsizdunyam.org” biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım