Pnömokonyoz kabusu bitiyor

Pnömokonyoz kabusu bitiyor

30 Ekim 2010 - 11:55Zonguldak'ta, Ulusal Pnömokonyoz Önleme Eylem Planı kapsamında Dünya Sağlık Örgütü (ILO) standartlarında röntgen filmi okuma eğitimi verilecek.

Akciğerde tozun birikimi sonucu doku hasarıyla seyreden hastalık olarak tanımlanan pnömokonyoza, toza maruz kalma süresi, miktarı, kişisel duyarlılık, yaş ve cinsiyet ile sigara kullanımı etki ediyor.

Madenciliğin yanı sıra yol, tünel ve baraj yapım işleri, porselen, seramik, tuğla, kiremit, çimento, kumlama ve cam sanayi sektörlerinde görülen pnömokonyoz vakalarının, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce (İSGGM) yürütülen Ulusal Pnömokonyoz Önleme Eylem Planı çerçevesinde en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Türkiye'de en sık görülen ve önlenebilir mesleki akciğer hastalıklarından biri nitelendirilen pnömokonyoz konusunda kısa, orta ve uzun vadede planlanan konular hayata geçiriliyor.
Eylem planının orta vadeli hedefleri arasındaki pnömokonyoz röntgen filmlerinin ILO standartlarına göre okunması için Zonguldak'ta 1-5 Kasım tarihinde hekimlere verilecek eğitim doğrultusunda sertifika takdim edilecek.

Zonguldak Uzunmehmet Göğüs ve Meslek Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı Metin Çelikiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AB'ye de verilen sözler doğrultusunda uygulamaya konulan eylem planı çerçevesinde eğitimin gerçekleştirilmesinin önem taşıdığını söyledi.

PNÖMOKONYOZ VERİ BANKASI

ILO'nun pnömokonyoz vakalarında film okuma tekniği geliştirdiğini, bunda da standart uygulamanın yakalanmasının amaçlandığını anlatan Çelikiz, şöyle konuştu;

"Hastalık konusunda veri bankası oluşturmak için Türkiye genelinde büyük çalışma başlatıldı. Kentimiz pnömokonyoz konusunda önemli kilit yerlerden biridir. Türkiye'de tespit edilen 1200 meslek hastalığının çoğu kentimizdeki vakalardır. Bu durumu göz önünde bulunduran İSGGM, ILO Pnömokonyoz Eğitici Kursu'nun Zonguldak'ta açılmasına karar verdi. Kursa 15 hekimin katılmasını bekliyoruz. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesinden Doç. Dr. Remzi Altın da eğitici olarak kursa katılacak. ILO sertifikası bulunan röntgen uzmanı da yer alacak. Olguların en aza indirilmesi açısından röntgen filmlerinin ILO standartlarında değerlendirilmesi çok önemlidir."

Çelikiz, iş yeri hekimlerine ileride böyle sertifikaya sahip olma zorunluluğu getirileceğine işaret ederek, şunları kaydetti;

"Tehlikeli ve tozlu iş yerlerinde çalışanlar sertifika sahibi doktorlara filmlerini okutmak zorundalar. ILO sertifikasına sahip hekimler, olgu oranları değerlendirerek veri tabanına katkı sağlayabilirler. Ortak dil konuşulacak. Değerlendirmeler için kaliteli filmlerin çekilmesi lazım. Şu anda ülkemizde bu sertifikaya sahip 55 uzman okuyucu doktor var. Uzman olmayanlar da bunun yarısı kadardır. Eylem planı kapsamında bu sayıyı arttırmak zorundayız. Kurs bu açıdan önem arz ediyor."

AA

Bu haber 37 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum