İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bazı TV kanallarında Engellilik Allah tarafından verilen Ceza olarak gösteriliyor!

Birleşik Sakatlar Federasyonu (BİSAF), Türkiye genelinde derneklerce temsil edilen bedenen engelli guruplarının sosyal, ekonomik, kültürel, sportif, hukuki ve mesleki yönden topluma ve çalışma hayatına kazandırılması; ortak hak özgürlüklerin kazanımlarının geliştirilmesi için çalıçmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda BİSAF

Özürlülere verilen rapor oranlarının budanması.

Yayınlarıyla özürlüyü toplum gözünde cezalı kullar olarak gösteren bir TV kanalı olmak üzere iki hukuki girişem yaptı. Konu hakkında açıklama yapan BİSAF, “Şuan yürürlükte olan sağlık kurulu raporlarındaki (Özürlülük Ölçütü) sakatlık maalesef çoğu engelliyi mağdur ediyor. Örneğin yüzde 40-50 arasında raporu olan birisi yeni rapor almaya kalkıştığında eski oranı bir çırpıda yüzde 25-35’lere kadar budanıyor. İşte federasyon olarak bu çarpıklığın düzeltilmesi için Hukuk Komisyon Başkanımız Av. Turgay Özcan’nın girişimiyle bir dava açtık.”

Diğer davada engelliyi cezalı kullar olarak gösteren bir TV kanalına açtıklarını belirten BİSAF şunları söyledi:

“Dini ağırlıklı yayın yapan bu kanal güya insanları kötülüklerden arrındırıyor. Ne hikmetse filmin sonunda zalimleri, üç kağıtçı ve dümenbazların akıbeti ya körlük oluyor, ya tekerlekli iskemleye bağımlılık ya da spastik oluyor. Deyim yerindeyse Allah onları cezalandırmış oluyor. İşte dini mesajlarla verilen bu tür yayınlar doğrultusunda toplumda özürlüye karşı önyarğıyı aşmakta zorlanıyoruz.
Artık biz engelliler “Şükür” diyerek kabuğumuza çekilmeyeceğiz. Birleşik Sakatlar Federasyonu olarak yasal yollardan haklarımızı alacağız. Bu konuda tüm engelli camiasından köstek değil, destek beliyoruz.”

BİSAF (BİRLEŞİK SAKATLAR FEDERASYONU)

NoEngel Yorumu:  
Bisaf engelliler yararına önemli konulara parmak basıyor.Gerek rapor oranlarında,engelli istihdamı,gerekse diğer engelli sorunlarına ilişkin faydalı çalışmalar yapmaktadır.
Şu aralar üzerinde durdukları diğer bi konu ise TV kanallarının sürekli olarak engelliğin, yaptığın kötü işlere karşılık Allah tarafından verilen ceza gibi gösterildiğine dair defalarca yayınlar yapılmasına karşı dava açma konusudur.Bu yayınların biran önce son bulmasını gönülden arzuluyor, Bisaf‘ada bu konuya verdiklere önemden dolayı teşekkür ediyorum.
Allah insanlara dünyada yaptıkları kötü ve günah işlerin karşılığı olarak Ahiret hayatına geçmeden önce bu dünyada cezalarını çeksinler diye Görme Engellilik,Vücudunun bir uzvunun alınması,pisikolojik rahatsızlık gibi engeller vererek cezalandırıyor diye toplumu düşündüren,bilinçaltına bu tür mesnetsiz düşünceleri sokan diziler,yayınlar yapılması büyük hatadır. Yüce Allah hepimizi insan olarak eşit yaratmış ve bu dünya hayatında engelli olarak bize bir rol vermişse yüce yaratıcıya saygı duymak ve bu rolü kendi açımızdan artı değerlere dönüştürmek biz engellilerin elindedir. 
Dini açıdan konuyu irdelediğimizde bir bütun uzuvları olan bir insanın yaptığı ibadetin Allah katında hükmü ile zor şartlar altında tek bacağı olmayan insanın yaptığı ibadetin Allah katında hükmünün daha bir değerlilik arzedeceğini düşünmekten kendimi alamıyorum.
Bu dünya gelip geçici bir dünya olduğuna göre,hepimiz engelli,engelsiz insan olarak aynı yerde buluşacağımız için bize düşen engellimizi Allah’a ibadet konusunda tetikleyici güç olarak değerlendirmek olacaktır. Bazı dini kaynaklarda da belirtildiği üzere Allah (c.c.) Sevdiği kullarına dert verirmiş ki bakalım bu dertler,engeller karşısında kulum bana isyan etmeden dini vecibelerini yerine getirebilecek mi? diye bir saptamayı rahatlıkla yapabiliriz.
Toplum açısından ise Tv’lerde sürekli bir kötülük karşılığında, tekerlekli sandalyeye ve koltuk değneklerine mahkum olan insanları gören diğer toplum bireyleri işte bu adam kötü, iyi olsaydı Allah bu cezayı vermezdi diyen insanlarımızın ne kadar çok olduğunu en yakın Annemin bana bir hatamdan dolayı “sen iyi olsaydın, topal olmazdın” sözüdür.Halbukiyse ben engelli olduğumda 1,5 yaşındaydım ve o zaman ne kötülüğüm, ne hatam olabilirdi ki bu ceza! bana reva görülsün değil mi?
Umarım hepimiz bu konuda üzerimize düşen görevi yapar, bilinçsiz insanlarımıza gereken telkinleri yapabiliriz.
Saygı ve sevgiler sunarım.
NoEngel

7 Yorum

1. İçim acıdı "… annem bana yaptığım bir yanlış yüzünden…" diye başlayan cümleni okuduğumda içimçok acıdı.. inşallah annene o talihsiz cümleyi söylediği için hala kırgın değilsindir.. anneler isteyerek..bilmeyerek ..çok üzer en değerli bildikleri yavrularını..ama.. pişmanlıkları hemen arkasından gelir sözlerinin…

Tv kanalların da yapılan porgramların daha tıtız hazırlanması gerektıgını dusunuyorum..

Yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum… topluma eğer bır mesaj vereceksek bunu dogru sekılde.. bılınclı olarak yapmamıs gerektıgını bılıyorum…

Allah bırısınin kötülüğünü cezanlandırmak isterse.. bunu en iyi şekilde.. kendisi unutturarak yapar…allahın adını anmayan birinin sonu ne acıdır…

Engelli kardeşlerimin acınacak bir hali yok..onlar yaptıkları bir cezadan ötürü bu halde değiller…dunyada herbırımız ayrı ayrı sınava tabi tutuluyoruz.. onların sınavıda bu…engelli oldukları halde.. şükrü bırakmayan..ibadetlerini yapmaya çalışan.. kardeşlerimin allah katında yeri çok büyük…

Bu önemli konuyu bizlerle paylaştığın için ..teşekkür ederim Noengel..

2. Hey! 🙂 her şeyi tam olupta aklı başında dediğimiz "düşünce zedeeeelerii" gördünüz mü 🙂 hıııı evet işte bak onlar engel özür kazır şöle böle… vb ifadelerin tek adresi görmüyor musunuz:) Sıkmayın canınızı 🙂 birgün onlar kendi aynalarına bakacaklar ve gördükleri …. aummm dırırırım dırırırım 🙂
    çok güzel yazı yüreğinize sağlık….

3. ewa ewa

bu yazıyı gözlerim dolu dolu okudum:(
    ne yani şimdi bizler lanetlenmişmi oluyoruz???
    bu kadar cahillik nasıl olabilirki sözde dini yayın yapıyorlar ama bence onlar dini bile kendilerince yorumluyorlar okadar güzel söylemişsinki küçücük bir çocuğun ne kötülüğü olabilirki:)
    ve bu tv kanallarının anlattıklarına inanan okadar cahil insan varkii hayat bize değişik roller vermiş ve biz bu rolu oynuyoruz hiç birimizin kendi rolümüzü seçme sansımız yok malesef ben kendi adıma bana verilen bu rolü en iyi şekilde oynamaya çalışıyorum bazen yüzüme taktığım yalancı bir maskeyle bazende böyle insanların karşında isyanlarla ama hayat herşeye rağmen çok güzel 🙂
    teşekkürler arkadaşım hep güzelliklerle olman dileğimle

4. Sevgili Doğa,
    Annem o gün için bana öyle demişti ama şu anda artık o cümleyi kullanmıyor.Anneme kızgında değilim. O biricik oğlunu üzmek istemez,sadece bir anlık kızgınlıkla söylediği söz diye yorumluyorum.
    Tv kanallarının bazılarında bu olayın sürekli üstüne gidildiğini açıkça görüyoruz.Belki doğru bir mesaj vermek istiyorlar ama engellileri kullanmaları son derece yanlış.Umarım hatalarından dönerler.
    Bu değerli yorumun ve ziyaretin için çok teşekkür ederim kardeşim.Sağlıcakla ve mutlulukla kal…

Sevgili Seyyah,
    Yazımı beğendiğin ve bu güzel telkininiz için çok teşekkürler.Sağlıcakla ve mutlulukla kalın…

Sevgili Ewa,
    Ne güzel ifade etmişsin.Evet biz engelliyiz ama bir mahkum gibi hükümlü değiliz. Sadece bu hayat sınavında daha zor şartlarda mücadele ediyoruz.Belkide bu durum sebebiyle çok şanslıyız ve olayları daha iyi yorumlama fırsatını bulabildik.Allah'tan gelen herşeye boynumuz kıldan incedir.Seninde belirttiğin gibi hayat herşey rağmen güzel.Mücadeleye devam. Değerli yorumun ve ziyaretin için çok teşekkür ederim arkadaşım.Sağlıcakla ve mutlulukla kal…

Bir yanıt yazın