Reklam alanı-1
Dikkat: Forum bütün Üyelere Kapatılmıştır!
Sadece Yöneticiler Forumu görebilirler.

Bayramlarda Engelli Olmanın Dayanılmaz Burukluğu

http://1.bp.blogspot.com/_hKAOiaDm9dM/SrTJD1KH9VI/AAAAAAAAAdw/dtQ5dZveuZ0/s320/engelsizdunyam+ramazan+bayram%C4%B1.jpg Bayramlar engelliler için daha değişik duygular yaşanmasına neden olur. Şimdi ki yaşantıya göre eskiden bayramlar daha bir coşkuyla yaşanırdı. Şimdi üç-beş akrabayı gezmeyi bile dert edinir olduk. Engellilere bayram ise acı-tadlı anılardan ibarettir. Size bu anılarımdan birinden kısa bir bölüm aktaracağım. Çocukluk dönemim olan 8-9 yaşlarındaydım. Yine bir bayram

Konuyu değerlendir: Bayramlarda Engelli Olmanın Dayanılmaz Burukluğu

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 3815 kez incelendi.

1. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    İstanbul/Üsküdar

Bayramlarda Engelli Olmanın Dayanılmaz Burukluğu

Bayramlar engelliler için daha değişik duygular yaşanmasına neden olur. Şimdi ki yaşantıya göre eskiden bayramlar daha bir coşkuyla yaşanırdı. Şimdi üç-beş akrabayı gezmeyi bile dert edinir olduk.

Engellilere bayram ise acı-tadlı anılardan ibarettir.

Size bu anılarımdan birinden kısa bir bölüm aktaracağım.

Çocukluk dönemim olan 8-9 yaşlarındaydım. Yine bir bayram yaklaşmış en güzel kıyafatler alınmış, mutluluk içinde yerimde duramıyordum. Hatta bu kıyafetleri klasik olacak belki yatağımın baş ucuna koyardım ki sabah giyinmesi daha kolay olsun.

Bir bayram sabahı elbiselerimi sevinçle giydim annemin elini öptüm ve coşkuyla dışarı fırladım. Bütün komşuları, eş-dost geziyor şeker, harçlık topluyordum. Bu koşuşturmacada bir hayli harçlık biriktirmiş, bakkala doğru gidiyordum. Yolda karşıma benden irice, ben yaşlarda bir çocuk belirdi. Şöyle beni yukardan aşağı bir süzdü ve yüzünde ki o hain gülümsemeyle ağzından şu kelimeler döküldü;

- Sana hiç yakışmış mı? hı.. o elbiseler. Sen topalsın.....

dediğinde başımdan kaynar sular dökülmüştü. Bir anda herşeyi bırakıp eve döndüm.

Çocuk da olsam bu kelimelerin ne demek olduğunu çok iyi biliyordum. Çocuk beni küçümsemiş, engelimden dolayı bilinçaltına yerleşenleri bir anda yüzüme kusmuştu.

Belki engelliye ailelerin, eğitimcilerin,
    toplumun bakış açısı daha bir olumlu olsa bu
    çocuk bu cümleyi benim için kurmayacaktı. Bende hayatımda derin izler bırakan bu sözleri duymayacaktım.

Ne ise bu kısa hikayenin dışında bayramlarda engellilerin yaşadıkları
    ndan kesitler sunayım sizlere...

Örneğin bir pantolon alırsınız. Ayağınızın biri olmadığı için güzelim pantolonu ayağınıza göre kısaltmadan, bir bacağını kesmeden edemezsiniz...

Veya bir ayakkabı alacaksınız topuklu olmayacak, bağcıklı olacak,
    hatta ortopedik olacak, altı kapkalın olacak ama buda görüntü açısından o kadar çirkin ki çoğu engelli bunu mecbur olmadıkça giymemeye çalışır...

Ya da şeker toplamaya gittiğiniz bir evde daima size fazla şeker
    verilmeye çalışılır. Aralarında bazen kısık, bazen yükses sesle geçen konuşmalarda;

-Yazık ya baksana ayağı yok ona biraz daha şeker ver...

Genellikle bayramlarda büyüklerin elleri öpülür. Benim amcamın sağ eli
    doğuştan engelli, birazda küçükçedir. Bayramlarda elini tutup öpecek olsak daima sol elini uzatır bizide şaşırtır sağ elini vermesini beklerdik. Şimdi düşünüyorumda amcam yıllar boyunca engelini tıpkı benim gibi nasıl sakladığını, telafi etmeye çalıştığını.. Çok daha iyi anlıyorum.

Sizleri daha fazla sıkmadan işte bayramda bu tür şeylerle
    karşılaşıyoruz. İşte ömrümüz boyunca hiç yakışmadığını, üzerimizde kötü göründüğünü bile bile bir elbiseyi süper ötesi yakışmış gibi davranarak göstermeyi biz engellilerden başkası beceremez. Çünkü, kolu
    olmayan bir gömlek altın iplikten de dikilse üzerimizde ne kadar güzel olabilir ki...

Sizlere tavsiyem bizler dahil kim olursa olsun üzerimde ki elbisenin güzelliğine değil yüreğimizde ki güzelliğe bakmanız...

Tüm okuyucularımın Ramazan Bayramını kutlar, daha nice bayramları sağlıklı, mutlu, huzur içinde geçirmeniz dileğiyle...

Sevgiyle ve Sağlıcakla kalın...

Yazar: Lodos Denizcisi
  2. 28.Ağustos.2010, 21:17

Bayramlar engelliler için daha değişik duygular yaşanmasına neden olur. Şimdi ki yaşantıya göre eskiden bayramlar daha bir coşkuyla yaşanırdı. Şimdi üç-beş akrabayı gezmeyi bile dert edinir olduk.

Engellilere bayram ise acı-tadlı anılardan ibarettir.

Size bu anılarımdan birinden kısa bir bölüm aktaracağım.

Çocukluk dönemim olan 8-9 yaşlarındaydım. Yine bir bayram yaklaşmış en güzel kıyafatler alınmış, mutluluk içinde yerimde duramıyordum. Hatta bu kıyafetleri klasik olacak belki yatağımın baş ucuna koyardım ki sabah giyinmesi daha kolay olsun.

Bir bayram sabahı elbiselerimi sevinçle giydim annemin elini öptüm ve coşkuyla dışarı fırladım. Bütün komşuları, eş-dost geziyor şeker, harçlık topluyordum. Bu koşuşturmacada bir hayli harçlık biriktirmiş, bakkala doğru gidiyordum. Yolda karşıma benden irice, ben yaşlarda bir çocuk belirdi. Şöyle beni yukardan aşağı bir süzdü ve yüzünde ki o hain gülümsemeyle ağzından şu kelimeler döküldü;

- Sana hiç yakışmış mı? hı.. o elbiseler. Sen topalsın.....

dediğinde başımdan kaynar sular dökülmüştü. Bir anda herşeyi bırakıp eve döndüm.

Çocuk da olsam bu kelimelerin ne demek olduğunu çok iyi biliyordum. Çocuk beni küçümsemiş, engelimden dolayı bilinçaltına yerleşenleri bir anda yüzüme kusmuştu.

Belki engelliye ailelerin, eğitimcilerin,
    toplumun bakış açısı daha bir olumlu olsa bu
    çocuk bu cümleyi benim için kurmayacaktı. Bende hayatımda derin izler bırakan bu sözleri duymayacaktım.

Ne ise bu kısa hikayenin dışında bayramlarda engellilerin yaşadıkları
    ndan kesitler sunayım sizlere...

Örneğin bir pantolon alırsınız. Ayağınızın biri olmadığı için güzelim pantolonu ayağınıza göre kısaltmadan, bir bacağını kesmeden edemezsiniz...

Veya bir ayakkabı alacaksınız topuklu olmayacak, bağcıklı olacak,
    hatta ortopedik olacak, altı kapkalın olacak ama buda görüntü açısından o kadar çirkin ki çoğu engelli bunu mecbur olmadıkça giymemeye çalışır...

Ya da şeker toplamaya gittiğiniz bir evde daima size fazla şeker
    verilmeye çalışılır. Aralarında bazen kısık, bazen yükses sesle geçen konuşmalarda;

-Yazık ya baksana ayağı yok ona biraz daha şeker ver...

Genellikle bayramlarda büyüklerin elleri öpülür. Benim amcamın sağ eli
    doğuştan engelli, birazda küçükçedir. Bayramlarda elini tutup öpecek olsak daima sol elini uzatır bizide şaşırtır sağ elini vermesini beklerdik. Şimdi düşünüyorumda amcam yıllar boyunca engelini tıpkı benim gibi nasıl sakladığını, telafi etmeye çalıştığını.. Çok daha iyi anlıyorum.

Sizleri daha fazla sıkmadan işte bayramda bu tür şeylerle
    karşılaşıyoruz. İşte ömrümüz boyunca hiç yakışmadığını, üzerimizde kötü göründüğünü bile bile bir elbiseyi süper ötesi yakışmış gibi davranarak göstermeyi biz engellilerden başkası beceremez. Çünkü, kolu
    olmayan bir gömlek altın iplikten de dikilse üzerimizde ne kadar güzel olabilir ki...

Sizlere tavsiyem bizler dahil kim olursa olsun üzerimde ki elbisenin güzelliğine değil yüreğimizde ki güzelliğe bakmanız...

Tüm okuyucularımın Ramazan Bayramını kutlar, daha nice bayramları sağlıklı, mutlu, huzur içinde geçirmeniz dileğiyle...

Sevgiyle ve Sağlıcakla kalın...

Yazar: Lodos Denizcisi
    Twitter Facebook Google+
  3. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    NoEngel'in tüm yazılarını beğeniyle okuyorum...
  4. 28.Ağustos.2010, 21:22
    NoEngel'in tüm yazılarını beğeniyle okuyorum...
  5. Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Nereden
    istanbul

yapmamız gereken budur zaten insan olarak, güzel yazı beğenmemek mümkün değil ....
  6. 28.Ağustos.2010, 21:37

yapmamız gereken budur zaten insan olarak, güzel yazı beğenmemek mümkün değil ....
  7. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    İstanbul/Üsküdar
    anlayana! çok şey anlatan! güzel bir yazı..
    önümüz bayram, bu yazı kulaklara küpe olsun..

yüreğine sağlık NoEngel, teşekkürler..
  8. 28.Ağustos.2010, 21:57
    anlayana! çok şey anlatan! güzel bir yazı..
    önümüz bayram, bu yazı kulaklara küpe olsun..

yüreğine sağlık NoEngel, teşekkürler..
  9. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    Burdur
    Çok guzel yazıydı ya!çok guzel anlatılmış
  10. 03.Eylül.2010, 22:47
    Çok guzel yazıydı ya!çok guzel anlatılmış
  11. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Nereden
    İstanbul
    Yüreğine sağlık lodos abi.
  12. Üyelik tarihi
    Ağustos.2010
    Nereden
    ÜRGÜP/NEVŞEHİR
    ^^Belki engelliye ailelerin, eğitimcilerin, toplumun bakış açısı daha bir olumlu olsa bu
    çocuk bu cümleyi benim için kurmayacaktı. Bende hayatımda derin izler bırakan bu sözleri duymayacaktım.^^

bence ana sorunu bulmuşun tamda yazının bu kısmı en basit olarak ben sonradan engelli oldum kazadan sonra oturdum bir özeleştiri yaptım ben yaşlıları hastaları hep ziyaret ederdim fakat bayramdan bayrama yanlış burdaymış şimdi oğluma her türlü nasihatı vermeye çalışıyorum benim yaptığım hatayı yapmasın diye yüreğine kalemine sağlık kaptan
  13. 08.Eylül.2010, 11:58
    ^^Belki engelliye ailelerin, eğitimcilerin, toplumun bakış açısı daha bir olumlu olsa bu
    çocuk bu cümleyi benim için kurmayacaktı. Bende hayatımda derin izler bırakan bu sözleri duymayacaktım.^^

bence ana sorunu bulmuşun tamda yazının bu kısmı en basit olarak ben sonradan engelli oldum kazadan sonra oturdum bir özeleştiri yaptım ben yaşlıları hastaları hep ziyaret ederdim fakat bayramdan bayrama yanlış burdaymış şimdi oğluma her türlü nasihatı vermeye çalışıyorum benim yaptığım hatayı yapmasın diye yüreğine kalemine sağlık kaptan
  14. Antivirüs
    08.Eylül.2010, 23:12
    kardeşim bu güzel yazını okudum ve çok Duygulandım, duygularını çok güzel ifade etmişsin.Allah sana ve sevdiklerine hayallerindeki bayramları yaşatmayı nasip etsin.
  15. 08.Eylül.2010, 23:12
    Antivirüs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Antivirüs
    Misafir
    kardeşim bu güzel yazını okudum ve çok Duygulandım, duygularını çok güzel ifade etmişsin.Allah sana ve sevdiklerine hayallerindeki bayramları yaşatmayı nasip etsin.
  16. PuSaT
    10.Eylül.2010, 22:22
    Okuduğum en duygusal yazılardn biri oldu. şu bayram günü nie geldi . bayramlar hiç gelmese keşke...
  17. 10.Eylül.2010, 22:22
    PuSaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    PuSaT
    Misafir
    Okuduğum en duygusal yazılardn biri oldu. şu bayram günü nie geldi . bayramlar hiç gelmese keşke...
  18. Üyelik tarihi
    Haziran.2010
    Mükemmel bir yazı yazmışsın Lodos Denizcisi teşekkürler.
  19. 10.Eylül.2010, 23:57
    Mükemmel bir yazı yazmışsın Lodos Denizcisi teşekkürler.

Git 12 Sonuncu