İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Az Görenler için Ankara’dan Yanan Bir Umut Işığı

AZ GÖRENLER İÇİN ANKARADAN YANAN BİR UMUT IŞIĞI

Bir uçurtmanın çıtalarına tutunmuş, seyrediyorum alemi. o kadar hafif ki düşüncelerim, bedenim bir
parça pamuk misali süzülüyor bir uçurtmanın kenarında. yani o kadar özgür ve sorumluluğun yükü
yok omuzlarında .

Size  ilk 6 yazımda, dünyadan, insanlardan, benden, senden bahsettim. engellerin aşılasılığından, insanın her yerde insan olduğundan, eksikliklerin bedensel olsa da sevginin evrensel olduğundan ve duyguları bağladığından bahsettim. Forrest Gump’ın azmini, kelebeklerin aşkını, iki engelli gencin manası yüklü yaşantılarını, gözlerinizde bir parıltıya yol açsın diye naçizane cümlelerle aktarmaya çalıştım..

Artık yeni bir stil, yeni bir yolculuk başlatalım.  Her hafta bir yazıyla sizlere edindiğim bilgileri en doğru
kaynaklarıyla örnekleriyle iletmek istiyorum. ama sıkıcı metinlerle değil kendimce daha resmiyetten
uzak cümlelerle aktarmak istiyorum.  sizlerde merak ettiğiniz sorular olursa yazdığım sitelere aşağıda
vereceğim adreslere Her ne konuda olursa olsun sorabilir bilgim dahilinde benden bilgi alabilirsiniz

Vee ilk konum : Bu konu görme zorluğu çeken  ve özellikle az gören arkadaşlarımı ilgilendiriyor.  konu
hakkında bayağı bilgi edindim; çünkü: kendimde aynı dertten muzdaribim, sorun açıkça size uyuyorsa
bu konuda ki en uzmanlaşmış kurumların başında Ankara Üniversitesi az görenler rehabilitasyon
merkezi var. daha geçen hafta misafirleriydim. başında Prof. Dr. Aysun İDİL hoca var. ister inanın ister
inanmayın  ben ilgi ve alakalarına hayran kaldım sabah 9 dan 11 e kadar benimle birebir ilgilenmeleri
davranışları ve üslupları gerçekten değerli olduğumu hissettirdi üzerimde uyguladıkları bir çok testle
en doğru sonuca ve çözüme varmaya çalıştılar   hele bir tane büyüteç verdiler ki çivi azısı olduğunu
düşündüğüm reçete yazılarını bile okuma fırsatım oldu ve muayene sonucunda yakın görüş için bir
büyüteç ve yakın gözlüğü önerdiler  2 hafta sonra da uzak görmeyi halledeceğiz inşallah  konunun
beni anlatan fasa fisosunu geçelim eğer az görüyorsanız ve şuana kadar derman derdinize konuk
olmadıysa buraya gitmenizi öneririm öncelikle bu merkeze gelmeden önce randevu alıyorsunuz
numarasını eğer isteyen olursa mesaj olarak gönderirim buradan vermem sakınca doğurabilir
bununla birlikte şehir dışındaysanız randevunuzdan bir iki gün önce  şehrinizdeki göz doktorundan bir
sevk alın . çünkü burada yazılacak herhangi bir materyalin alınması için bu gerekli aksi takdirde yazılan
reçetenin bedelini sizden talep ederler. Ankara da iseniz de bir hastaneye gidin yine doktorunuzun
direktifleri ile buraya gidin tabi bu dediklerimi eğer sizi bu merkeze yönlendirecek kadar tedavi
edilemez buluyorsa yapın Geldiğiniz de zaten gerekli tetkikler yapılıp öneriler ve reçeteler size
iletilecek  bunları orada  size çok güzel bir şekilde anlatıyorlar bu yolları anlatmama gerek yok ..
ancak alacağınız ürünler biraz pahallı olabilir bir kısmını zaten devlet karşılamıyor büyüteç gibi onu
kendi cebinizden alacaksınız pahallı olabilir öyle düşünmeyin sağlığın parasal değeri ölçülmez bunları
almak için gerekli yerleri soruşturun anca fikir ve yer önerisi isterseniz yine bana mesaj atabilirsiniz
ve alacağınız madde teleskopik gözlük olabilir ve benzeri yüksek mevlalı devletin ödeme yaptığı
materyaller bunlar için sizden rapor istenecektir bunu da karşıda ki göz hastalıkları anabilim dalından
rehabilitasyon merkezinde ki yönlendirilmelere göre yapabilirsiniz.

Benim bu konu da anlatabileceklerim bu kadar ben şuanda hayatımdan memnunum bana bu
gereçlerin büyük faydası oldu etiketleri içerikleri okuyabiliyorum inşallah uzak görmeyi de halleder
gelen otobüs numaralarını da rahat görebilirim .

Bir uçurtmanın çıtalarına tutunmuş seyrediyorum alemi o kadar hafif ki düşüncelerim bedenim bir
parça pamuk misali süzülüyor bir uçurtmanın kenarında yani  o kadar özgür ve sorumluluğun yükü
yok omuzlarında…

Haftaya yeni bir konuyla sizlere farklı alanlarda yardımcı olmaya çalışacağım  bana soru ve
görüşleriniz varsa belirtmemi istediğiniz anlamadığınız noktalar varsa aşağıdaki iletiim adreslerinden
ulaşabilirsiniz

Yazar: Erol Öztamur
27 Ağustos 2013
İletişim adresleri :
http://www.facebook.com/oztamur
http://twitter.com/eroloztamur

engelsizdunyam.org

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın