Reklam alanı-1
Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.

Bulmaca, bunamayı hızlandırıyor

http://www.hurriyet.com.tr/_np/8235/11448235.jpg ABD'de yapılan bir araştırma, çapraz bulmaca ve sudokunun gibi zeka oyunlarının bunamayı geciktirmesine karşın, hastalığın ortaya çıkması durumundaysa ilerleme sürecini hızlandırdığını ortaya koydu. İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan habere göre, Chicago'daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezinden bir grup bilim adamının yürüttüğü araştırmada elde edilen şaşırtıcı sonuçlar bu kadarla da kalmıyor. Araştırmaya göre, okuma, radyo

Konuyu değerlendir: Bulmaca, bunamayı hızlandırıyor

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2561 kez incelendi.

1. Üyelik tarihi
    Haziran.2010

Bulmaca, bunamayı hızlandırıyor

Sponsorlu Bağlantılar

ABD'de yapılan bir araştırma, çapraz bulmaca ve sudokunun gibi zeka oyunlarının bunamayı geciktirmesine karşın, hastalığın ortaya çıkması durumundaysa ilerleme sürecini hızlandırdığını ortaya koydu.

İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan habere göre, Chicago'daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezinden bir grup bilim adamının yürüttüğü araştırmada elde edilen şaşırtıcı sonuçlar bu kadarla da kalmıyor. Araştırmaya göre, okuma, radyo programlarını dinleme ve televizyon izleme gibi zihni destekleyici diğer faaliyetler de ileriki yaşlarda bunamanın ortaya çıkması durumunda hastalığın ilerleme sürecinin hızlanmasına neden olabiliyor.

65 yaş ve üstünde bin 157 kişinin katılımıyla yapılan ve 12 yıl süren araştırmada bilim adamları, zihni destekleyici faaliyetlerin düşünme becerilerinin zayıflama sürecini yavaşlatabildiğini, daha ileriki yaşlarda ise bunama sürecini hızlandırdığını gözlemledi.

Araştırma ekibinden profesör Robert Wilson, "Elde ettiğimiz sonuçlar bilişsel zayıflamanın ilk işaretlerini geciktirmenin bedelinin, daha sonra hızlı bir bunama süreci yaşamak olabileceğini gösteriyor. Ancak buradaki soru, buna neyin neden olduğu" dedi.
    Araştırmanın sonuçları "Neurology" dergisinde yayımlandı.

kaynak
  2. 03.Eylül.2010, 10:22
    Sponsorlu Bağlantılar

ABD'de yapılan bir araştırma, çapraz bulmaca ve sudokunun gibi zeka oyunlarının bunamayı geciktirmesine karşın, hastalığın ortaya çıkması durumundaysa ilerleme sürecini hızlandırdığını ortaya koydu.

İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan habere göre, Chicago'daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezinden bir grup bilim adamının yürüttüğü araştırmada elde edilen şaşırtıcı sonuçlar bu kadarla da kalmıyor. Araştırmaya göre, okuma, radyo programlarını dinleme ve televizyon izleme gibi zihni destekleyici diğer faaliyetler de ileriki yaşlarda bunamanın ortaya çıkması durumunda hastalığın ilerleme sürecinin hızlanmasına neden olabiliyor.

65 yaş ve üstünde bin 157 kişinin katılımıyla yapılan ve 12 yıl süren araştırmada bilim adamları, zihni destekleyici faaliyetlerin düşünme becerilerinin zayıflama sürecini yavaşlatabildiğini, daha ileriki yaşlarda ise bunama sürecini hızlandırdığını gözlemledi.

Araştırma ekibinden profesör Robert Wilson, "Elde ettiğimiz sonuçlar bilişsel zayıflamanın ilk işaretlerini geciktirmenin bedelinin, daha sonra hızlı bir bunama süreci yaşamak olabileceğini gösteriyor. Ancak buradaki soru, buna neyin neden olduğu" dedi.
    Araştırmanın sonuçları "Neurology" dergisinde yayımlandı.

kaynak
    Twitter Facebook Google+
  3. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Ben de tam tersi hafızayı güçlendiriyor diye biliyordum
  4. 03.Eylül.2010, 10:32
    Ben de tam tersi hafızayı güçlendiriyor diye biliyordum
  5. Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Nereden
    ÜRGÜP/NEVŞEHİR
    bulmacayı bıraksakmı ki ??? acaba
  6. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    Burdur
    Zaten ben bulmaca çözmüyordum
  7. Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    çok ilginç bu uzmanlarda bi öyle bi böyleee diyolar
  8. 03.Eylül.2010, 17:09
    çok ilginç bu uzmanlarda bi öyle bi böyleee diyolar
  9. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    İstanbul/Üsküdar
    sevgili arkadaşlar,
    haber yanlış anlaşılmasın..

hastalığın ortaya çıkması durumundaysa
    (bulmaca çözmek/hastalığın) ilerleme sürecini hızlandırdığını ortaya koydu.

"Elde ettiğimiz sonuçlar bilişsel zayıflamanın ilk işaretlerini geciktirmenin bedelinin, daha sonra hızlı bir bunama süreci yaşamak olabileceğini gösteriyor''

ilginç bir sonuç..
    öyleyse zeka oyunları sağlıksız..
    genç yaşta zekamıza zeka katıyoruz ama ileri ki yaşlarda bize zarar veriyor..
  10. 03.Eylül.2010, 17:59
    sevgili arkadaşlar,

hastalığın ortaya çıkması durumundaysa
    (bulmaca çözmek/hastalığın) ilerleme sürecini hızlandırdığını ortaya koydu.

"Elde ettiğimiz sonuçlar bilişsel zayıflamanın ilk işaretlerini geciktirmenin bedelinin, daha sonra hızlı bir bunama süreci yaşamak olabileceğini gösteriyor''

ilginç bir sonuç..
    genç yaşta zekamıza zeka katıyoruz ama ileri ki yaşlarda bize zarar veriyor..
  11. Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    haberi okuyunca şok oldum bidaha bulmaca çözersem iki olsun
  12. 04.Eylül.2010, 15:47
    haberi okuyunca şok oldum bidaha bulmaca çözersem iki olsun
  13. Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Nereden
    ÜRGÜP/NEVŞEHİR
    sevgili arkadaşlar,

hastalığın ortaya çıkması durumundaysa [/B](bulmaca çözmek/hastalığın) [B]ilerleme sürecini hızlandırdığını ortaya koydu.

Elde ettiğimiz sonuçlar bilişsel zayıflamanın ilk işaretlerini geciktirmenin bedelinin, daha sonra hızlı bir bunama süreci yaşamak olabileceğini gösteriyor'

ilginç bir sonuç..
    genç yaşta zekamıza zeka katıyoruz ama ileri ki yaşlarda bize zarar veriyor.

haklısın ablacığım o zaman yaşlanınca çözmüyek dimi? kezban sen rahat rahat çöz yaşlanınca çözme ben tekrar başladım
  14. 04.Eylül.2010, 17:38
    sevgili arkadaşlar,

hastalığın ortaya çıkması durumundaysa [/B](bulmaca çözmek/hastalığın) [B]ilerleme sürecini hızlandırdığını ortaya koydu.

Elde ettiğimiz sonuçlar bilişsel zayıflamanın ilk işaretlerini geciktirmenin bedelinin, daha sonra hızlı bir bunama süreci yaşamak olabileceğini gösteriyor'

ilginç bir sonuç..
    genç yaşta zekamıza zeka katıyoruz ama ileri ki yaşlarda bize zarar veriyor.

haklısın ablacığım o zaman yaşlanınca çözmüyek dimi? kezban sen rahat rahat çöz yaşlanınca çözme ben tekrar başladım
  15. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    İstanbul/Üsküdar
    evet zekak yaşlanınca çözmeyelim
    6 sene öncesi bulmaca çözme meraklısıydım.. bulmaca için gazete alırdım..
    beynimi yoruyordu hergün bulmaca çözmek şimdi ise bulmaca gördüğümde çözüyorum..
  16. 04.Eylül.2010, 19:43
    evet zekak yaşlanınca çözmeyelim
    6 sene öncesi bulmaca çözme meraklısıydım.. bulmaca için gazete alırdım..
    beynimi yoruyordu hergün bulmaca çözmek şimdi ise bulmaca gördüğümde çözüyorum..
  17. Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Nereden
    ÜRGÜP/NEVŞEHİR
    Sponsorlu Bağlantılar

valla ben çözüyorum hatta televizyonda akşamları bir program var kaçırmıyorum hastalık oldu
  18. 04.Eylül.2010, 20:04
    Sponsorlu Bağlantılar

valla ben çözüyorum hatta televizyonda akşamları bir program var kaçırmıyorum hastalık oldu

Git 12 Sonuncu

Bu Konu için Etiketler