Reklam alanı-1
Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.

Göz yanılması

bu resmin ortasındaki noktaya dikkatlice bakarken, kafanızı ileri geri hareket ettirin, hayrette kalacaksınız. http://img121.imageshack.us/img121/2334/yanilsama2.jpg

Konuyu değerlendir: Göz yanılması

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 5595 kez incelendi.

1. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    Adana

Göz yanılması

bu resmin ortasındaki noktaya dikkatlice bakarken, kafanızı ileri geri hareket ettirin, hayrette kalacaksınız.
  2. 24.Eylül.2010, 11:28
    bu resmin ortasındaki noktaya dikkatlice bakarken, kafanızı ileri geri hareket ettirin, hayrette kalacaksınız.
    Twitter Facebook Google+
  3. CaSaNoVa
    24.Eylül.2010, 11:31
    resim hayret verici. paylaşım için teşekkürler
  4. 24.Eylül.2010, 11:31
    CaSaNoVa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    CaSaNoVa
    Misafir
    resim hayret verici. paylaşım için teşekkürler
  5. Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Nereden
    istanbul
    paylaşım için teşekkürler gercekten çok sasırdım
  6. 24.Eylül.2010, 11:37
    paylaşım için teşekkürler gercekten çok sasırdım
  7. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Çok etkileyici.Teşekkürler Bedii.
  8. 24.Eylül.2010, 12:04
    Çok etkileyici.Teşekkürler Bedii.
  9. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    Adana
    Ben de çok şaşırdım. Acaba neden öyle görüyoruz?
  10. 24.Eylül.2010, 13:14
    Ben de çok şaşırdım. Acaba neden öyle görüyoruz?
  11. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    İstanbul/Üsküdar
    Göz yanılması nedir?

Duyu organlarımız pek çok alanda yanılabilirler. Bunlar arasında göz yanılmaları en ilginç olanı. Duyu organları, uyarılara yanıt verirken değişik uyum aşamalarından geçer. Bu da yanılmaların önemli bir nedenidir. Söz gelimi, gözün ağ tabakası belirli bir parlaklık düzeyindeki ışığa uyum sağlayarak, duyarlılık sınırlarını sabit tutar. Parlak bir ışık gördüğümüzde, ilk ışık uyarının ardından, buna eşit ikinci bir uyaran geldiğinde, göz duyarlılığını biraz yitirmiş olduğundan ikincisi ilkinden daha sönükmüş gibi algılanır.

Yanılmaların çoğu beynin, duyu verilerini yorumlarken yaşadığı aksaklıklardan kaynaklanır. Söz gelimi sinema, bu tür bir yanılmanın sonucu görüntüleri hareketliymiş gibi algılamamızı sağlar.

İki şeklin ortalarındaki yuvarlaktan hangisi büyük?

Yanıt;

İkiside aynı boyda. Beynimiz, büyükle küçük arasında bir karşılaştırma yapıyor. Bu nedenle küçük dairelerle çevrili olan, ötekinden büyük gözüküyor.
  12. 25.Eylül.2010, 15:15
    Göz yanılması nedir?

Duyu organlarımız pek çok alanda yanılabilirler. Bunlar arasında göz yanılmaları en ilginç olanı. Duyu organları, uyarılara yanıt verirken değişik uyum aşamalarından geçer. Bu da yanılmaların önemli bir nedenidir. Söz gelimi, gözün ağ tabakası belirli bir parlaklık düzeyindeki ışığa uyum sağlayarak, duyarlılık sınırlarını sabit tutar. Parlak bir ışık gördüğümüzde, ilk ışık uyarının ardından, buna eşit ikinci bir uyaran geldiğinde, göz duyarlılığını biraz yitirmiş olduğundan ikincisi ilkinden daha sönükmüş gibi algılanır.

Yanılmaların çoğu beynin, duyu verilerini yorumlarken yaşadığı aksaklıklardan kaynaklanır. Söz gelimi sinema, bu tür bir yanılmanın sonucu görüntüleri hareketliymiş gibi algılamamızı sağlar.

İki şeklin ortalarındaki yuvarlaktan hangisi büyük?

Yanıt;

İkiside aynı boyda. Beynimiz, büyükle küçük arasında bir karşılaştırma yapıyor. Bu nedenle küçük dairelerle çevrili olan, ötekinden büyük gözüküyor.
  13. Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Nereden
    Kimsesizler Sokağı
    İlgİnÇ gÖrÜntÜler.teŞekkÜrler.
  14. Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Nereden
    istanbul

ben denedim ve o dairenin içinde gördüğüm resme çok şaşırdım bakalım sizlerde görecekmisiniz
  15. 25.Eylül.2010, 22:27

ben denedim ve o dairenin içinde gördüğüm resme çok şaşırdım bakalım sizlerde görecekmisiniz

Bu Konu için Etiketler