İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engellilerin Oy kullanmasında sağlanan kolaylıklar

Engelli Vatandaşlarımızın Seçme Hakkını Kullanmalarına Yönelik Kolaylaştırıcı Uygulamalara yönelik YSK tarafından yapılan açıklamalar:

2015 yılında yapılacak Milletvekili Genel Seçimi konusunda Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyuruya göre;

Engelli vatandaşlarımız www.ysk.gov.tr adresinden ‘‘Yurt İçi Seçmen Sorgulama’’ bölümüne gerekli bilgileri girerek engellilik durumlarını (görme ve ortopedik) sorgulayabilirler. Ayrıca sorgulama ekranına e-posta adreslerini ve/veya cep telefonu numalarını girip kaydetmeleri durumunda seçimlerle ilgili Kurumumuz tarafından yapılacak bilgilendirme mesajlarını alabilirler.

Eğer ki engellilik durumları ‘‘ YOK’’ gözüküyorsa, engelli vatandaşlarımız, (ortopedik ve görme) 27 Mart 2015 tarihine kadar ‘‘Engelli Beyan Formu” (www.ysk.gov.tr adresinden temin edilebilir) ve ‘‘Kimlik Fotokopisi’’ ile bizzat veya bir yakını aracılığıyla ilçe seçim kuruluna veya ilçe seçim kuruluna gönderilmek üzere muhtarlığa başvurmaları halinde, 75 yaş ve üzeri seçmenler gibi oylarını aile bireyleri ile birlikte sandık kurulan yerlerin giriş katlarında kullanabilirler.

Ayrıca 298 sayılı Kanun’un 74. maddesi uyarınca, engelli seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için sandık ataması yapılırken göz önünde bulundurulmak üzere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünden görme ve ortopedik engellilerin listesi elektronik ortamda istenmekte ve alınan bilgiler seçmen kütüğüne işlenip muhtarlık bölgesi askı listelerinde (E) harfi ile gösterilmektedir.

Oy verme günü sandık başına gelen engelli seçmenler, tıpkı gebe hasta ve yaşlı seçmenler gibi bekletilmeden öne alınıp oy kullandırılırlar.

Görme engelliler, felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni aksaklıları açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oyunu kullanabilir. Bir seçmen sadece bir engelliye yardım edebilir, birden fazla engelliye yardım edemez. Ayrıca engelli seçmene yardım edenlere de öncelik verilebilir.

Engelli seçmene yardım eden akrabasının, engelli ile aynı soyadı taşımasına gerek yok. Yani her akrabası engelli seçmene oy kullanmada yardım edebilir.

Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez, oy kullanma sırasında yardım edemez.

Milli Eğitim Bakanlığına, seçimlerde engelli vatandaşlarımızın daha rahat oy kullanabilmeleri için gerekli tedbirlerin alınması istenmiştir.

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünün yazısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün uygun görüşü üzerine, www.ysk.gov.tr web sayfası görme engelli vatandaşlarımızın kolayca erişebileceği hale getirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın