İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bayramlarda Engelli Olmanın Dayanılmaz Burukluğu

Bayramlar engelliler için daha değişik duygular yaşamasına neden olur.
Şimdi ki yaşantıya göre eskiden bayramlar daha bir coşkuyla
yaşanırdı.Şimdi üç-beş akrabayı gezmeyi bile dert edinir olduk.
Engellilere bayram ise acı-tadlı anılardan ibarettir.

Size bu anılarımdan birinden kısa bir bölüm aktaracağım.
Çocukluk dönemim olan 8-9 yaşlarındaydım.Yine bir bayram yaklaşmış en güzel kıyafatler alınmış, mutluluk içinde yerimde duramıyordum.Hatta bu kıyafetleri klasik olacak belki yatağımın baş ucunda koyardım ki sabah giyinmesi daha kolay olsun.

Bir bayram sabahı elbiselerimi sevinçle giydim annemin elini öptüm ve coşkuyla dışarı fırladım. Bütün komşuları,eş-dost geziyor şeker,harçlık topluyordum. Bu koşuşturmacada bir hayli harçlık biriktirmiş, bakkala doğru gidiyordum. Yolda karşıma benden irice, ben yaşlarda bir çocuk
belirdi.Şöyle beni yukardan aşağı bir süzdü ve yüzünde ki o hain gülümsemeyle ağzından şu kelimeler döküldü:

– Sana hiç yakışmış mı? hı.. o elbiseler.sen topalsın…..

dediğinde başımdan kaynar sular dökülmüştü.Bir anda herşeyi bırakıp eve döndüm.

Çocuk da olsam bu kelimelerin ne demek olduğunu çok iyi biliyordum.Çocuk beni küçümsemiş, engelimden dolayı bilinçaltına yerleşenleri bir anda yüzüme kusmuştu. Belki engelliye ailelerin,eğitimcilerin, toplumun bakış açısı  daha bir olumlu olsa bu çocuk bu cümleyi benim için kurmayacaktı.Bende hayatımda derin izler bırakan bu sözleri duymayacaktım.

Ne ise bu kısa hikayenin dışında bayramlarda engellilerin yaşadıkların kesitler sunayım sizlere,

Örneğin bir pantolon alırsınız.Ayağınızın biri olmadığı için güzelim pantolonu ayağınıza göre kısaltmadan , bir bacağını kesmeden edemezsiniz…

Veya bir ayakkabı alacaksınız topuklu olmayacak, bağcıklı olacak , hatta ortapedik olacak, altı kap kalın olacak ama buda görüntü açısından o kadar çirkin ki çoğu engelli bunu mecbur olmadıkça
giymemeye çalışır…

Ya da şeker toplamaya gittiğiniz bir evde daima size fazla şeker verilmeye çalışılır.
Aralarında bazen kısık,bazen yükses sesle geçen konuşmalarda;

-yazık ya baksana ayağı yok ona biraz daha şeker ver …

Genellikle bayramlarda  büyüklerin elleri öpülür.Benim amcamın sağ eli doğuştan engelli, birazda küçükçedir.Bayramlarda elini tutup öpecek olsak daima sol elini uzatır bizide şaşırtır sağ elini vermesini beklerdik.Şimdi düşünüyorumda amcam yıllar boyunca engelini tıpkı benim gibi nasıl sakladığını,telafi etmeye çalıştığını çok daha iyi anlıyorum.

Sizleri daha fazla sıkmadan işte bayramda bu tür şeylerle karşılaşıyoruz.İşte ömrümüz boyunca hiç yakışmadığını,üzerimizde kötü göründüğünü bile bile bir elbiseyi süper ötesi yakışmış gibi davranarak göstermeyi biz engellilerden başkası beceremez.Çünkü kolu olmayan bir gömlek altın iplikten de dikilse üzerimizde nekadar güzel olabilir ki…

Sizlere tavsiyem bizler dahil kim olursa olsun üzerimde ki elbisenin güzelliğine değil yüreğimizde ki güzelliğe bakmanız…

Bayramınızı kutlar, daha nice bayramları sağlıklı, mutlu, huzur içinde geçirmeniz dileğiyle.
Sevgiyle ve Sağlıcakla kalın…

Sesli Anlatım için videomuzu izleyebilirsiniz

UYARI:Bu köşe yazısının telif hakları hakları engelsizdunyam.org’ye aittir. “www.engelsizdunyam.org” biçiminde bağlantı kurulabilir,  açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. 

23 Yorum

1. gönlü güzel,yüreği güzel arkadaşımne acı ki hala insanlarımız çocuk eğitiminde insanları olduğu gibi kabul etme olgusunu çocuklarına veremediler,üzgünüm,şunu bilmeni isterim ki ben çocuklarıma herzaman herkese eşit davranmak gerektiğini ve kişinin bir engeli varsa yada başka farklı bi durumu asla yüzüne vurmamayı öğrettim,veya öğrettiğimi sanıyorum,şimdiden bayramın mübarek olsun,selamlar…

2. Pahalı giysilerle ruhlarına kılıf geçiren, insanları dış görünüşlerine göre sınıflandırıp hiyerarşik kalıplarla, Ruhu tam ama fiziksel eksiklik yaşayan insanları, sırf kendileri tam diye ezme çabasına giren ruhsuz insanlar.
    Bence; onlar giysileriyle olmayan ruhlarını saklama çabasındalar.
    Fiziksel eksiklik yaşayanlarıda ruhları var diye, ego tatmini yapmak için aşağılar ve hor görürler.

Bence sizde henüz olgunlaşamamış ve defolu* ruha sahip insanları kendi silahlarıyla vurun.Sizde onların ruhsuzluklarıyla dalga geçin.

Ruhoburu onlar.İnsanları üzerek beslenirler.Bu durum onları mutlu eder.

Ta ki başlarına bir olay gelip kendilerininde fiziksel eksikliği olana kadar.

'Yıldırma psikolojisi.
    Ama yılma no-engel'

3. Adsız Adsız

Çocuklar dünyanın en temiz varlıkları olmaları yanında çoğu zaman çok acımasızdırlar, bu yüzden terbiye bir çocuğun hayatında çok önemlidir, malesef aileler bunun öneminin bazen farkına varamayabiliyorlar ve çocuklarının terbiyesini eğitimini nasıl olsa zamanla oluşur düşüncesiyle es geçebiliyorlar…işte bu yüzden çocuklar çok acımasız olabiliyorlar ve yaptıklarının sonucunu düşünebilmeleri için bir hayli zaman geçmesi gerekiyor..bu arada sizin yaşadığınız olay gibi üzücü şeyler yaşatabiliyorlar…size bunu söyleyen çocuk şimdiki zamanlarda eğer kişiliğinde bir sorun yoksa büyük ihtimalle bu yaptığını hatırlayıp pişmanlık duyuyordur.. belli ki sizi derinden etkilemiş bu olay fakat şunu düşünün o zaman karşınızdaki bir çocuktu tıpkı şimdiki çocuklar gibi..belli ki ailesi tarafından insani duyguları eğitilmemişti…belki giysinizi çok beğendi ve kıskandı ve kendince kıskançlığını sizi üzerek bastırmak istedi …yani adı üstünde derler ya çocuk işte..

anne olarak her zaman bu tür hassasiyetleri çocuğuma işlemeye çalıştım..insanların görünüşlerinin konuşana kadar etkili olduğunu konuşmaya başladığında insanın değerinin netleştiğini o da biliyor..ne insanlar bilirim bir bakınca bir daha bakasınız gelir ama bir de iki laf etmeye kalkar ki kaçacak yer ararsınız ve görsel güzelliği bir anda yerle bir olur.

ne olursa olsun insanız ve insani duygularımızı iyi terbiye etmeliyiz ve iletişim kuracağımız zaman empati kurmayı alışkanlık haline getirmeliyiz..o zaman hiç sorunumuz kalmayacak eminim.

hayırlı ve huzurlu bayramlar diliyorum değerli kardeşim.

4. Canımın içi arkadaşım, senin ve tüm sevdiklerinin bayramını en güzel duygularımla kutlar, sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini tüm kalbimle dilerim.. :))

Nice bayramlara, tüm sevdiklerinle beraber ulaşmanız dileklerimle, sevgilerimi yolluyorum.. 🙂

5. içim burkularak okudum yazınızı,çok güzel dile getirmişsiniz…
    Dış görünüş değil iç güzelliktir her zaman önemli olan, her zaman bunu savunmuşumdur ve çocuklarıma da öğretmeye çalıştım,inş başarılı olabilmişimdir…

Hatta küçük oğlumun sınıfında zeka olarak onlardan biraz düşük seviyed ebir arkadaşı var,öteki çocuklar zaman zaman kötü davranıyorlarmış ve benim oğlum hiç dayanamaz hep arkadaşının yanında olmuştur,inşş hepde böyle olur bu…

bayramınız kutlu olsun,içinizde ki yaşama sevinci hep olsun,iyi bayramlar…

6. o kadar çok canım yandıkı canparçam (kardeşim) sayesinde onun her attığı daha doğrucası atamadığı adımında yanındaydım halen yanındayım,ve bu çektiğim acı yazının tamamını okumama engel oldu,çok üzgünüm arkadaşım … :((
    bayramlarda öksüz oldum,bayramlarda yalnız oldum,bayramlarda evin en ücra köşelerine kaçtım sinsice gelip üzerime kabus gibi çöken mazi yüzünden vs vs bu senede bayramda engelli oldum canparçamla birlikte…
    belki çok klasik bi satır olacakta,bence bütün engeller beyinlerinde insanların,sen kardeşim va daha niceleri engelli deyil,sağlıklı gibi görünen nice bedenlerin üzerindeki boş beyinlerin hepsi engelli be güzel kardeşim !
    geçmiş bayramını kutlarım,yarın yine gideceğim,yeni gelmeme rağmen.
    yokluğumdaki ziyaretlerin ve yorumların için çoook teşekkür ederim 🙂

7. Sevgili Ferzan,
    Sizin gibi değerli ailelerin varlığı engelli bilincini aşılamakta çok yararlı oluyor.Sizin gibi değerli ailelerin çoğalması temennisyle.Değerli yorumun için teşekkür eder,İyi bayramlar dilerim.

Sevgili Anka-Yansımalar,
    Bu anlamlı mesajın için teşekkür eder hayırlı bayramlar dilerim.

Sevgili Emin bey kardeşim,
    ziyaretin ve bayram tebriğin için teşekkür eder, Hayırlı bayramlar dilerim.

Sevgili gσѕнєηιt,
    "Ruhoburu onlar.İnsanları üzerek beslenirler.Bu durum onları mutlu eder." çok haklısınız tamiyle kendilerini tatmin etmek amacıyla bu tür aşağılayıcı tavrılar takınıyorlar.Allah onları ıslah etsin.Bu güzel yorumunuz ,tespitinizi burada paylaşmanız beni çok sevindidrdi.Değerli yorumunuz için teşekkürler.

Sevgili Eylülbahçesi,
    Çocuklukta bazı şeylerin önemini tam olarak kestiremiyoruz.Hatta bu lafı bana söyleyen çocuk bunu çoktan unutmuştur.Ama bizler unutmuyoruz malesef.Hep bu derin izleri kalbimizde taşıyoruz.
    Yazımda da belirttiğim üzere aileler çocuklarına yeri geldiğinde bu engelli bilincini aşılaması, telekinlerde bulunması gerek.

Sizinde belirttiğiniz üzere bu empati kurma durumunu yapıldığında çok şeylerindeğişeceğine eminim.Ancak bu duruma gelmek bazıları için bir hayi zor.Çünkü onların yürekleri kararmış bir kere.Ne yapsan aydınlanmıyor.
    Allah hepimize ruh güzelliği,kalp güzelliği versin. Bu değerli yorumun için çok teşekkür ederim.Yüreğinize sağlık.İyi bayramlar dilerim.

Sevgili Arzucum,
    Bayram tebriğin için ve bu güzel sözlerin için teşekkür eder,tüm sevdiklerinle nice bayramlar göremeni dilerim canım arkadaşım.

Sevgili Muko,
    Allah sizin gibi değerli kişilikleri,kalbi güzel insanları çevremizden eksik etmesin.Sizlerin bu örnek davranışları birilerine örnek oluyordur.Yazımı beğendiğiniz ve değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Yüreğinize sağlık.İyi bayramlar.

Sevgili Fisun,
    Duygularını çok iyi anlıyorum:allah kimseye böyle acıları göstermesin.Bizlere bu dünyada malesef böyle bir rol verilmiş.Bizde bu rolü tüm engellere inat yaşama gayretindeyiz.

Bayram tebriğin ve değerli yorumun için çok teşekkür ederim.Sevgiyle ve sağlıcakla kal kardeşim.

8. NoEngel sizin de, sağolunuz, bir daha ki yarışmaya umarım kazanırsınız. Bu arada ben inatla siz ve sizin gibi arkadaşlarımı engelli olarak görmüyorum, asıl sizler gönül gözü ile gören bizlerden çok ama çok daha fazkasınız. Sevgiler.

9. Yeniden bayramını kutlarım,Ferzan ablamın dediği gibi gönlü,yüreği güzel olan kardeşim…

Tek bir cümle yazmak istiyorum yazına dair:İnsanlarımızın acilen her yünde eğitime ihtiyacı var…

Saygı ve sevgiler…:)

10. Sevgili Stil Direktörü,
    Böyle eğlenceli yarışmaları sizin gibi değerli şahsiyetlerin düzenlemesi herzaman ilgimizi çeker. Birdaha ki sefere katılmak ümidiyle.

Ayrıca bizler için söylediğiniz bu güzel söleriniz için çok teşekkürler.Sizin gibi gönlü güzel arkadaşlarımızın desteği bizi çok mutlu ediyor.Teşekkürler.

Sevgili Hakan-can kardeşim,
    Bayram mesajın için teşekkürler.
    Eğitim bu gibi konularda cidden çok önemli.Ancak ilk eğitim aile eğitiminden başladığı için Ailelelere bu konuda çok büyük görev düşüyor.Hepimiz üzerimize düşen görevi yapnalıyız.
    Değerli yorumun ve ziyaretin için çok teşekkürler.

11. Teşekkürler belgüzaranne.İyi akşamlar.

Sevgili Sihirli Sepet,
    Bayram tebriğiniz için teşekkür eder,nice bayramları mutlu ,huzurlu bir şekilde geçirmenizi dilerim.

Sevgili Aslan bey,
    Bayram tebriğiniz için teşekkür eder,nice bayramları mutlu ,huzurlu bir şekilde geçirmenizi dilerim.

12. Yüreği engelli olmasın insanların..anlayışı olmaya..sevmeye..engelleri olmasın..

Anını okurken..hani beni hiç bırakmayan gözyaşlarım varya..yine buluştular gözlerimle..

Bir çocuk için ne zordur yaşadıgın ..ben bilemiyorum..ama anlamaya çalısıyorum..inan..

kızım karşılaştığın o çocuk gibi olmasın diye..çaba sarfediyorum..bu şekilde belki de seni..ve sizleri..anlamaya çalışıyorum..

Bayramın hep kutlu olsun.. Noengel..hep mutlu ol..

13. MERHABA YAZININ TAMAMINI OKUDUM ÇOK UZULDUM BAYRAMDA SIZE KONUŞAN ÇOCUĞA NEDENMI ?AILE HIÇ TERBIYE ÖĞRETMEDIĞI İÇİN UZULDUM HERSEYIN BAŞI EĞİTIM ÖNCE EBEVEYINLER ÖĞRENMELIKI?ÇOCUĞUNA VEYA ÇEVRESINE BIRSEYLE VEREBILSIN .lUTFEN UZULMEYIN HAYAT ÇOK KISA UZULMEYE DEĞMEZ SEVGILER

14. Sevgili Doğa,
    Duygularını ne güzel kağıda döküyorsun,senin gibi temiz kalpli,duygusal bir arkadaşım olmasından onur duyuyorum.
    Ayrıca çocuğunuza verdiğiniz telkinler sayesinde bizleri o içine kapanık dünyamızdan çıkartacak nice nesillere örnek bireyler yetiştirdiğiniz için çok teşekkürler.Sağlıcakla ve mutlulukla kalın…

Sevgili Belgüzaranne,
    Yazımı okuyarak değerli vaktiniz ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
    Malesef çocuklar bazı şeylerin bilincinde değil.Bize düşen onlara gereken uyarı,telkin ve eğitimi vermektir.Sağlıcakla ve mutlulukla kalın…

15. Selamün Aleyküm yüreği sevgi dolu, gönlü güzel kardeşim, üstte ki yazınızı çok üzülerek okudum.Maalesef hala dış görünüşe göre insanları değerlendiren, adını hala bulamadığım bu tür kişiler mevcut.
    Her şeyden önce bu misafirhane-i dünya imtihandır.Nasıl ki: üzerimize elbise diktirmek için terziye gittiğimizde, ölçümüzü alır, evirir, çevirir.İşte şu vücud-u cismaniyemiz de bir modeldir.Ustası Allah( CC)'tır.Vücud libası bizim değildir ki, neden böyle oldu demeye şikayetimiz olsun.Allah istediği gibi keser biçer.Ancak Rabbim her şeyi güzel yaratmıştır.Hastalıklar ve engeller günahlara kefarettir, mertebeyi artırır.Öyle ki sağlam bir insan, o metebeye ulaşamaz.Onun için dış görünüş asla önemli değildir.Bilal-i Habeşi de sadece zenci olduğu için dışlanmıştı.Halbu ki Allah katında üstünlük takvadadır.Önemli olan bu misafirhane-i dünyadan Allah'ın razı olduğu şekilde çıkmaktır.Bir önemli konuda ahirette vücut libasımız değişecek ve herkes ameline göre libas giyecek.Acaba bugün engellileri dışlayanları ne tür bir libas beklediğini de onlar düşünsün.
    Blogerde ki sorundan dolayı bloğunuza bayramdan önce girmek istediğim halde giremedim.Arada girilse bile bu seferde yorum bölümünü açamadım. Bayramda burada yoktum.
    Geçiş bayramınızı candan kutlarım.Sevdiklerinizle sağlıklı, huzurlu daha nice bayramlara inşaallah.Allah' a emanet olunuz.Selam ve dua ile.

16. Sevgili Samanyolu67 kardeşim,
    Öncelikle bloğuma hoş geldiniz,sefalar getirdiniz.
    Bu fani dünyada hepimiz yolcuyuz bir gün gelip gideceğiz.Kimi tek parça, kimi eksik ama ruhumuz hep aynı tam olarak yüce yaratana teslim olacağız.Dolayısıyle sizinde belirttiğiniz gibi vücut noksanları bize verilmişse elbette bunda bir hikmet var deyip, bu imtihan dünyasında inancımızı,sevgimizi asla kaybetmeyeceğiz. Bu güzel içten yorumunuz için teşekkür ederim.Allah emanet olun.

17. bu yazını okuyunca göz yaşlarımı tutamadım..ben en çok engelli çocuk gördüğüm zaman canım yanıyor…onların duygularını anlamaya çalışıyorum…oysaki onların o küçücük kalplerinde neler dolaşıyordur..hangi duygularını bastırmaya çalışıyorlardır..kimi zamanda anne ve babaları üzülmesin diye göz yaşlarını içine akıtırlar..kimi zamanda yorgan altında sessizce ağlarlar…..
    yazın çok güzeldi..eline sağlık…

18. Sevgili Defnex,
    Engelli çocuklar malesef engelli olmanın getirdiği ağır yükü çoğu zaman taşıyamıyor:Biz büyükler onlara herzaman engelli olduğunu unutturacak güzel davranışlarda,telkinlerde bulunmalıyız. Yazımı beğendiğin,duygularını bizimle paylaştığın ve değerli yorumun için çok teşekkür ederim.Sevgiyle ve sağlıcakla kal…

Bir yanıt yazın