İlk Sözleri: Seni Seviyorum Anne...

5


Konuşamayan, yürüyemeyen, sadece göz hareketlerini kullanan küçük kızın duyguları göz hareketlerinden anlaşıldı.


Doğuştan beyin özürlü küçük kız, lazer makine sayesinde duygularını ifade edebildi. Daily Mail gazetesinin haberine göre; konuşamayan, yürüyemeyen, sadece göz hareketlerini kullanan küçük kızın duyguları göz hareketlerinden anlaşıldı.

İsveç üretimi 34 bin dolarlık MyTobii Smartbox makinesi kızın bakışlarındaki simgeleri saptayarak, ekrana kızın duygularını yazdı. Kızın ilk sözü 'seni seviyorum anne' oldu. İngiltere'nin Kent şehrinde yaşayan 6 yaşındaki Elke Wisbey’in annesi Galahad, kızının asla başaramayacağını sandığını, ekrana yansıyan kelimeleri görünce gözlerine inanamadığını söyledi.

Kızının ne hissettiğini hiçbir zaman anlayamamaktan korktuğunu anlatan anne, hâlâ şaşkınlık içinde. Ailesi şu anda Elke’ye makineyi nasıl kullanacağını öğretiyor. Minik kız, asla konuşamayacak, yürüyemeyecek olsa da, yaşantısı bu makineyle büyük oranda değişecek.

Kaynak
ETİKETLER

Yorum Gönder

5 Yorumlar
* lütfen spam veya uygunsuz yorum göndermeyin.

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

 1. Demek ki anne sevgisi insanın doğasında varmış No Engel kardeşim...

  Sana hayırlı cumalar dilerim güzel dostum..:))

  YanıtlaSil
 2. 6yaşında minik bir yavrucak ve onun anne babası..saglıklı bireyler oldugumuz için şükretmek gerek

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Hakancan kardeşim.
  Değerli yorumun için teşekkürler. Sanada hayırlı cumalar.

  Sevgili İçimdeki Yolculuk,
  Şükretmek herzaman gerekli.Bazen bizden de kötü durumda olanların durumunu gördükçe Rabbime binlerce kez şükür ediyorum.
  Değerli yorumun için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Makineylede olsa duygularını anlatabilecek olması çok güzel ne mutlu onlara çok güzel insani duyguların makineylede olsa anlaşılması bu güzel ve değerli paylaşım için teşekkür ederim kardeşim sağlıklı ve güzel haftasonları

  YanıtlaSil
 5. Sevgişi Şirinem,
  Bir kelime bile bazen hayatımızda dönüm noktası olabiliyor. Böyle olumlu haberlerde herzaman buluşmak temennisyle. Değerli yorumu8n için teşekkürler kardeşim.Sevgiyle ve mutlulukla kal..

  YanıtlaSil

Mesajınız onaylandıktan sonra görünecektir. Engelliler Haber ve Bilgi Portalı

Yorum Gönder
To Top