İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelli biriyle Evlenirmiydiniz? Anket değerlendirme sonuçları.

Değerli okuyucularım bilindiği üzere blogumda “Engelli biriyle Evlenirmiydiniz?” konulu bir anket açmıştım.Bu anketim sonuçlandı.Katılımlarınız için hepinize teşekkür ederim.

Gelelim anket sonuçlarına,
Ankete katılan 99 kişinin %75 evlenirdim şıkkını işaretlemiş.%12 lik kısmı evlenmezdim diye işaretlemiş. %12 Lik bölümü ise Bilmiyorum/İlgilenmiyorum şıkkın seçmiş. Bu anketin sonucunda vardığımız ortak nokta evlenilecek kişinin engelli olması önemli değil,düşünce yapısının vede en önemlisi ortada sevgi duyulan birinin olmasını çıkarabiliyoruz.

Şuda var ki engelli ile evlenme konusunda bu ankete oy verenlerin samimi düşünceleri olup olmadığını tam olarak kestiremiyorum.Bir konuya şöyle bir soruyla devam edelim.
Hiç yürüyemeyen biriyle evlenip ömür boyu bu kişinin ayakları olabilirmiydiniz? Bir çok kişinin bunu kabul etmesi açıkçası çok zordur. Kim istemez ki evleneceği kişinin elini tutup sokaklarda,sahilde sevgilisiyle dolaşmayı,eğlenmeyi,gezmeyi. Bunları yapamayan engelsiz birinin bu ilişkiyi sürdürmesi çok zor gibi geliyor. Engelli-engelsiz evliklerini tvlerde,gazetelerde büyük bir hayretle izliyoruz. Ama olayın bizzat içinde olmadıktan sonra evlenirim demekte çok kolay bir cevap oluyor.

Farzedelim bunları kendi açımızdan yendik ancak diğer baskılar en başta toplumun baskısı,ailenin tutumu bunlar engelli biriyle evlenmenin en büyük zorlukları olarak ortaya çıkıyor.
Şimdilik yazıma burada nokta koyuyor,sizlerin görüşlerinizi merakla bekliyorum.
Sevgiyle kalınız…

13 Yorum

1. herzamanki gibi yine en dorusunu yazmışsın zaten bana laf kalmamışki
    ben evlenirmiydim bilmiyorum ama çok ama çok sevseydim asla vazgeçemem deseydim eklenme kaarı aldığımdada ailemin buna asa izin vermeyeceğini düşünmedi değil.
    tabi ben evliyim ve bunlar hep bi tahmin ama hiç bir aile kolay kolay bu acıyı yaşamamışsa evliliğe izin vermez dürüt olmak gerekirse ben böyle düşünüyorum.
    yalandan yere ben evnenrdim kimsede bana karışamaz onlarda kim diyemem doğrusu
    acı ama gerçek
    yanlış ama gerçek
    zaten bu hayatta hep olmamassı gerekenler oluyor
    ve acı gerçeklerle yüzleşmek çok zor bunun ceremesinide bi engeli olanın çekmeside çok ama çok büyükbir yanlış bence ama hayatta ne doğruki
    o kadar göreceli bir konuki bu uzayıp gidiyor bak güya bişi demiyecektim gene çenem düştü.
    ama bence eğer engellilere bakış açısı deişirse beyinlerdeki engelde kalktığı için evliliktede dostluklardada bir engel kalmaz
    yani eğer birileri evlenmek istiyorsa eer köstek yerine destek olmakta lazım diye düşünüyoum.
    dediğim gibi çok göreceli bir konu bu
    başını ağırttım kusura bakma
    benim annemde bir engelliydi.ve bir çok arkadaşıyla şimdi ben arkadaşlık yapıyorumgörüşüyorum dertleşiyorum.
    engellilerin nasl hissettiklerini bi engelli kadar olmasada bilirim anlarım ne kadar hassas bir konu olduğununda farkındayım ama değişmeyen bakış açıları düşünceler olduğu sürece başka türlü yazamıyorum maalesef.

hiç kitap yazmayı düşündünmü bi arkadaşım var kitap yazmaya hazırlanıyor belki sen yazmaya başlamışsındır bile

2. Ben arkadasimi ornek vermek istiyorum.Nisanli iken cocuk askere gider kaza sonucu sakatlanir ve yuruyemez.Hersey denenir ama sonuc malum.Kizi kayinvalidesi cagirir durum bu kizim bence vazgecin sana yazik olur der.Kizin aileside istemez.Ve kiz bunlara ragmen evlencegini soyler ve evlenir.Cocuk icine kapanmis hic kimseyle gorusmuyordu kizcagiz buyuk mucadeleler verdi onu eski haline getirebilmek icin ve basardida.Cok tatli bir bebekleride oldu.Cok mutlular. Buyuk anlatilmaz bir sevgi var aralarinda Allah bozmasin.Hep takdir eder ve acaba ben olsam basarabilir miydim sorusunu sorarim kendime.Cunku oyle bir emek istiyor ki,kendinizi tamamen adamaniz gerekiyor.Sevgiyle kalin.

3. Sevgili Ayliz,
    Yine tüm içtenliğinle düşüncelerini yazmışsın.Engelliler konusunda ne kadar hassas ve bilinçli olduğunu çok iyi anlıyorum.Değerli yorumun için teşekkürler.

Sevgili Hakancım,
    Sonuçta bu bir anket ve çıkan sonuca saygı duymak gerekir.Değerl iyorumun için teşekkürler.

Sevgili Papatya,
    Gerçek sevgiyle birbirine bağlanan insanlar her türlü zorluğu aşıyor yeter ki mücadele etmesini,inanmasını bilelim.Değerli yorumun için çok teşekkürler.

4. Ankete geç kalmışım napalım sağlık olsun değil mi? aşk ne kadar engel tanımıyor desekte ben tanıdığını düşünüyorum.Bu soruyu kendime göre cevaplamak istiyorum.Çünkü herkes benimle aynı kanıda olmayabilir.Ben engelli bir insanla hem ailemin ve toplumun bakış açısı, baskısı sebebiyle hemde hayata pozitif bakamıycağım için evlenmezdim.

5. Sevgili Reyyan,
    Hoş geldin,sefalar getirdin.
    Yorumuna gelince açık ve net olarak evlenmezdim diyerek toplumun genel bakış açısını dile getirmiş gibi oldun.Değerli yorumun için teşekkürler.

6. Adsız Adsız

Ankete katıldığımda,"Evet" yanıtını işaretlemiştim.Bu benim;gerçekten,içimdeki samimi duygumdu.Önemli konulara dikkat çekiyorsun blogda.Bu yüzden tebrik ederim.Çalışmalarında başarılar diliyorum.Sevgiler…

7. Hoş bulduk arkadaşım…Evet haklısın toplum bizim hayatımıza istesekte istemesekte yön veriyor.Bunu değiştirmenin bir yolu olmalı ve değişmeli de bence…

8. Sevgili EMin Bey,
    Sizin samimi duygularınızdan asla şüphem yok.Kalbinizin ne kadr güzel olduğunu ta buradan hissediyorum.Saolun,var olun.

Sevgili Reyyan,
    Bunu tam anlamıyla değiştiremesektek,düzeltme anlamında iyileştirmeler,bilgilendirmeler yapabiliriz.
    Değerli yorumun için teşekkürler.

9. çok zor bir soru,insan birçok şeyi gözden geçiriyor bu soruyla.birçok insan sevginin gücü desede çok az insan bunu somutlaştırabiliyor.çok derin bir soru 1 dakika içinde aklıma 100 lerce şey getirecek kadar derin…

10. Sevgili allımorlu,
    Bu soruya ben dahil herkes cevap arıyor ama biryerde tıkanıp kalıyoruz.Hani bazen zora gelirsin nutkun tutulur, yutkunursun ya işte öyle bir şey.

11. Bende bu anketi kaçırmışım.. sorunuzun yanıtını inanın bilmiyorum.. engelli biri ile evlenmek..toplumun.. ailenin.. karşısın da var gücünle savaşmak demek.. sevgi o kadar büyük olmalı ki..vazgeçmek mümkün olmasın..
    Ben izninizle başka tarafından da olayı ele almak istiyorum.

Hayatım da bir kez aşık oldum ve 2001 yılın da o adamla eşimle evlendim.. oldu ki eşimin başına bir kaza geldi ..yürüyemez.. konuşamaz ..yada göremez oldu.. onun sağlıklı günün de nasıl yanındaysam.. aynı şekil de yanında olur ve sevgimi ..saygımı sunmaya devam ederdim..Belki bu anketiniz de kast ettiğiniz durum değil ama yine de paylaşmak istedim.

Aklıma gelmişken…bir gün Doğa karşıma çıkıpta anne ben evleneceğim ama evleneceğim adam görme engelli yada yürüme engelli derse karşı geleceğimi sanmıyorum. Toplumun ne dediği , kızımın mutluluğunun yanında fasafiso kalır..

Sevgiler..

12. Sevgili Doğa,
    Bazen sevginin,aşkın önünde hiç bir şey duramaz.Gerçekten seven, sevdiğinin herşeyine katlanır.Sizinde altın gibi bir kalbiniz var.Allah kimseyi böyle zor durumlara düşürmesin.
    Değerli yorumunuz için teşekkürler.
    Sevdiklerinizle daha nice sağlıklı,mutlu günler dilerim.Esen kalın…

Bir yanıt yazın