Reklam alanı-1
Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.

Özürlü memur alımında neler değişti?

Özürlü memur alım yönetmeliği 3 Eylül 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile değiştirilmiştir. Özürlü memur alım yönetmeliği 3 Eylül 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile değiştirilmiştir. Yapılan değişiklikte, özürlü memur adayları tarafından en çok istenen merkezi sınav uygulaması yine getirilememiştir. Buna karşın, hali hazırda memur olanlar ile daha önce memur iken istifa edenlerin özürlü memur alımlarına başvurmasını engelleyen hükümler kaldırılmıştır.

Konuyu değerlendir: Özürlü memur alımında neler değişti?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1642 kez incelendi.

  1. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mesajlar
    4.727

    Özürlü memur alımında neler değişti?

    Özürlü memur alım yönetmeliği 3 Eylül 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile değiştirilmiştir.

    Özürlü memur alım yönetmeliği 3 Eylül 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile değiştirilmiştir. Yapılan değişiklikte, özürlü memur adayları tarafından en çok istenen merkezi sınav uygulaması yine getirilememiştir. Buna karşın, hali hazırda memur olanlar ile daha önce memur iken istifa edenlerin özürlü memur alımlarına başvurmasını engelleyen hükümler kaldırılmıştır.

    ÇALIŞANLAR VE İSTİFA EDENLER DE BAŞVURABİLECEK?

    Yönetmelikte daha önce yer alan düzenlemede, "ilk defa" ibareleri yer aldığı için çalışan özürlü memurlar ile daha önce memur iken istifa eden özürlü memurlar, özürlü alım ilanlarına başvuramamaktaydı. Yapılan düzenleme ile bu kısıtlama kaldırılmıştır. Buna göre yayımlanacak olan ilanlara özürlü memur olarak çalışanlar ve istifa etmiş olanlar da başvurabilecek. Çalışan özürlü memurlar, muvafakat alarak geçiş yapabilecektir.

    ÖZÜRLÜ SAĞLIK RAPORU

    Özürlü sağlık raporu, önceki düzenlemeye göre, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe göre verilmekteydi. Yeni yönetmeliğe göre "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre verilecektir. Bu yönetmelikte özürlü sağlık kurulu raporunu hangi hastanelerin verebileceği tek tek belirtilmiştir.TIKLAYINIZ

    1 YIL HAPİS CEZASI ALANLAR ÖZÜRLÜ MEMUR OLAMAYACAK

    657 sayılı Kanunun 48. maddesinde yapılan düzenleme, özürlü memur alımında da uygulanacaktır. Buna göre, "26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak" şartı aranacaktır.

    SINAV SONUÇLARI İLAN EDİLİRKEN PUANLAR DA İLAN EDİLECEK

    Özürlü memur alınırken çoktan seçmeli bir test uygulanmaktadır. Bu sınav sonuçları, sınavın bitiminden itibaren 30 gün içinde açıklanmaktadır. Önceki düzenlemede sonuçlar açıklanırken sınav puanlarının açıklanacağına dair bir hüküm yoktu. Yeni düzenlemede bu hükme yer verilmiştir.

    ESKİ SINAVLAR HAKKINDA ESKİ YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ UYGULANACAK

    Yukarıda yer verdiğimiz düzenlemeler, 3 Eylül 2010 tarihinden sonra açılan özürlü memur alım sınavlarına dolaysıyla, Ekim-Kasım dönemindeki ilanda uygulanacaktır.

    kaynak
  2. 05.Eylül.2010, 11:12
    #1
    Özürlü memur alım yönetmeliği 3 Eylül 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile değiştirilmiştir.

    Özürlü memur alım yönetmeliği 3 Eylül 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile değiştirilmiştir. Yapılan değişiklikte, özürlü memur adayları tarafından en çok istenen merkezi sınav uygulaması yine getirilememiştir. Buna karşın, hali hazırda memur olanlar ile daha önce memur iken istifa edenlerin özürlü memur alımlarına başvurmasını engelleyen hükümler kaldırılmıştır.

    ÇALIŞANLAR VE İSTİFA EDENLER DE BAŞVURABİLECEK?

    Yönetmelikte daha önce yer alan düzenlemede, "ilk defa" ibareleri yer aldığı için çalışan özürlü memurlar ile daha önce memur iken istifa eden özürlü memurlar, özürlü alım ilanlarına başvuramamaktaydı. Yapılan düzenleme ile bu kısıtlama kaldırılmıştır. Buna göre yayımlanacak olan ilanlara özürlü memur olarak çalışanlar ve istifa etmiş olanlar da başvurabilecek. Çalışan özürlü memurlar, muvafakat alarak geçiş yapabilecektir.

    ÖZÜRLÜ SAĞLIK RAPORU

    Özürlü sağlık raporu, önceki düzenlemeye göre, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğe göre verilmekteydi. Yeni yönetmeliğe göre "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine göre verilecektir. Bu yönetmelikte özürlü sağlık kurulu raporunu hangi hastanelerin verebileceği tek tek belirtilmiştir.TIKLAYINIZ

    1 YIL HAPİS CEZASI ALANLAR ÖZÜRLÜ MEMUR OLAMAYACAK

    657 sayılı Kanunun 48. maddesinde yapılan düzenleme, özürlü memur alımında da uygulanacaktır. Buna göre, "26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak" şartı aranacaktır.

    SINAV SONUÇLARI İLAN EDİLİRKEN PUANLAR DA İLAN EDİLECEK

    Özürlü memur alınırken çoktan seçmeli bir test uygulanmaktadır. Bu sınav sonuçları, sınavın bitiminden itibaren 30 gün içinde açıklanmaktadır. Önceki düzenlemede sonuçlar açıklanırken sınav puanlarının açıklanacağına dair bir hüküm yoktu. Yeni düzenlemede bu hükme yer verilmiştir.

    ESKİ SINAVLAR HAKKINDA ESKİ YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ UYGULANACAK

    Yukarıda yer verdiğimiz düzenlemeler, 3 Eylül 2010 tarihinden sonra açılan özürlü memur alım sınavlarına dolaysıyla, Ekim-Kasım dönemindeki ilanda uygulanacaktır.

    kaynak
    Twitter Facebook Google+
  3. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    Ankara
    Mesajlar
    2.497
    Alıntı
    ÇALIŞANLAR VE İSTİFA EDENLER DE BAŞVURABİLECEK?

    Yönetmelikte daha önce yer alan düzenlemede, "ilk defa" ibareleri yer aldığı için çalışan özürlü memurlar ile daha önce memur iken istifa eden özürlü memurlar, özürlü alım ilanlarına başvuramamaktaydı. Yapılan düzenleme ile bu kısıtlama kaldırılmıştır. Buna göre yayımlanacak olan ilanlara özürlü memur olarak çalışanlar ve istifa etmiş olanlar da başvurabilecek. Çalışan özürlü memurlar, muvafakat alarak geçiş yapabilecektir.
    -Zaten zar zor açılan sınavlara özürlü memur olarak çalışanların tekrar başvurarak hiç bir işi olmayadan sınava girenlere haksızlık edildiği kanısındayım.

    -Rapor illete hala başımızın belası olarak gene duruyor, özürlü kimlik kartı olanlar en azından her sınava girebilir diye bir ibare çıkartılsa sanki ne olur.
  4. 05.Eylül.2010, 11:36
    #2
    Alıntı
    ÇALIŞANLAR VE İSTİFA EDENLER DE BAŞVURABİLECEK?

    Yönetmelikte daha önce yer alan düzenlemede, "ilk defa" ibareleri yer aldığı için çalışan özürlü memurlar ile daha önce memur iken istifa eden özürlü memurlar, özürlü alım ilanlarına başvuramamaktaydı. Yapılan düzenleme ile bu kısıtlama kaldırılmıştır. Buna göre yayımlanacak olan ilanlara özürlü memur olarak çalışanlar ve istifa etmiş olanlar da başvurabilecek. Çalışan özürlü memurlar, muvafakat alarak geçiş yapabilecektir.
    -Zaten zar zor açılan sınavlara özürlü memur olarak çalışanların tekrar başvurarak hiç bir işi olmayadan sınava girenlere haksızlık edildiği kanısındayım.

    -Rapor illete hala başımızın belası olarak gene duruyor, özürlü kimlik kartı olanlar en azından her sınava girebilir diye bir ibare çıkartılsa sanki ne olur.

Benzer Konular

  1. Diyanet Engelli memur alımında son durum nedir?
    Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum EKPSS Haberleri - Atamalar - Gündem
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Eylül.2013, 19:43
  2. TSE Engelli personel alımında kazananlar memur olarak mı atanıyor?
    Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Aktif Çalışma Yaşamı Öncesi
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Temmuz.2013, 21:34
  3. ÖMSS'yle Engelli memur alımında eski hatalar tekrar edilmesin
    Konu Sahibi mehmedim Forum EKPSS Haberleri - Atamalar - Gündem
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Ocak.2013, 20:31
  4. Özürlü memur alımında neler değişti?
    Konu Sahibi caqla Forum Engelli Memurlar - Diğer
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Nisan.2012, 09:25
  5. 2011 Özürlü memur alımında merkezi sınav, torba tasarıda
    Konu Sahibi Eshat Forum Engelli Memurlar - Diğer
    Cevap: 17
    Son Mesaj : 27.Ocak.2011, 13:46

Bu Konu için Etiketler