+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Şu an Yerel Yönetimler kategorisindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Sağladığı Hizmetler isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Editör MuTeBer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Ağustos 2012
  Nereden
  Selçuk Sel
  Mesajlar
  2.579
  Konular
  626
  Bahsedilme
  0 Mesaj

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Engellilere Sağladığı Hizmetler  Ankara ili mücavir alanları içinde yaşayan tüm engelli vatandaşlara ulaşılması, onların tespit edilmesi ve hizmetlerimiz aracılığı ile engellilerin sosyal, kültürel, sağlık, eğitim ve ekonomik bakımdan desteklenmesi, problemlerin çözümünde rehberlik edilmesi ve her türlü ihtiyaçların karşılanması amaçlanmıştır.  Ankara ili mücavir alanları içinde yaşayan tüm engelli vatandaşlara ulaşılması, onların tespit edilmesi ve hizmetlerimiz aracılığı ile engellilerin sosyal, kültürel, sağlık, eğitim ve ekonomik bakımdan desteklenmesi, problemlerin çözümünde rehberlik edilmesi ve her türlü ihtiyaçların karşılanması amaçlanmıştır.

  A - Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri
  Merkezimize şahsen ya da telefonla müracaat eden engelli bireylerimize, sosyal hizmet uzmanlarımız tarafından hizmetlerimiz hakkında gerekli bilgiler verilmektedir. Sosyal Hizmet Uzmanı, engelli bireyi hizmet alacağı birime yönlendirmekte ve verilen hizmetin takibini yapmaktadır. Üyelerimize hizmetin ulaşıp ulaşmadığı denetlenmekte, memnuniyetsizlik durumunda gerekli önlemler alınmaktadır. Üyelerimizin psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunları saptanmakta ve sorunların çözümüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

  B - Psikolojik Destek Hizmetleri
  Üyelerimiz ve aileleri, klinik psikolog tarafından periyodik olarak evlerinde ziyaret edilmektedir. Psikolog; yalnızlık, stres, temel yaşam olayları, topluma uyum problemleri, iletişim çatışmaları, aile problemleri, uyku problemleri gibi konularda üyelerimize destek sağlamaktadır.

  C - Sosyal Yardımlar Hizmetleri
  Akülü Sandalye
  Tekerlekli Sandalye
  Beyaz Baston
  Hasta Bezi

  Akülü Sandalye , Tekerlekli Sandalye İçin Gereken Evraklar :
  Rapor Fotokopisi
  Fakirlik Belgesi
  1 Adet Fotoğraf
  Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  Raporlarda “Başhekimlikten aslı gibidir” kaşesi olup, “Tekerlekli Sandalye ya da Akülü Sandalye kullanması uygundur” ibaresi bulunması gerekmektedir.

  D - Sağlık Hizmetleri
  Merkezimizde görev yapan doktor ve hemşirelerimiz, üyelerimizi evlerinde ziyaret ederek genel sağlık kontrollerini yapmaktadırlar. Ayrıca şikâyetleri dinlenen engelli bireyler, gerekli görüldüğünde hastanelerin ilgili birimlerine yönlendirilmekte, kendilerine ve yakınlarına danışman hekimlik hizmeti verilmektedir. Sosyal güvencesi olmayan üyelerimize yılda bir kez Belediye Hastanesi’nde genel sağlık kontrolü yaptırılmaktadır.

  E - Eğitim Destek Hizmetleri
  Eğitim Yardımı
  Çanta Kırtasiye Yardımı
  Destek Kursları
  Beltek Kursları
  MEB Engelli Okullarına yemek, Forma ve Beden Eğitimi Araç Gereçlerinin Temini
  Spor Kulüpleri Malzeme Temini

  F - Sosyal - Kültürel Hizmetler
  Engellinin topluma, toplumun engelliye bakış açısını daha duyarlı hale getirmek amacı ile belediyemize bağlı sosyal hizmet birimleri, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri ve okullarla ile ortaklaşa piknik, gezi programları, özel gün kutlamaları, eğlence ve konser programları, panel, konferans, söyleşi programları düzenlenmektedir.Yol, yemek ve gezi ücretler Belediyemizce karşılanarak yılda bir kez belli sayıdaki üyemize Altınoluk Kampı’nda tatil imkânı sağlanmaktadır.

  G - Ulaşım Hizmetleri
  Ortopedik engellilerin kent içi ve hastane ulaşımları için asansörlü araçlarımızla hizmet verilmektedir. Bu hizmetimizden faydalanmak isteyen üyelerimiz, randevu aldıkları takdirde belirttikleri saatte evlerinden alınarak gidecekleri hastaneye bırakılır ve dönüş saatlerinde de hastaneden alınarak evlerine götürülürler.

  H - Ekonomik Destek Hizmetleri
  - Gıda Yardımı
  - Yakacak Yardımı ( kömür )
  - Giysi Yardımı ( bot - kaban )
  - Simit Camekanı

  I - Temizlik ve Bakım Hizmeti
  Temizlik ekiplerimiz tarafından periyodik olarak üyelerimizin evlerine gidilerek, evin genel temizliği yapılmaktadır. Müstakil evde oturanların bahçe düzenleme ve bakımları da merkez ekipleri tarafından gerçekleştirilir.

  Üyelerimizin talebi halinde çamaşırları, perdeleri ve nevresimleri yıkanıp ütülenir. Bakıma muhtaç ve kimsesi olmayan üyelerimizin talepleri halinde, malzemeleri kendilerine ait olmak üzere, haftada bir gün en az üç çeşit yemek pişirilmekte ve bulaşıkları yıkanmaktadır. Ciddi sağlık sorunları olan, yalnız yaşayan ve bakıma muhtaç üyelerimizin beden temizliği ve kişisel bakımları da periyodik olarak yapılmaktadır .

  J - Ev İçi Tamiratı Hizmeti
  Elektrik ve su tesisatı tamiratları, marangozluk ile boya, badana vb. işlerine yönelik hizmetler verilmektedir. Üyelerimizin evinde onarımı mümkün olmayan ve dışarıda tamir ettirilmesi gereken cihaz veya eşyaların tamiratı, ücretleri üyemiz tarafından ödenmek kaydıyla merkezimizce yapılmaktadır.

  K - Acil Yardım Hizmeti
  Acil durumlarda ( su basması, yangın, tüp patlaması, doğal gaz kaçağı, çatı akması vb.) üyelerimize gereken yardımlar yapılmaktadır.

  Yardıma muhtaç durumda olan üyelerimize ise kendilerinin veya yakınlarının talepleri halinde, mesai saatleri içerisinde kurum ambulansı ile en yakın sağlık kurumuna götürülerek tedavi edilmeleri sağlanmaktadır.

  Hizmet alan üyemizin vefatı halinde, adli tıp, morg ve gasil işlemlerinin yürütülmesine yardımcı olunmakta, cenaze aracı temini ve defin işlemleri yapılmaktadır.

  Kimsesiz ve muhtaç üyelerimizin vefatından sonra da dua ve mevlit gibi dini vecibelerinin yerine getirilmesine yardımcı olunmaktadır.

  Engelli Vatandaşların Hizmetlerden Yararlanma Koşulları
  Ankara ili mücavir alan sınırları içinde ikamet eden engelli vatandaşlarımız merkezimize şahsen, birinci dereceden akrabaları aracılıyla veya telefonla başvurabilir. Sosyal Hizmet Uzmanlarımız, hizmet almak istediği hâlde merkezimize gelmekte güçlük çeken engellilerin evine gidip incelemelerini yaparak engelli bireyin hangi hizmetlerden nasıl yararlanması gerektiğini tespit eder. Engelli bireyin yararlanması gereken hizmet konusunda ilgili birime yönlendirir. Merkez üyeliği için engelli bireyin veya yakınının beyanı esastır. Sosyal-ekonomik durumu yetersiz, geliri olmayan ya da asgari ücretin altında bir gelire sahip olan üyelerimiz, bütün hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.

  İletişim Bilgileri
  Adres : Sincan Harikalar Diyarı Parkı İçi Fatih Sincan / ANKARA
  Telefon : (0312) 273 38 37
  (0312) 273 66 56
  Faks : (0312) 273 71 11  Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi
  Sitemizde soru sormak için > TIKLAYIN

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Şubat.2012, 20:15
 2. Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Ocak.2012, 23:33
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 16.Şubat.2011, 16:24
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Ocak.2011, 08:50
 5. Büyükşehir Belediyesi Engellilere Yönelik Kurs Açıyor
  Konu Sahibi Defnex Forum İlanlar, Duyurular
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01.Temmuz.2010, 12:01

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •