Canım Abim Vurma Beni

6


Mezarı bile sahipsiz onun. Mezarı bile suçlu. Başkale sokaklarından birine minnacık bir kızın bedeninden kan sızmıştı, önce kadınlar küsmüştü, sonra da sokaklar küstü kadınlara.
Üç yıl önce yine ramazan ayıydı, bayrama birkaç gün kalmıştı. Naile 16 yaşındaydı. Daha çocuktu ama kucağında bir dünya yük taşıyordu.

Kırmızı yanakları, bembeyaz teni ve umutlu gözleri tamamen değişmişti o sabah , rengi benzi atmış bir şekilde korku ile yalvaran umutsuz gözlerle abisine bakıyordu, çünkü abisi buz gibi bir silah doğrultmuştu minicik bedenine. Küçükken aynı tabakta yemek yediği, birlikte oyun oynadığı, onu her zaman koruyan, kollayan abisi onun cellâdı olacaktı.

Naile'nin yaşaması veya yaşamaması abisinin işaret parmak hareketine bağlı idi. Üç kez ateş etti Naile'nin abisi minicik bedenine, o parmak üç kez dokundu o tetiğe.
Ramazan ayında dua etmek için açılan eller , 'Allah'ım bu canı veren de sensin, alacak da sensin', 'Allah'ım sen bize can sağlığı ver, huzurlu bir ölüm ver' diye dua ederken Naile bu dualardan nasibini almıyor muydu, alamayacak mıydı? Hayata son veren, buna karar verici olan kul mudur?
Naile'nin ailesinin evini taşlayarak 'insan içine çıkamıyoruz, rezil olduk, bu işi temizleyeceksiniz' diyerek Naile'nin ölümünü çabuklaştıranlar, şimdi insan içine daha rahat mı çıkıyorsunuz?
Bu bayram da geçen kadir gecesi de daha mı huzur dolu sizin için? Katil olmak daha mı erdemli bir suç?
"canım abim vurma beni
bu dünyadan alma beni
dökülür mü kardeş kanı
bir karında yatmadık mı
bir anadan doğmadık mı
bir memeden doymadık mı"
Naile'nin ölümünün arkasında kalanlar
Cezaevinde altı kişi namuslu, temizlenmiş bir şekilde çürüyor şimdi. Aileden beş kişi ağırlaştırılmış müebbet cezası diğer bir kişi 16 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Ceza alan altı kişiden beşi evli ve oldukça fazla sayıda çocukları var: 38.
Naile'nin cinayetinin arkasında 38 çocuğun annesi ve babası cezaevinde şimdi. Azmettirenlerin toplam 38 çocuğu var. Bu çocuklardan bazıları evli ve çocukları var. 38 çocuktan hangisi eline silah alarak kardeşinin canına kıyacak ve kaçı 'canım abim vurma beni' diyecek?
Başkale'nin Çakırdoğan köyü kaç ölümle temizlenecek, kaç kadının kanı ile yıkanırsa o köy apak, namuslu olacak?
O değer vermediğiniz, hiç düşünmeden öldürdüğünüz Naile'nin hayatını en az altı kişi ömrünü en az 16 yıl yani Naile'nin yaşadığı yıl kadar cezaevinde yatarak ödeyecekler. Dışarıda kalanlar ise hayata küsmüş bir şekilde ömürlerini bu geri zihniyetle tüketecek.
Başkale sokakları mazot kokan, kadınsız sokaklar...
Naile Başkaleliydi. Diğer kadınlar gibi Başkale'nin yaşamında olmayan, Başkaleli genç bir kadındı. Bir çok yara var Başkale'den çıkıp içimde büyüyen ancak şimdi Başkale'nin adını duyunca veya içerisinden geçince aklıma tek bir kadın geliyor. Naile.
Naile'nin pembe yanakları, kumral saçları, pırıl pırıl gözleri toprağa verildi küçücük yüreği ile beraber.
Mezarı bile sahipsiz onun. Mezarı bile suçlu. O suçsuzdu, minicikti, masumdu. Naile o sokaklara sadece okul forması ile çıkmıştı. Kadınlar sokaklara küs, sokaklar da kadınlara küs. O sokaklardan birine minnacık bir kızın bedeninden kan sızmıştı, önce kadınlar küsmüştü, sonra da sokaklar küstü kadınlara. (ZÖ/EZÖ)

Kaynak  

NoEngel Yorumu: 21.yy.  gelmişiz hala bu anlamsız,hiç bir açıklma getirelemeyen cinayetler süre gelmekte, boşyere bu masum canlara kıyıyoruz.Ben bu yazıyı okuyunca insanlığımdan utandım.Malesef insanlarımız hala o eski zihniyette  devam ediyor,Allahın verdiği canı hangi akla hizmet edip alabiliyorsun ki bu kadar basit mi herşey sen Haşa Allah'mısın birinin ölümüne karar verebiliyorsun. Her ne suretle olursa ölüm kimseye yakışmıyor.Allahım hepimizi bu tür olaylardan korusun.Bu tür durumlara düşenlerede yardım etsin.

Yorum Gönder

6 Yorumlar
* lütfen spam veya uygunsuz yorum göndermeyin.

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

 1. Cahillik de diyemiyorum,yetersiz kalıyo.Başka bi şey bu.Sonrasında nasıl hayata devam edebiliyorlar acaba.Gece nasıl rahat uyuyorlar yataklarında.Kirli elleriyle,kirli geçmişleriyle..Çok yazık..

  YanıtlaSil
 2. ne acı bir tablo
  hayırlı bayramlar

  YanıtlaSil
 3. GÜZEL BAYRAMLAR

  Beni bu güzel bayramlar mahvetti,
  Böyle bayramda istifa ettim
  Evkaftaki memuriyetimden.
  Tütüne böyle bayramda alıştım,
  Böyle bayramda aşık oldum;
  Eve ekmekle tuz götürmeyi
  Böyle bayramlarda unuttum;
  Şiir yazma hastalığım
  Hep böyle bayramlarda nüksetti;
  Beni bu güzel bayramlar mahvetti.

  AYŞEGÜL ORHAN VELİ KANIK
  ellerinizi öpüp,mendilini almaya
  geldi:))

  YanıtlaSil
 4. Kimsenin ölmediği,töre cinayetleri
  işlenmediği aydınlık bayramlara...
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Ebruli,
  Hemde çok yazık.
  Değerli yorumun için teşekkürler.

  Sevgili İçimdeki Yolculuk,
  Değerli yorumun ve bayram tebriğin için teşekkürler.İyi bayramlar.

  Sevgili Ayşegül,
  Ayşegül bu anlamlı şiir için teşekkürler.Ayrıca bu güzel bayram dialoğun için teşekkürler.Hayırlı bayramlar.

  Sevgili Melis,
  Amin.diyorum:değerli yorumun ve bayram tebriğin için teşekkürler.İyi bayramlar.

  YanıtlaSil
 6. Gereken yorumlar yapılmış..allah mekanını cennet etsın..

  Allah bu işi yapanı ve yaptıranları..dunyada ve ahırette..karsılıksız bırakmaz..
  allahın adaleti..hiç bir şeye benzemez..

  YanıtlaSil

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder
To Top