Koltuk değneğiyle DANS EDEN ADAM

Bilmem rastladınız mı, bugünlerde televizyonlarda ilginç bir reklam filmi oynuyor. Reklamda, koltuk değnekli bir adam, muhteşem hareketlerle şiir gibi dans ediyor. Adeta yolda yürümüyor koşuyor, merdivenlerden inmiyor kayıyor, çevresindekilerin şaşkın bakışları arasında koltuk değnekleriyle akrobatlara taş çıkartıyor. Ya engelli olmadığını ya da ayaklarının altında tekerlek bulunduğunu düşünüyorsunuz.

Adamın adı Bill Shannon...

39 yaşındaki Shannon, engelli bir performans sanatçısı ve kareograf. Ancak bu durumunu çok az insan farkedebiliyor. Doğuştan eklem bozukluğu olan sanatçı, koltuk değneklerinin hayatının bir parçası olacağını anlayınca, onları kullanarak özel hareket ve danslardan oluşan, kendi adını verdiği tekniği geliştirmiş.

ABD’de düzenli olarak gösteri sunan Shannon; Fransa, İngiltere, Hollanda, Finlandiya ve Ürdün gibi çeşitli ülkelerde düzenlenen çağdaş sanat festivallerinde sahne almış.

En son Uluslararası Cannes Reklam Festivali’nde yeni reklamcıların keşfedildiği etkinliğin 2008 programına, başrolde olduğu filmle katılmış. Fiziksel akışın gösterildiği film, Bill Shannon’a dünya çapında bir ün kazandırmış. Birçok ödülü bulunan sanatçı şimdi azmi ve başarısıyla kendisi gibi engellilere örnek oluyor.
KAYNAK: