1. Anasayfa
 2. EKPSS

2013 ÖMSS tercih klavuzu yayınlandı, tercihler başladı


1

ÖMSS 2013/01 tercih klavuzu yayınlandı. ÖSYM sitesinden yapılan duyuru ve tercih klavuzu linki aşağıdadır.
Klavuzu ulaşmak için Tıklayın. Hatırlatma tercihler 28 Şubat 2013 – 08 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. Adayların tercih için son güne kalmaları yoğunluk nedeniyle önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  kalpler
  Kalpler
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

 1. Büyük bir haksızlık yapılmış. Kılavuzun 2. sayfasında yer alan Başvuru Özel Şartlar başlığı altındaki 5. madde ile çok büyük haksızlık yapılmış. Sadece bilgisayarla ilgili önlisans mezunlarını tercih edebileceği ve ilk atamada da bu şekilde doldurulan kadroları tüm önlisans mezunlarının tercih edebilmesi sağlanmış. Bir dönemlik temel bilgisayar dersi almayı 2 yıl okumaya eşit görmüşler. Bir "usta öğretici"lerden alınan eğitimle sertifika sahibi olmayı 2 yıllık akademik eğitimle eşit görmüşler. Hemen düzeltimeli bu haksızlık. Bu yanlışın, bu haksızığın, bu günahın hesabını veremezler.

  ÖMSS ilk tercih döneminde "Veri hazırlama ve kontrol işletmeni" ve "Bilgisayar işletmeni" kadrolarına nitelik kodu 3249 (Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Programcılığı (İnternet), Bilgisayar Programlama,
  Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, Web Teknolojileri ve Programlama önlisans programlarının birinden mezun olmak)
  ile alınırken şimdi sadece 3001 (önlisans mezunu olmak) ile alınıyor. Yani ilk yerleştirmede sadece 3249'luların girebileceği kadrolara tüm önlisans mezunları(3001) girebilecek. Çok büyük bir haksızlık var.

  Tabi bu durum çoğunluğun işine geldiği için mağdur olanlar dışında birileri tepki gösterecek midir bilinmez ama böyle büyük bir haksızlığın vebalini kimse ödeyemez. Kimse bu günahın altından kalkamaz. Bu kadrolara başvuru az olduğu için böyle bir uygulama yapıldıysa 3249'lulara öncelik tanınmalıdır. Fatma Şahin kendisine ulaştırdığımız bu duruma henüz bir cevap vermemiştir.

  Su ve su ürünleri mezunu olan biri eğer ÖMSS'de Bilgisayar Programcılığı mezunu birisinden daha yüksek puan aldıysa onun alanı olan kadroya yerleşebilecek.

  Bunun nasıl mantık dışı ve haksız bir uygulama olduğunu şu örneklerle daha iyi anlatabilirim. Bilgisayarla ilgili okul okumuş insanlar 1. sınıfta gördüğü fizik dersini kanıt göstererek fizik mühendisliği filan da yapabilir o halde. Madem öyle bu da belirtilsin kılavuzda. Tarih dersi
  de almışlardı, tarih öğretmenliği de yapabilsinler o halde. 1. sınıfta elektrik-elektronik dersi görenler de elektrik-elektronik teknikeri olabilsin. Bunların da bu klavuzu hazırlayanlara mantıklı geliyor olması lazım.

  Özür oranları diğer adaylardan daha yüksek olanlara öncelik tanınması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerekirken bırakın bir haksızlığı gidermeyi yeni haksızlık yaratılıyor. Başvuru süresi dolmadan (8 mart 2013) kılavuzun hemen güncellenerek acil olarak bu haksızlığın giderilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın