Engelliler ve cinsellik-3

Engelliler ve cinsellik-3

19 Temmuz 2010 - 12:58
Engelliler ve cinsellik. Bu iki kelime bugüne kadar yan yana çok az geldi. Çünkü toplum engelli bireylerin bir cinsel hayatı olduğuna inanmak istemiyor. Tekerlekli sandalyede oturan bir kişi, aseksüel kabul ediliyor. Oysa cinsellik en az engeli olmayanlar kadar önemli onlar için de. Kimi ereksiyon olabiliyor orgazm olamıyor, kimi hiçbir şey hissetmiyor, kimi orgazmın beyinde başlayıp beyinde bittiğine inanıyor. Kimi ereksiyon için iğne, kimi hap kullanıyor. Kimi bunu usta bildiği ağabeylerinden, kimi doktorlardan öğrenmiş..

Kiminin partneri fahişeler, kimi aşk yoksa seks de yok deyip mahremiyetini kimselere kolay kolay açmıyor. Toplumdaki önemli bir önyargıyı kırmak amacıyla yapılan bu araştırma bir ay sürdü. Engellilerin buluşma noktası olan birçok internet sitesinin yardımıyla yapıldı. Sitelere üye olan ve bu araştırmaya katılmak isteyen herkes bize e-mail gönderdi. Onlarla defalarca mailleştik. Verdikleri cevaplara yeni sorular gönderdik. Yanıtları ince bir süzgeçten geçirdik. Ve yayına hazır hale getirdik. Büyük çoğunluğu adının yazılmasını, fotoğrafının çekilmesini istemedi. Onları müstear isimleri ya da rumuzlarıyla verdik. İşte karşınızda engelliler ve cinsel hayatları.

DANTE 30 YAŞINDA, İŞİ VAR, ÇALIŞIYOR

Herkes size cinsel kimliğiniz yokmuş gibi davranıyor

19 yaşında bir ameliyatın ardından beklenmedik bir şekilde sakat kaldım. Bir işim var, çalışıyorum. Bedeni, engelli bireye her şeydeki gibi cinsellikte de daima engel olunuyor. Tekerlekli sandalyede veya koltuk değneğinde bir gencin geneleve gittiğini hayal edebiliyor musunuz? Ben T4 seviyesi paraplejiyim. Göğüs uçları hizasından itibaren vücudumun aşağısını ne hissediyorum ne hareket ettirebiliyorum. Buna alışmakta inanılmaz zorluk çektim. Beyniniz normal çalışıyor, seks arzusu var ama mastürbasyonun size getirdiği en ufak his yok. Bedeninizin hissetmeyen bir yerine dokunduğunuzda sanki bir başkasına dokunuyorsunuz. Normal bir ilişkide boşalmayla tamamlayacağınız seks, görerek, işiterek partnerinizi izleyerek alacağınız bir zevke dönüşüyor.

Tüm bunları keşfederken bir uzmandan yardım alamadım. Benden büyük yaşta "usta" dediğim kişilerin deneyimlerine kulak kabarttım. Ama tüm engellilere şunu söylemek isterim: Bu işi profesyonel yardım alarak çözmeli herkes. Ereksiyon sağlamak için çeşitli alet veya ilaçları doktor kontrolünde öğrenmek ve uygulamak akıllıca olur.

Yeni hayatımda cinselliği, en baştan keşfettim. Rehabilitasyonda evli engellilere eşleriyle birlikte eğitim veriliyordu. Bekár bir genç olarak ailemle rehabilitasyonda olduğum için gerek bile görmemişlerdi bana bunları anlatmaya. Sonraları kendi kendime sağladığım sertleşmenin cinsel ilişki için yetersiz kalacağını tecrübe ettim. İlaç ve aparatları öğrenip denedim. Engelli için uzun süreli ereksiyon sağlamak yetmiyor. Partnerinizle yalnız kalmanız gerekiyor. Bu da zaten pek çok şey için başkasının yardımına ihtiyaç duyan engelli bireyin işini iyice zorlaştırıyor. Toplum tüm sakatlara cinsel kimliği yokmuş gibi davranıyor. Üstelik buna aileniz de dáhil. Babam evlilikle ilgili ilk konuşmamızda dolaylı yoldan bunu ifade etmişti. Engelli bir kadının doğurduğunu veya engelli bir erkeğin baba olduğunu haberlerde izleyen biri, UFO haberini izlerken verdiği tepkiyi veriyor.

ENGELLİNİN SEKS HAZIRLIĞINI DÜŞÜNÜN

Tekerlekli sandalyeden kendinizi yatağa geçirmeli, soyunmalı ve büyük bir çoğunluğunu hissetmediğiniz vücudunuzu en uygun pozisyona getirmelisiniz. Ayakkabı giyip çıkarmak bile meşakkatli bir iştir engelli için, bir de seks hazırlığını düşünün..

KAAN 27 YAŞINDA, BASKETBOLCU

Engelli bir erkekle birlikte olan kadın kendini farklı hisseder

Kaan, Beşiktaş Engelli Basketbol Takımı’nda 5 numaralı formayı giyiyor. Altı yıldır basketbol oynuyor. 13 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucunda engelli kaldı. İlk yıl tek kelimeyle kabustu. Belden aşağısını hiç hissetmiyor, tuvaletini yapmak için sonda ve sürgü kullanıyordu. Sonra yavaş yavaş düzelmeye başladı. Şimdi ayak bileklerine kadar her yerini hissediyor. Ama bileğinden sonrası yok, his sıfır "Bir gün bile lanet olsun demedim. Benim kalbim de, beynim de engelli değil. O bana yeter" diyor. Ailesi Ankara’da. Kaan, İstanbul’da tek başına yaşıyor. Bunu da gayet güzel kotarıyor. Otomobil kullanıyor, gece kulübüne, sinemaya gidiyor.

Kaan, ergenliğe girdiği yaşlarda engelli kalmış. Önceleri cinsellik hakkında neredeyse hiç düşünmemiş. Bir buçuk yıl sonra plajda kendinden büyük bir kadınla tanışınca içine bir kurt düşmüş "Merakım fazla sürmedi. Çünkü tanıştıktan kısa bir süre sonra birlikte olduk. Normal bir erkek ilk sevişmede ne kadar çuvallarsa o kadar çuvalladım. Hissedip hissetmeyeceğimi hiç düşünmedim. Kafaya takmadığım için başarılı oldum"

Kaan’ın sekse bakışı partnerini mutlu etmek üzerine kurulu. Başarısını da onun mutluluğuyla ölçüyor. Ve bu bakışın engellilerin çoğunda bulunduğunu iddia ediyor "Bazı kadınlar bana küçük, kırılgan bir çocukmuşum gibi yaklaşır ama sonra nasıl bir erkek olduğumu anlar. Sevgilimi mutlu etmek için elimden gelenin fazlasını yaparım. Engellilerin büyük bölümü de benim gibidir. Bu yüzden engelli bir erkekle birlikte olan kadınlar kendilerini farklı hisseder. Ve başka bir sorun yoksa kolay kolay o erkekten ayrılmazlar..."

Alıntıdır.

Bu haber 76 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum