İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bu Sorulara Ne Cevap Verecek?

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, kamu kurumlarında ve bankalardaki boş engelli kadrolarını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na verdiği yazılı bir önergeyle sordu.
Bugün birçok kamu kurum ve kuruluşunda, özel ve kamu bankalarında engelli kadrolarının boş olduğunu, 2016 yılında 5 bin civarında engelli alımı yapılacağının açıklanmasına rağmen alımların yapılmadığını dile getiren Durmaz, “Engelli yurttaşlar yaşamını sürdürebilmek için iş beklerken, engellilere ayrılan kadrolara gerekli atamaların yapılması zorunludur.
Bütçe görüşmelerinde engelli alımlarında özel sektörün de teşvik edileceği açıklanmıştı fakat engelli kadroları hala boş , engelliler ise işsizdir. Bugün 10 binlerce engelli yurttaşımız istihdam edilme umuduyla beklemektedir. Bu sorunun acilen çözülmesi engellilerin yaşama kazandırılması gerekiyor. ” dedi.
Durmaz önergesinde şu sorulara yer verdi;
1- 2016 yılı itibariyle ülkemizdeki engelli vatandaşlarımızın sayısı ile yaş, cinsiyet, engellilik durumları ve engellilik oranlarının illere göre dağılımı nedir?
2- Engelli maaşı alan yurttaşlarımızın sayısı nedir?
3- Kamuda istihdam edilen engellilerin sayısı nedir?
4- 2016 yılında engelliler için kamuda açılacak toplam kadro ne kadardır? Bu kadroların kaçına alım olmuştur? Önümüzdeki süreçte yeni alımlar olacak mıdır?
5- Özel ve Kamu bankalarında engelliler için ayrılan kadro sayısı kaçtır?
6- Bankalara ayrılan kadroların kaçında engelli kadroları boştur?
7- Engelli kadrolarını denetleyen bir biriminiz var mıdır?
8- Devletin sunduğu haklardan, ‘‘gelir seviyesine bakılmaksızın’’ tüm engellilerin yararlanabilmesi yönünde Bakanlık tarafından yapılan/yapılması planlanan çalışmalar var mıdır? Varsa nelerdir?
engellilersitesi.com

Bir yorum

1. Yoruldum artık özel bir bankada çalışıyorum ama bir uzman arkadaşımızın yaptığı işin iki katını yapıyorum ben ondan daha az maaş alıyorum yazık… söylenecek çok söz var ama neyse bdkk bu konulara el atmalı bankaya bağlı olacağına bdkk kontrol etsin bizi (engellileri)

Bir yanıt yazın